Výměnu souborů se zákazníky nebo spolupracovníky řeším docela často. Pokud se jedná o nějaké malé objemy dat, kterými ovšem nechci zaplevelovat poštu, používám výbornou pomůcku CloudApp. Ta je však použitelná jen pro cestu ode mě ven.
Horší problém je v momentě, kdy potřebujete, aby někdo poslal větší objem dat vám. Typicky nějaké fotky (ne, nechceme teď dělat galerii), PDF, PSD, jiné materiály... Přílohu v e-mailu zvládne dnes již drtivá většina lidí, nicméně toto naráží na limit velikosti příloh. Navíc posílat velký objem dat mailem není dobrý nápad.
Pak tu máme možnost FTP. Ale: máte vlastní FTP, kam vám může někdo něco nahrávat? Není otravné vytvářet neustále nové přístupy pro nové zákazníky? A umí vaši zákazníci používat FTP? V porovnání s mailem je tu schopnost pracovat s FTP klientem podstatně nižší. Nehledě na to, že FTP není šifrované.
Máme tu různá další úložiště, ale buď mají otřesné zastaralé ovládání, nebo nějaké jiné problémy.
No a pak je tu Dropbox, který má spousta z nás, ale často jej nemá zákazník, který vůbec netuší, oč se jedná. Přitom by to byla výborná pomůcka pro příjem dat. Nahrávání přes prohlížeč je hračka i pro začátečníka, synchronizace do vašeho počítače je pak automatická. Jenže Dropbox neumožňuje, aby vám do něj data nahrával někdo cizí.
Supply Drops aneb Dropbox pro cizí
Objevila se však zajímavá služba s názvem Supply Drops, která výše uvedený nedostatek (to je možná silné slovo) Dropboxu řeší. Funguje na jednoduchém principu. Vytvoříte si s ním tzv. Drop Zones, což jsou speciální složky v rámci Dropboxu, ke kterým umožníte přístup jen vybraným lidem a zpřístupníte jim nahrávání do těchto složek pomocí webového prohlížeče.
Důležité je, že nahrávání obsahu do takovéto složky na Dropboxu vyžaduje pouze otevření stránky, kliknutí na tlačítko pro výběr souborů a čas pro jejich nahrání. Jakmile tam budou a Dropbox se sesynchronizuje do vašeho počítače, budete mít soubory i u sebe.
Každá Drop Zone má omezenou platnost. Datum, do kdy je dostupná, zadáváte při jejím vytvoření, maximum je momentálně 48 hodin u bezplatné verze. Navíc ji lze ochránit heslem. Po vytvoření stačí použít odkaz pro sdílení a předat jej vašemu protějšku, od kterého chcete přijmout soubory.
Jak na Supply Drops
Pro méně zkušené jsem připravil ještě krátký návod, jak přesně Supply Drops použít. Předpokládám, že účet u Dropboxu máte vyvořen.
Supply Drops je zdarma
Tato poměrně nová služba rozšiřující možnosti Dropboxu funguje zdarma. Omezení je v podstatě jen ve formě délky platnosti Drop Zóny. Autor připravuje placenou verzi za necelá čtyři eura umožňující nastavit delší dobu platnosti.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Podobné články
Komentáře k článku
Díky za tip. Umí to i expiraci nahrávadla, jako to nabízí Supply Drops? Můžete se to občas hodit, řekl bych. V About to tam napsané nevidím.
http://dropitto.me/