Ohlédnutí za WebExpo 2016: nějaké povedené přednášky, pár kecálistů a špatně zvolené místo

Letošní WebExpo je minulostí. Byl jsem na této konferenci poprvé a po pravdě musím říci, že jsem měl asi přehnaná očekávání. Na druhou stranu, kdybych se na program díval s trochou méně očekávání, nebyl bych nepříjemně překvapen. Celkový dojem je tedy vlažný.

V minulosti jsem nikdy na WebExpo nezavítal. Někdy byly důvodem peníze, kdy mi cena vstupenky přišla vysoká v poměru k získaným informacím. Na nějaký social networking u těchto akcí mě moc neužije. Jindy mi přišly avizované přednášky totálně nezajímavé. Letos jsem dostal na WebExpo pozvánku, takže jsem si na pátek a sobotu naplánoval výlet do Prahy.

Místo konání a organizace

WebExpo 2016 s podtitulem obsese se konalo v prostorách Lucerny. Přednášky probíhaly v Kině Lucerna, ve Velkém sále Lucerna a v Lucerna Music Baru. Podle mě toto místo nebylo zvoleno šťastně. Hned z několika důvodů:

  • Obrovské fronty na vstup i výstup ze sálů
  • Příšerný hluk ve Velkém sále, který myslím vadil přednášejícím i posluchačům
  • Nedýchatelno a horko v kině

K tomu bych přidal neustálé přesuny z místa na místo, neboť v jednotlivých sálech nebyly přednášky v tematickém bloku, jako jsem zvyklý z jiných akcí. Pokud chtěl někdo vidět jen vývojářské věci, pobíhal jako fretka, stejně tak zájemci o design a byznys. Nechápu, podle jakého klíče pořadatelé přednášky rozmístili. Netrefili se ani co do předpokládaného zájmu. Velký sál byl většinou poloprázdný, co jsem měl možnost vidět. Naopak Music Bar byl narvaný k prasknutí, nebylo nejen kde sedět, ale často ani kde stát tak, aby bylo vidět na přednášející nebo na plátno.

Lucerna a WebExpo 2016

Akce, na kterou vstupenka stojí téměř 6000 Kč by podle mě měla mít mnohem lépe zajištěno občerstvení nebo stravování. V podstatě jsem viděl jenom džbány s vodou, ve které plavaly pomeranče (netuším, zda z obchodu, kde bývá napsáno, že kůra byla chemicky ošetřena…).

Ano, občas jsem objevil stolek s totálně přebraným přehrabaným pečivem v podobě koláčků. A také prodej buritos a dalších věcí u vstupu do hlavního sálu. Vtipnou poznámku moderátorky o tom, že právě dovezli 80 buritos pro stovky, možná dva tisíce lidí (netuším) a následný úprk ve stylu hurá za ním snad ani nebudu komentovat. Nabídka zakoupení suši za dvě stovky mě také neoslovila. Jedna bageta pro každého, případně nějaké rychlo jídlo jako bylo na DrupalCampu ve Vídni, by myslím náklady na akci vzhledem k ceně vstupného nijak neovlivnila.

Na druhou stranu, byl jsem přeci jen pozván a nesluší se hostitele kritizovat. Na podobnou akci se navíc nechodí baštit. Hodnotím tedy jen negativně výběr prostor. Slyšel jsem názor, že je to prostě daň za to, že je WebExpo na takovém krásném místě v centru. Nevím, přijde mi úplně jedno, zda je v centru nebo bokem, důležitější je pohodlí pro účastníky, aby si mohli vychutnat přednášku. Což se tady moc nepovedlo.

Přednášky na WebExpo 2016

Dorazil jsem akorát tak, abych v pátek stihl první přednášku. Měl jsem poněkud nahnáno z toho, že budu případným pozdním příchodem rušit, jak bylo uvedeno v propozicích na webu. Že jsou prostory rušivé samy o sobě a pro přednášející asi nic příjemného, mi došlo na první pohled.

Zklamání byl i ten druhý pohled. Přednášky v Lucerna Music Baru moderoval Marek Prokop. Nechápu, proč se evidentní introvert, chápe moderování. Navíc v angličtině, která asi není jeho silnou stránkou. Měl bych možná mlčet, protože bych to anglicky sám lépe neodvykládal, na druhou stranu pohled na moderátora, který chodí po pódiu, brumlá si něco pod fousy a kouká na zem a všude možně jinam, než na lidi, mě ráno moc nenavnadil.

Jeho protějšek ve Velkém sále a především slečna v Kině Lucerna, to bylo jiné kafe. Žádná čechoangličtina, srozumitelný a případně i vtipný (ne rádobyvtipný) projev. Slečna navíc o každém přednášejícím přidala nějakou vtipnou historku, čímž to celé odlehčila. Trapně se přiznávám, že nevím, kdo byla, byť jsem ji už na nějakých akcích viděl.

Jak je z výše uvedeného zřejmé, vybral jsem si několik přednášek v různých sálech a během pátku a soboty tedy vystával fronty a pendloval. V poloprázdném Velkém sále jsem se i posadil. Zde jsou mé dojmy z jednotlivých přednášek, které jsem viděl, i z jejich autorů:

Josef Hertl a Towards Microservices – od vývojáře z ROI Hunteru, který navíc začínal blok přednášek, jsem očekával více. Po úvodu od Marka Prokopa se totiž dostala na řadu přednáška plná nudy. Čekal jsem, že se dozvíme více skutečných tipů z praxe a využívání mikroslužeb. Ve výsledku si ovšem z této přednášky odnáším obraz dvou slajdů. Na jednom smutný smajlík symbolizující, že bez microservices byl ROI Hunter pomalý monolit, druhý slajd s usmívajícím se kolečkem s tím, že ROI Hunter teď díky mikroslužbám běhá v pohodě. Nuda.

Jakub Plichta a Adobe Typekit: Building a font serving platform for the Creative Cloud – tohle v podstatě byla podobně koncipovaná přednáška. Ukázat se za nějakou firmu a popovídat, jaké problémy jsme řešili a jak jsme je vyřešili s využitím něčeho. Musím však říci, že toto rozhodně nebyla nuda. Možná proto, že je Jakub z větší firmy, možná proto, že má více zkušeností s prezentováním. Nahlédnutí pod pokličku Adobe bylo podáno velice zajímavě a tak nějak člověka potěšilo, že občasné problémy netrápí jen malé projekty. A hlavně – na plátně tu neběžely nic neříkající slajdy s prázdnými hesly.

Jakub Plichta na WebExpo 2016

Jan Kvasnička a Nejčastější chyby při návrhu mobilního a responzivního webu prakticky – tato přednáška snad ani nejde negativně hodnotit. Skvělé téma pro podobnou akci a samotné jméno jejího autora dávaly záruku, že je o co stát. Také proto bylo kino narvané k prasknutí. Honza je skvělý přednášející se spoustou zkušeností a je známý pečlivou přípravou. Povídání s praktickými ukázkami toho, co je na mobilních webech špatně, kdy se nebál zkritizovat i známé velké weby a srovnat české reálie se zahraničními, lidi zaujalo. Suverénně nejhlasitější potlesk, který jsem na WebExpo slyšel. Ještě druhý den jsem při čekání ve frontě zaslechl, jak si dva kolegové povídali, že „zatím nejlepší byl asi ten Kvasnička.“ A abych nezapomenul, sám jsem si při některých ukázkách musel sáhnout do svědomí a vzpomenout na vlastní projekty. Tak to asi má být, má-li přednáška namotivovat k lepšímu výkonu.

Jan Kvasnička na WebExpo 2016

Martin Michálek a 10 praktických CSS3 a SVG řešení – během dvaceti minut se toho asi moc probrat nedá a Martina bych vydržel poslouchat celý den. I o jeho přednášce jsem zaslechl povídání ostatních – samozřejmě v kladném slova smyslu. Je nepochybné, že názorné ukázky spojené s konkrétními tipy a ne jen teoretickým bezobsažným povídáním, jsou to pravé. Některé z věcí, o kterých se zmiňoval, již znám (třeba SVG a libovolné výřezy z obrázků), jiné mě inspirovaly k tomu, abych je konečně vyzkoušel, když už jsem o nich alespoň četl.

Martin Michálek na WebExpo 2016

Jan Tichý a RFM analýza – jedna z mála byznysových přednášek, na kterou jsem zůstal. Po pravdě řečeno v tomto případě proto, že jinde jsem neviděl zajímavější téma. Ale nelituji toho. Honza to podal zajímavě a přestože tuto jednu ze základních metod segmentace zákazníků asi v nejbližší době nikde nevyužiju, rád jsem si rozšířil obzory o další věc, která se hodí nejen provozovatelům eshopů. Na přednášejícím mě zaujalo, že byl hodně zadýchaný. Doufám, že jej nepotrápilo zdraví, ale bylo to buď trémou nebo tím, že na poslední chvíli do Lucerny přiběhl.

Jan Tichý na WebExpo 2016

Tomasz Ducin a JavaScript + Java = TypeScript – na tuto přednášku jsem se speciálně těšil. Bohužel musím přiznat, že ve dvě odpoledne na mě padla únavová krize a většinu z tohoto bloku jsem přečkal v polobdělém stavu. Pokud si pamatuju, bylo tam pár momentů, kdy jsem si pomyslel – to je zajímavé. Více k tomu bohužel nemám co napsat.

Tomasz Ducin na WebExpo 2016

Marcy Sutton a Accessibility Testing in Angular 1 and 2 – další přednáška, která mě docela zaujala, přestože stupeň mé únavy se zvyšoval. S Angularem si zatím jen tak ve volných chvílích hraju a přístupnost webu není to, co bych řešil nejčastěji. Velice sympatická přednášející však měla čím oslovit a bylo zajímavé si opět o něco rozšířit obzory.

Marcy Sutton na WebExpo 2016

Harry Roberts a Refactoring CSS Without Losing Your Mind – zajímavá přednáška určená pro kodéry CSS pojednávala o tom, jak efektivně přepracovávat CSS kód při zachování funkčnosti webu. Několik tipů zaznělo i ve vztahu k situaci, kdy na jednom velkém webu musel běžet starý kód vedle nového. I na tuto přednášku jsem mezi účastníky slyšel kladné ohlasy.

Harry Roberts na WebExpo 2016

Chtěl jsem pak zůstat ještě na poslední část pátečního dne, konkrétně na rozhovor s Harry Robertsem, ale nemaje sil udržet pozornost jsem vyrazil do Vršovic na hotel. Pokud bych měl páteční den shrnout, tak přes velice slabý začátek se WebExpo v mých očích pěkně vybarvilo.

V sobotu jsem už byl nicméně poučen, že nemám mít přehnaná očekávání a podle toho jsem k přednáškám přistupoval. Přesto mě hned ráno znechutilo, že opět bude nutné se přes davy lidí dostat alespoň k nějakému vhodnému místu na stojáka úplně vzadu v Music Baru tak, aby mi ve výhledu nebránily masivní sloupy.

Ondřej Machulda a Funkční testování - chybějící vrchol pyramidy – původně jsem si říkal, že půjde o další nezáživnou přednášku na rozjezd. Proto jsem také dorazil o patnáct minut později. Chyba lávky. Ondra mluvil o tom, jak testují aplikace v Jobs.cz a spol. Kdy je vhodné testovat a kdy je to zbytečné. Líbilo se mi, že to není maniak, který prosazuje testování vždy a všude. Z přednášky si odnáším několik tipů pro Selenium a rozhodnutí, že jej konečně musím zařadit do svého pracovního procesu.

Marek Sacha a Changing healthcare with an app – původně jsem chtěl jít na přednášku o extrémně defensivním PHP, ale protože mi časově kolidovala s tím, co je napsáno v následujícím odstavci, zůstal jsem v Music Baru a poslechl si povídání jednoho ze spoluzakladatelů Rohlik.cz o tom, jak rozjížděl zdravotnický startup Revere Care. Myslím, že za týden z této přednášky nebudu nic vědět, nejsem zkrátka cílové publikum pro hltání povšechných informací o jednom z dalších startupů. Musím však přiznat, že v tu chvíli mi Markovo povídání přišlo zajímavé a rozhodně nenudilo.

Steven van Vessum - Why your website needs a Continuous SEO Process – že je SEO neustálý proces, o tom nepochybuje snad nikdo s výjimkou pokoutných prodavačů SEO služeb, kteří vás za tisícovku dostanou na věky na první pozici v Google. Zajímalo mě tedy, s jakými tipy přijde zakladatel jedné ze služeb pro monitorování obsahu. Přednáška se zaměřovala na několik nástrojů, které už používám, přinesla mi však i pár tipů, co vylepšit. Líbila se.

Steven van Vessum na WebExpo 2016

Tereza Venerová – Jak navrhovat smysluplné produkty – přednáška zařazená v sekci pro designéry byla na můj vkus plná teoretického, obecného, povšechného řečnění o tom, jak to prý probíhá poté, co nějaký zákazník osloví Proof & Reason se žádostí o spolupráci. Věnovala se metodě Customer Journey & Experience Mapping. Přednáška se mi moc nelíbila, myslím, že měla patřit spíše do bloku o byznysu. Nebyl jsem ale cílová skupina, to uznávám. Z dvaceti minut povídání si odnáším to, že Customer Journey & Experience Mapping je drahá záležitost. Mimochodem, toto byla jediná přednášející, která stála pod pódiem a museli kvůli ní předělat kameru, která snímá přednášky. Nepochopil jsem proč. Možná, aby jí diváci nekoukali pod krásné večerní šaty?

Martin Hakl - Tvorba webu se změnila – toto byla jedna z těch přednášek, kde se prezentující snaží nenápadně nápadně prezentovat svoje služby nebo produkty. Pochopil jsem, že WebExpo je nějak takto stavěno, takže se s tím počítá. Nic proti tomu. Dozvěděl jsem se, že platforma Solidpixels umí dělat rychle krásné weby, použijete asi nějaké šablony a nemusíte přemýšlet nad grafikou. Stejně od sebe všichni opisují, což bylo ukázáno na příkladu Tesly (ty auta, ne elektronika) a Apple. Za sebe musím říci, že když už takové promo pro Solidpixels, očekával bych tedy konkrétní ukázku toho, jak se s tím jednoduše pracuje, než jen pár screenshotů z hotových webů.

Rachel Andrew a The right layout tool for the job – toto byla suverénně nejvíce příklady nabitá přednáška, kterou jsem viděl. Tedy co se týče ukázek kódu. Bohužel ji umístili do Velkého sálu Lucerny, kde jednak bylo těžké koncentrovat pozornost, jednak tam byl hluk a také promítané slajdy měly na tu dálku strašlivě malá písmenka. Jinak šlo o velice inspirativní ukázky použití Flexboxu, CSS Grid Layout a Box Alignment. A díky osobě přednášející jsem také objevil Perch CMS, který hodlám prozkoumat.

Michal Špaček a Disclosing password hashing policies – známý odborník na bezpečnost webových aplikací povídal o tom, jak mají různé známé weby zabezpečena hesla svých uživatelů, přidal pár humorných historek a také tip na vlastní službu sbírající údaje o tom, jak různé weby ukládají hesla. Z mé strany určitě spokojenost s touto přednáškou. Slajdy.

Martin Michálek na WebExpo 2016

Tom Giannattasio a UI in Motion: Connecting the Dots – u této přednášky se opět projevil můj smysl usnout, když je něco zajímavého. Vzpomínám si bohužel jen na několik ukázek povedených animací na webu.

Marko Iskander a Elasticsearch: It’s not just for, you know, search – přestávka moji únavu vyřešila a tato přednáška mě opět nakopla. Byl to druhý zástupce Adobe TypeKitu, jehož přednášku jsem na WebExpo 2016 navštívil. Rozhodně toho nelituju. Povídání o využití Elasticsearch bylo teoretické, nebyl čas na nějaké ukázky kódu, ale bylo to dostatečně inspirativní k tomu, aby člověk věděl, jak mu může Elasticsearch pomoci. Za mě palec nahoru.

Marko Iskander na WebExpo 2016

Marko skončil své povídání o deset minut dříve, takže jsem ještě stihl nakouknout do Lucerna Music Baru, kde probíhala snaha o diskuzi s Markem Prchalem, Pavlem Fuksou a Lubošem Jahodou o digitálních nomádech a freelancerech. Toto pojmenování nesnáším, z toho se tedy odvíjel můj postoj k takové diskuzi. Vzhledem k tomu, že odpovídali na dotazy z publika, tak předpokládám, že panovala spokojenost. Zřejmě jim však nefungoval mikrofon, v zadní části Music Baru totiž nebylo skoro nic slyšet.

Poslední přednášku, na kterou jsem chtěl vydržet, měl mít Ondřej Mašek z Avastu. Použití Javascriptu k tvorbě desktopových aplikací slibovalo zajímavé téma, bohužel po deseti minutách jsem znaven stáním usoudil, že to vzdám a dám přednost návštěvě restaurace a cestě domů.

Celkový přínos

Většina přednášek se mi líbila. Ty, které mě na WebExpo 2016 nezaujaly, tak se mi nelíbily dost výrazně. Minimálně z většiny takových šlo vyrazit něco zajímavějšího, kdyby je prezentoval někdo jiný nějak jinak. Ovšem i ty přednášky, které mě zaujaly, mi při zpětném pohledu ve většině případů nedávají takovou vysokou hodnotu, abych měl pocit, že se návštěva WebExpo za danou cenu skutečně vyplatila.

Ano, pokud někdo bere tuto akci tak, že zde naváže zajímavé kontakty, proč ne. Těžko v Česku najdete na jednom místě tolik lidí z oboru. Já se přiznám, že nesnáším takové to obecné plkání o ničem a zároveň o všem. Řada takových přednášek tu byla. Proto mám raději už přímo oborové akce věnované buď programování v PHP jako takovém, nebo Drupalu, WordPressu či třeba SEO.

Pokud si vezmu počet přednášek, se kterými jsem nebyl spokojený, je jich výrazně méně, než těch v mých očích povedených. Ovšem nepříliš povedená lokalita můj negativní dojem z letošního WebExpo nějak umocňuje. Nemohu si pomoci.

Přesto pořadatelům patří obdiv, že se do něčeho podobného opakovaně pouští. Pro další ročník jim přeji lepší ruku při výběru místa konání, zajištění občerstvení a hlavně při výběru některých přednášejících.

V archivu jednotlivých přednášek na webu WebExpo myslím postupně najdete videozáznamy.

Uložit

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz