BrowserStack: pohodlné ladění webů na různých platformách

Jak webový vývojář pracující převážně na Macu mám handicap v omezeném přístupu k nejpoužívanějšímu operačnímu systému. Windows. Existuje ale několik možností, jak weby pro Windows ladit i na stroji od Apple. V prohlížeči běžící virtuální plocha od BrowserStack je jedním z těch komfortnějších.

Je to již řada let, co jsem přešel na Maca. V roce 2010 jsem spíše ze zvědavosti koupil Macbook Air. O rok později už jsem měl jako hlavní pracovní stroj Macbook Pro. Z hlediska uživatele jsem svět Windows nadobro opustil. Zvykl jsem si, že nemám Zoner Photo Studio ani Total Commander a holt nakoupil alternativy.

Z pohledu webového vývojáře je to složitější. Rozdíly mezi prohlížeči se stírají, navíc nejpoužívanější Chrome a Firefox běží i na Macu. Problémy jsou IE a Edge. První problém postupně eliminuje čas. Kromě státních institucí a pár starých konzerv tu hrůzu už nikdo nepoužívá.

Edge se ale vyskytuje běžně. A ačkoli je na tom s podporou CSS mnohem lépe, než to bylo v časů kralujícího IE, občas se prostě od Firefoxu a Chrome liší a je nutné se pustit do ladění přímo v něm.

Mám tedy ještě záložní notebook, kde mi běží Windows 10. Vždy, když jej startuji, je to pro mě utrpení. Už jsem si odvykl klasických symptomů strojů s Windows, které se postupem doby zpomalují, i když s nimi člověk nic závadného nebo začátečnického neprovádí. Po pomalém startu následují aktualizace systému, restarty a podobný opruz. A to jsem se půlky problémů zbavil odebráním softwarového balastu od výrobce notebooku.

Neodpustím si malé rýpnutí. Zatímco jen pár let starý a téměř nepoužívaný stroj s Windows se mi zpomalil (dobře, není to tak hrozné, ale když je člověk zvyklý na iMac Pro...), ten můj první Macbook Air běhá stále svižně jako při prvním otevření. Vlastně i tak vypadá a je v bezvadné kondici, přestože je denně používán na prohlížení internetu. Snad jen panty jsou volnější, ale ne výrazně vzhledem ke stáří.

Potřebuji být produktivní a s iMacem jsem si zvykl mít vše ihned. Nechci tedy trávit čas čekáním na start Windows a spuštění Edge. Řešení, jak ladit weby přímo na Edge se nabízí několik:

  • Boot Camp – nic pro mě, nechci v počítači Windows, natož platit licenci
  • Virtuální počítač – Microsoft nabízí ke stažení bezplatný obraz virtuálního stroje s Windows 10 fungující tři měsíce. Ale mám si zaplevelovat úložiště?
  • Cloud. Microsoft ve spolupráci se službou BrowserStack poskytuje přístup do cloudu s Edge. Virtuální plochu jednoduše otevřete ve svém prohlížeči. Okamžité a pohodlné řešení, můj favorit.

BrowserStack – vše pro testování webů v různých prohlížečích

Představte si, že otevřete webovou aplikaci ve svém oblíbeném prohlížeči, přihlásíte se, vyberete si platformu a prohlížeč a okamžitě se vám objeví virtuální plocha odpovídající zvolenému nastavení. V ní pak můžete testovat svoje weby a webové aplikace, jako kdybyste seděli u skutečného stroje se zvolenou kombinací prohlížeč – systém.

BrowserStack nabízí podporu automatizace skrze nástroj Selenium a testování mobilních aplikací na různých platformách. A kromě toho i možnost rychlého pořízení screenshotů webové adresy v různých prohlížečích.

Pro testování webů z místní sítě si musíte nainstalovat aplikaci do svého počítače, pro testování veřejných webů nemusíte instalovat vůbec nic.

Plaťte jen za využitý čas a ušetřete

BrowserStack má několik tarifů. Pro jednotlivce připadá v úvahu plán Freelancer, kdy dostanete 100 minut měsíčně za 12,5 dolaru měsíčně při roční platbě. Potřebujete-li více, pak je tu běžný tarif bez časového omezení od 29 USD měsíčně.

Po přihlášení uvidíte (v případě Freelancera nebo zkušební verze) zbývající čas, který máte pro živé testování. Zvolíte si platformu (Windows, Mac, Android, iOS nebo zatím ještě nabízený Windows Phone), vyberete verzi systému a verzi konkrétního webového prohlížeče.

BrowserStack

Následně během okamžiku nastartuje virtuální počítač a otevře se plocha s prohlížečem. Nad ním je zobrazen plovoucí panel se zobrazením rozměrů okna, přepínáním velikosti, tlačítkem pro zachytávání screenshotů, možností uploadu dokumentů do virtuálního počítače a s dalšími nástroji.

V Edge můžete ladit zadarmo

Pokud vám bude stačit testování jen a pouze v prohlížečích Edge a Firefoxu, využijte toho, že Microsoft ve spolupráci s BrowserStackem nabízí svoje virtuální plochy zdarma. Bohužel tedy jen pro uživatele zaregistrované po 30. březnu 2017. Moc jsem to nepochopil, kdo chce, tak prostě provede novou registraci.

BrowserStack

Jediná nevýhoda tohoto řešení, jen poněkud neostrý obraz prohlížeče, pokud používáte Retina displej. Ale to je věc, kterou lze překousnout. Úspora času při použití BrowserStacku to totiž vyváží.

Pokud tedy nemáte k dispozici Windows 10 a pracujete s Macem nebo Linuxem, doporučuji na BrowserStack kouknout. Máte-li jako já pro tyto účely záložní stroj, dost možná jej přestanete otevírat.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Přesně tohle zažívám ale naopak se safari....není horší prohližeč....a pro testování zbývá si zakoupit několik přístrojů Apple..aby tam byly různé verze...nebo ten browserstack

Profile picture for user Jan Polzer

S ním jsem moc problémů neměl, pokud jsem se řídil tabulkama na Caniuse. Nicméně jako uživatel jej na Apple nepoužívám, dávám přednost Firefoxu :-)
A co se týče verze - Safari pro Apple má smysl ladit jen pro tu aktuální verzi ne? Vzhledem k jeho celkově nízkému podílu a tomu, že je aktualizován automaticky spolu se systémem.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru