Firma SquareTrade se rozhodla studii čítající zmíněných 30 tisíc modelů raději příliš nekomplikovat a zůstat u prostého rozdělení dle značek. Pokud bychom měli mluvit o čele pelotonu, tak nejlépe si vedla společnost ASUS, tu následuje Toshiba, poté Sony a jako čtvrtého mušketýra tu máme Apple.
Mimochodem, Apple – během dvou let se u produktových řad MacBook nebo MacBook Pro objevil nějaký zádrhel u něco málo přes 10 % kusů. Pokud by vás zajímal poměr selhání po třech letech služby, pak by se zde Apple vyšplhal na 17,4 %. ASUS, Toshiba a Sony mají tříleté selhávací předpovědi pouze na hodnotách 15,6 %, dále 15,7 % a 16,8 %.
Vince Tseng, marketingový viceprezident SquareTrade hodnoty komentoval slovy: „Není příliš překvapivým zjištěním, že je Apple zhruba ve střední kvalitativní třídě, překvapivé ale je výborné umístění firmy ASUS.“ Studie firmy byla mimochodem právě ze strany ortodoxních „Macistů“ napadena jako nevěrohodná, nicméně Vince Tseng i zde skvěle kontruje: „Naše výsledky jsou velmi podobné jiným zveřejněným statistikám!".
Notebooky HP na chvostu
A kdo se umístil na nelichotivém závěrečném místě? Dotyčnou firmou je Hewlett-Packard, jež sice za poslední roky distribuoval více notebooků, nežli jeho konkurenti, na druhou stranu ale jeho selhávací koeficient je zdaleka nejvyšší – něco přes 15 % pro 2 roky a 25,6 % pro 3leté období.
Prakticky pro všechny značky platí, že křivka poškození roste progresivně – první a druhý rok se typicky liší méně než rok druhý a třetí: Suma sumárum zjistíme po zprůměrování hodnot, že se uživatel může u svého notebooku „těšit“ na potenciální selhání ve 4,7 % případů během prvního roku, ve 12,7 % případů v druhém roce či 20,4 % případů během roku třetího.
Také informace v minulém odstavci bere SquareTrade jako staré známé: „Za prvé, notebooky jsou často dlouhodobě zapnuté přesto, že jejich vnitřnostem příliš teplo nesvědčí, za druhé, jde o přenosnou techniku, která celkem pochopitelně musí snést ve světě nějaký ten štulec a za třetí, jde o jedno z nejkomplexnějších přenosných elektronických zařízení.“
Spolehlivost netbooků?
Pokud jde o v poslední době stále populárnější netbooky, tak ty si SquareTrade definoval jako zařízení s cenou pod 400 USD. A je nutno v jejich souvislosti podotknout, že míra jejich selhávání je vyšší, nežli u nejlevnějších notebooků. Po jediném roce je procento selhávání netbooků vyšší o 23 % vůči 400-1000 USD notebookům a o 38 % vůči notebookům za ceny přes 1000 USD. Do tří let zkolabuje na 25 % všech netbooků.
Každopádně čísla kolem netbooků bere SquareTrade s rezervou, jelikož jsou na trhu zatím poměrně krátkou dobu a navíc jde o oblast, které ještě zhruba 6-12 měsíců nazpět dominoval Acer a ASUS. Pokud bychom, měli srovnat selhávací koeficienty ASUSu a Aceru, tak jak jsme již naznačili v úvodu, ASUS je první s 15,6 % a Acer na sedmé pozici s potenciálním selháním po třech letech ve 23,3 % případů.
Názorů, proč netbooky selhávají více, nežli běžné notebooky, je více, avšak zdaleka nejpravděpodobnější zřejmě bude ten, že se obecně netbooky nevyrábějí z prvotřídních komponent. Pokud jde o Apple a netbook, tak zde se zřejmě žádných novinek nedočkáme, jelikož to byla právě společnost Apple, její CEO a Steve Jobs samotný, kteří jednohlasně sdělili: „Nevíme, jak vyrobit PC s cenou pod 500 USD, aby to nebyl šrot“.
Veškerá data pořízená v právě okomentovaném průzkumu byla posbírána ze zhruba 3000 modelů na každou značku.
Studii SquareTrade najdete v tomto PDF.
Zdroj: Computerworld
Bývalý redaktor Maxiorla. Pravidelně čtenáře zásoboval novinkami ze světa IT.
Podobné články
Komentáře k článku
Je to v te studii, ktera je zminena na konci.
Asus je třetí od konce.
Tady je někdo velký chytrolin, co?
A co lenovo / ibm ? Jako spokojeny uzivatel, bych uvital zhodnoceni kvalit teto znacky...
Jako další spokojený majitel nb od Lenova říkám, viz odkazované PDF :-)
Zajímalo by mě, kde by se třeba umístil Acer.