Recenze HP DeskJet 4120: jaká je nová inkoustová multifunkce od HP?

Během prosince jsem měl možnost otestovat další tiskárnu. Tentokrát jsem si vybral levnou inkoustovou multifunkci od HP, která zaujme nízkou pořizovací cenou a skenerem s podavačem pro skenování. Jaká je tiskárna za dva tisíce?

Levných inkoustových tiskáren je na trhu poměrně hodně. Ale tak nějak jsem měl zažité, že multifunkční zařízení s podavačem listů na skenováním už do kategorie ultralevné nespadá. Chyba lávky. Narazil jsem na HP DeskJet Plus 4120 All-in-One a rozhodl se ji v kanceláři otestovat pro účely krátké recenze.

Bílá tiskárna z recyklovaného plastu

Na první pohled působí bílá tiskárna poměrně křehkým dojem. Zpracování odpovídá ceně ve smyslu robustnosti zařízení. To samozřejmě neznamená, že z ní něco odpadávalo jen při pouhém pohledu, ale zkrátka je vyrobena s tenčích plastů a je to znát, jakmile tiskárnu uvidíte v reálu, nikoli na fotkách. Na druhou stranu, za ty peníze… Tiskárnu určitě každý den nestěhujeme mezi domovem a kanceláři ani ze stolu na stůl.

Pokud se zajímáte o ekologii, potěší vás, že 20 % plastů použitých na tiskárně je recyklovaných. HP se ostatně tuto strategii snaží poslední dobou tlačit u více svých modelů.

Co mi vadilo trošku více, je doba, po kterou se tiskárna se skenerem inicializují po zapnutí. Při prvním použití mě také překvapilo, že poté, co jsem už vytiskl pár dokumentů a tiskárna odpočívala, se dala sama od sebe do pohybu a vyjel z ní „align document“ pro seřízení. Nebyl ale třeba.

HP DeskJet 4120

O něco dražší tisk

Levné tiskárny obvykle trpí tím, že nízkou pořizovací cenu kompenzují vyššími náklady na tisk. Do HP DeskJet 4120 budete potřebovat dvojici inkoustových cartridgí. Samostatnou černou a trojzásobník s barevnými inkousty. Každý pořídíte v eshopech za necelé tři stovky a výtěžnost je 120 u černé a 100 stránek u barevné náplně.

Zásobníky se docela blbě mění, pokud máte tiskárnu zhruba v úrovni pasu. Do útrob není vidět a musíte se ohnout nebo si přičapnout. Tradiční řešení s možností odklopit víko se skenerem se zde nekoná; je přidělané napevno. Možná kvůli podavači listů papíru pro skener.

Tím jsme velice rychle proběhli negativa tiskárny a teď k tomu, co by se vám na HP DeskJet 4120 mohlo líbit.

HP DeskJet 4120

Design HP DeskJet 4120 se povedl

Design all-in-one zařízení je docela povedený. Tiskárna je kompaktní, bílé zpracování mám osobně raději než černé. Zásobník na čistý papír umístěný zezadu utěsňuje klapka ze silikonu nebo měkkého plastu. Jeho kapacita není nijak oslňující (60 listů), ale tuto tiskárnu si pořídíte spíše tam, kde je potřeba tisku několika stránek za den/týden. Kéž by takových míst přibývalo.

HP DeskJet 4120

Podavač na potištěný papír s kapacitou 25 listů je úměrný kapacitě vstupního zásobníku. Ten má samozřejmě i vodiče pro menší formáty papíru, nutno říct, že hodně pevné.

V horní části ve vykrojení víka skeneru najdete ovládací panel s monochromatickým displejem, šesticí ovládacích tlačítek a zapínáním. Tlačítka pro ovládání papíru, Wi-Fi, barevné a černobílé kopírování doplňuje ještě několik signalizačních LED.

Příjemně mě překvapil skener s podavačem listů papíru (až 35). Potřebujete-li skenovat větší množství dokumentů, prostě je vložíte do podavače a necháte zařízení pracovat. HP DeskJet 4120 vám z nich vyrobí vícestránkové PDF nebo prostě sadu obrázků v různých formátech.

HP DeskJet 4120

Rychlost tisku HP DeskJet 4120

Konektivita tiskárny nabízí kromě klasického USB kabelu i Wi-Fi nebo Bluetooth. S Manjaro Linuxem se mi tiskárnu po Wi-Fi rozběhat nepodařilo, kabel byl jistota. Věřím, že mnoho lidí v dnešní době využije také snadný tisk z mobilního zařízení ve spolupráci s aplikací HP Smart.

Rychlost tisku i skenování dokumentu je v dané cenové kategorii v pohodě:

  • černobíle: 11 s
  • barevný dokument: 27 s
  • skenování: 32 s

Po pravdě řečeno, mnou zjištěná čísla jsou o něco méně příznivá než oficiální parametry (8,5 str./min ČB a 5,5 str./min barevně) a dost záleží na typu dokumentu. Ale vzhledem k uvažované zátěži tiskárny i její ceně je to vlastně úplně jedno. Zadáte tisk faktury a za chvíli je na světě.

HP DeskJet 4120

Kvalita tisku mi přijde na inkoustovou tiskárnu v dané cenové kategorii velmi dobrá. Mnohem lepší než u třikrát dražší tiskárny od konkurence, kterou mám doma.

Můj celkový dojem z tiskárny je kladný a určitě ji mohu doporučit tam, kde očekáváte menší zátěž tisku a zároveň byste využili pohodlné skenování dokumentů.

HP DeskJet 4120

HP DeskJet 4120
Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru