Novinky ve Windows Azure: IaaS, Linux a mnohem jednodušší nasazení webů

Cloudová platforma od Microsoftu, Windows Azure, prošla nedávno výraznými změnami, které ji posunují blíže k menším uživatelům, ale i k firmám, které se přechodu do cloudu z různých důvodů obávali. Navíc nyní umožňuje jednodušší nasazení webů, v některých případech zcela zdarma.

Není to tak dávno, co na Maxiorlovi vyšel článek popisující základní charakteristiky Windows Azure. Krok za krokem jsem vám v něm také ukázal, jak si připravit balíček s vaším projektem psaným v PHP a nahrát jej do cloudového prostředí Windows Azure. Viz Windows Azure a PHP: jak na web v cloudu krok za krokem.

Tehdy jsem zmínil, že Windows Azure je cloudová služba poskytující řešení PaaS - platform as a service. Tedy řešení, kdy se staráte o své aplikace, ale o operační systém, jeho aktualizace a hardware se již stará poskytovatel, v tomto případě Microsoft. Windows Azure běželo (a běží) na systému Windows Server 2008 R2. Zbořili jsme takový malý mýtus o tom, že Microsoft, cloud a PHP nejdou dohromady.

Windows Azure v podobě PaaS zůstává, vše, co bylo zmíněno v předchozím článku nadále platí. Na přelomu jara a léta však přišla celá řada dalších zajímavých novinek, které Windows Azure posunuli směrem k IaaS a nabídly mnohem jednodušší správu webů. Zapomeňte na nepohodlné balíčkování, nyní využijete FTP nebo třeba Git.

Windows Azure

Windows Azure jako IaaS

Začněme tou zásadnější změnou z hlediska fungování celého Windows Azure. Jestliže nyní mluvíme o řešení IaaS, infrastructure as a service, znamená to, že Microsoft přichází blíže k uživatelům jeho služby a snižuje tak úroveň, od které se o celé cloudové řešení staral, až k hardwaru.

U PaaS jste se starali o svou aplikaci a data umístěná do cloudu. Řešení IaaS vám umožní spravovat totéž plus běhové prostředí pro vaše aplikace (.NET, Java...) a samotný operační systém. Microsoft se pak stará už „jen" o virtualizaci jako takovou a o hardware.

Znamená to mimo jiné i fakt, že ve Windows Azure můžete nyní použít i jiný operační systém, než jen dosavadní Windows Server 2008 R2, který Microsoft předinstaloval. Ve výběru virtuálních strojů je tak ke zmíněnému přidána ještě sada virtuálních obrazů s Windows Serverem 2012 (kde jinde si jej v tuto chvíli můžete tak pohodlně vyzkoušet?) a Windows Server 208 R2 s databází SQL Server 2008 nebo 2012.

Nechybí podpora Linuxu. Mezi oficiálně podporované distribuce dostupné skrze virtuální disky poskytované Microsoftem patří SUSE Linux, CentOS a Ubuntu. V brzké době by se měly objevit další.

Windows Azure

IaaS řešení pojmenované jako Windows Azure Virtual Machines tedy pracuje na bázi virtuálních pevných disků, které nastartujete ve virtualizovaném prostředí na cloudu. Pokud nechcete využít připravených obrazů nabízených Microsoftem, můžete vzít své vlastní virtuální disky, nahrát je do Windows Azure a začít je bez jakékoli změny hostovat v cloudu. Dokonce je pak můžete zase přenést zpět do své infrastruktury.

Windows Azure

Tím se výrazně zvyšuje flexibilita a použitelnost Windows Azure. Jestliže jste o cloudu uvažovali jako o zajímavém řešení, ale v přechodu na Windows Azure vám bránila nutnost předělat aplikace, nyní tento blok padá.

Další nová služba, Windows Azure Networking, se stará o propojení virtuálního stroje v cloudu s vaší infrastrukturou. Doposud zde byly SQL Azure Data Sync pro synchronizaci databází a Service Bus pro propojení na úrovni aplikací. Virtuál, který nově ve Windows Azure spustíte, můžete propojit napřímo s konkrétním počítačem ve své síti pomocí Windows Azure Connect, nebo jej začlenit do své sítě jako kterýkoli jiný počítač pomocí Windows Azure Virtual Network.

Windows Azure Connect je zajímavé především pro vývojáře. Jednoduše vám zřídí síťové propojení na virtuální stroj bez nutnosti nastavovat nějaké bezpečnostní politiky uvnitř místní sítě. Neztrácíte tedy čas laborováním a můžete se plně soustředit na vývoj a nastavení aplikace. Nutno dodat, že Windows Azure Connect vždy propojuje dva počítače mezi sebou, nikoli virtuál do celé sítě. V reálném prostředí větších sítí pak využijete zmíněný Windows Azure Virtual Network s plnou kontrolou nad nastavením sítě a její správou.

Po těchto změnách se tak Windows Azure přibližuje více technologiím od Amazonu, který s cloudem koketuje už delší dobu. Jelikož původní koncept PaaS, zůstává i do budoucna k dispozici, máte možnost se rozhodnout dle potřeby mezi ním a IaaS. Zjednodušeně řečeno, v PaaS aplikace nahráváte jako balíčky a o operační systém se nestaráte - aktualizuje a udržuje jej Microsoft, ovšem vy pak musíte v aplikaci řešit úložiště pomocí speciální službu, v IaaS je celý virtuál ve vaší správě a můžete si s ním dělat, co potřebujete.

Windows Azure Web Sites

Další zajímavou novinkou, pro tvůrce webů možná atraktivnější, je služba Windows Azure Web Sites. Microsoft pochopil, že balíčkování webových aplikací předtím, než je nahrajete do cloudu, není úplně pohodlné, ba spíše mnoho webových tvůrců od použití Windows Azure odrazuje. Proto spustil službu, která se podobá spíše běžnému webhostingu, s několika zásadními rozdíly hovořícími ve prospěch Windows Azure.

Tou hlavní změnou je nyní možnost kopírovat upravené soubory vašich aplikací do cloudu pomocí běžných nástrojů jako je FTP a Git. Nechybí přímé propojení z Visual Studia a nástroje WebMatrix. Svoje weby tak můžete vyvářet prakticky na jakékoli platformě, aniž byste museli složitě zprovozňovat nějakou podporu pro balíčkování, jak jsem vás to učil v minulém článku.

Když budete pomocí Windows Azure Web Sites vytvářet nový prostor pro svou webovou aplikaci, můžete si rovnou vybrat předinstalaci některých populárních CMS, mezi kterými nechybí Drupal, WordPress nebo třeba Orchard a DotNetNuke. Můžete samozřejmě nahrát jakoukoli další aplikaci. PHP není problém, stejně jako třeba Node.js, u ASP.NET je to asi samozřejmé. Na výběr máte také mezi databázemi - jedinou doposud dostupnou SQL Azure doplňuje MySQL.

Jednoduchost hostingu s možnostmi rezervovat si výkon

Ne každý hosting nabízí podporu pro Git a většina z nich nenabízí tak pohodlné nakopírování vybraných CMS do vašeho webu. Čím se ale Windows Azure Web Sites liší od běžného hostingu zásadně, je možnost rezervace určitého výkonu pro vaši webovou aplikaci.

Pokud zjistíte, že je váš web o něco náročnější a chtěli byste mu přidělit určitý výkon serveru, přičemž nemíníte řešit nějaké virtuální servery, pak jsou Windows Azure Web Sites právě pro vás. V rámci tzv. rezervovaných instancí si můžete zaplatit určitý počet jader procesoru, určitou dostupnou RAM a kapacitu úložiště, které budete mít vyhrazeny jen pro své vlastní projekty. Tento výpočetní výkon nebude sdílen s dalšími weby na daném serveru.

Velice jednoduše se tu tedy kombinuje jednoduchost nasazení aplikací na sdílený webhosting s možností rezervace a navyšování výkonu jako u virtuálních serverů.

A teď to hlavní. Na Windows Azure Web Sites můžete mít své aplikace umístěny zcela zdarma. Nadšení vám možná zchladí informace o limitech, ale možná také ne. Windows Azure Web Sites je zcela zdarma pro běh až deseti webových aplikací, 165 MB odchozích dat za den (příchozí bez limitu), s úložištěm do 1 GB. K dispozici je relační databáze o velikosti 20 MB v MySQL. Malé weby se do tohoto limitu vejdou, větší rozhodně ne.

Pokud vás ale Windows Azure Web Sites přesvědčí, můžete využít placenou sdílenou službu. Podle kalkulátoru vychází například sdílený hosting se 100MB databází a 35GB limitem pro přenos dat na 9,2 USD. K dispozici jsou i možnosti CDN, geograficky redundantní úložiště (opět, další plus pro Windows Azure) nebo výběr mezi virtuálními stroji s Windows či Linuxem s nabídkou různých výkonů. Pro detailní informace doporučuji zmíněný kalkulátor v režimu Full.

Co se týče rezervovaných instancí, kdy máte přidělen požadovaný výkon jen a pouze pro sebe - do nich můžete umístit až stovku webových aplikací, bez limitu přenášených dat, s úložištěm 10 GB. Ceny začínají od 0,12 USD za výpočetní hodinu u malé instance s jedním procesorovým jádrem a 1,75 GB RAM. V současné době, kdy Windows Azure Web Sites běží v režimu Preview je cena snížena o 33 %.

K výpočetní hodině - přepočet je takový, že jedna výpočetní hodina u malé instance = 1 běžná hodina. U střední instance se rovná dvou skutečným hodinám a u velké čtyřem. Detaily o cenách viz Pricing Details.

Jak se tedy rozhodnout, zda využít nové Windows Azure Web Sites nebo dosavadní Web Role s balíčkováním a nutností úpravy webové aplikace? Máte-li „běžný" web, pak jděte do Web Sites. Potřebujete-li přepínat mezi produkčním a vývojovým prostředím, přistupovat k serveru přes vzdálenou plochu, spouštět nějaké úkoly při startu operačního systému, nebo používat nějaké frameworky, které nejsou součástí Web Sites, pak jděte do Web Role a tedy dosavadního konceptu PaaS.

Přepracovaný Management Portál a další novinky

V rámci novinek pro Windows Azure na přelomu jara a léta oznámil Microsoft také další novou službu nazvanou Windows Azure Active Directory. Využijete ji v případě, že potřebujete spravovat přístupy k aplikacím běžícím v cloudu.

Předpokládám, že čtenářům Maxiorla bude o něco blíže další nová služba - Windows Azure Media Services. Jde o speciálně úložiště určené ke streamování multimediálního obsahu s možností CDN. Windows Azure Media Services zatím běží v režimu Preview a je zdarma k otestování s limitem 1 TB měsíčně zpracovaných dat.

Z dalších novinek bych asi vyzdvihl nové knihovny pro podporu jazyků Java a Python, zdokonalení Windows Azure SDK a podpory pro Visual Studio Team Foundation a Windows Azure SQL Reporting.

Vylepšení se dočkal i stávající Management Portál, ve kterém ovládáte vše, co s Windows Azure souvisí. Z dosavadní verze běžící v Sliverlightu se můžete kliknutím na odkaz v patičce přepnout do nového prostředí fungujícího v HTML5. V něm také najdete všechny popsané novinky, včetně Windows Azure Web Sites.

Windows Azure Web Sites

Tolik tedy k novinkám ve Windows Azure. V dohledné době se budu v článcích věnovat i službě Windows Azure Web Sites samotné a detailněji se podíváme na to, co umí a nabízí.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru