Send: pohodlné a rychlé posílání souborů přes internet

Mozilla spustila v rámci svého experimentálního programu Firefox Test Pilot nástroj nazvaný prostě Send. Slouží pro rychlé posílání souborů přes internet, které jsou smazány po prvním stažení nebo 24 hodinách.

Různých služeb pro sdílení souborů je přehršel. Máme tu klasická cloudová úložiště jako OneDrive, Dropbox nebo Google Drive. Nevýhodou sdílení souborů přes ně je přeci jenom trochu více klikání, než se dostanete k odkazu na soubor, který někomu pošlete. A sdílení dokumentů nebo fotek je trochu něco jiného, než když někomu potřebujete nárazově poslat větší balík dat, která pak nepotřebujete dále uchovávat.

Pak tu máme služby určené přímo pro popsaný účel. Namátkou: Ulož.to, Webshare, nebo WeTransfer. Poslední jmenovaný vídám poslední dobou ve svém mailboxu stále častěji.

Do této situace přišla Mozilla s novou službou Send. V rámci programu Firefox Test Pilot zkouší různá rozšíření webového prohlížeče, která někdy zahodí, někdy dá do ostré verze. Send rozšíření není. Je to běžná webová aplikace fungující s jakýmkoli webovým prohlížečem bez instalace čehokoli.

Send - nahrávání souboru

Po otevření adresy send.firefox.com uvidíte plošku pro přetažení souboru z počítače. Send přijme cokoli až do velikosti 1 GB. Po nahrání je soubor zašifrován a Send vám zobrazí odkaz pro jeho stažení. Ten můžete vložit do mailu, chatu či jinak předat tomu, komu soubor posíláte.

Send - odkaz pro sdílení

Po navštívení sdílecího odkazu uvidíte odkaz ke stažení. Stačí kliknout, soubor se dešifruje a stáhne.

Send - stažení souboru

Send tedy není vhodný pro posílání pracovních souborů někomu, kdo je zrovna na dovolené, neboť po 24 hodinách se nahraný soubor automaticky smaže. Výše zmíněný WeTransfer rovněž maže sdílené soubory, jen po delším intervalu.

Send - opakovaný pokus o stažení, soubor je smazán

Je otázkou, jak to se službou Send dopadne. Zda přejde do reálného provozu, nebo bude chvíli existovat pod hlavičkou Firefox Test Pilota a poté zanikne. Minimálně bude potřebovat nějaký prostor pro zisk, který zaplatí provoz. Do té doby ji však můžete bez problémů používat.

Vzhledem k tomu, že jde o open source projekt, můžete jej teoreticky rozběhat sami na vlastním serveru. Zdrojové kódy využívající Node.js a Redis najdete na Githubu.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Většinou potřebuji poslat mnohem víc než jen 1 GB. I proto používám službu MyAirBridge (www.myairbridge.com). Zcela zdarma a bez registrace můžu poslat až 20 GB. A vím, že web má nejvyšší možné šifrování přenosu.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru