Ve středu jsem svůj názor na pesimisty předpovídající problémy WordPressu 5.0 se zcela novým editorem Gutenberg zmínil na webu Svět CMS. Já jsem naopak za Gutenberg rád, přijde mi zajímavý a pro uživatele přinášející jen pozitiva. Samozřejmě, za předpokladu, že nejedou při práci na webu jako cvičená opice. Pak je ovšem otázka, zda je pro takové web s administrací vhodný.
Každopádně, ve středu jsem předpovídal, že s upgradem u mých projektů nebudou problémy. Teď v pátek už smyšlenky nepotřebuji, ale opřu se o reálné zkušenosti s aktualizacemi několika webů postavených na WordPressu.
Poznámka: Aby to nevypadalo, že jsem fakt takový nebojsa… Před aktualizací jsem samozřejmě vše zálohoval a proces přechodu na WordPress 5.0 jsem spustil nejprve u vlastních menších webů. Až pak následovaly projekty klientů.
Malé weby běží na WordPressu 5.0 bez problémů
Začal jsem menšími weby, které využívají minimum pluginů, běží na mém serveru s pravidelným zálohováním a měl jsem u nich jistotu, že v případě problému bude cesta zpět. Ovšem problémy jsem si nepřipouštěl.
Mám u sebe několik webů zákazníků a známých, které už slouží jen jako rozcestník na jejich další, novější projekty, nebo běží jen setrvačností bez aktualizace obsahu. To byli první kandidáti na aktualizace. Všechny běží jen s některou z výchozích šablon z instalace WordPressu, takže se dá říci, že šlo o test aktualizace čistého WP.
Čistá aktualizace probíhá během okamžiku bez sebemenších problémů. Potěšilo mě zjištění, že na stránce s uvítáním po aktualizaci je zmínka o možnosti instalace klasického editoru. Pokud si laik přečte toto oznámení (já vím, pokud…), měl by být schopen si WordPress vrátit do původní podoby pár kliknutími.
Tip: Plugin Classic Editor bude podporován do roku 2022, takže pokud nechcete na Gutenberg přejít hned, máte dostatek času. Třeba na předělávku webu, postavení nového nebo na to, abyste umírající projekt nechali v klidu skonat ve stávající podobě. Mimochodem, plugin se s přeloženým názvem Klasický editor objevuje v přehledu doporučených pluginů v administrační části pro jejich instalaci. Stačí jej aktivovat a pro editaci používat místo odkazu Block Editor položku Klasický editor.
Následovalo několik webů, které sice běží rovněž na výchozích šablonách, případně jejich odvozeninách, ale používají větší počet pluginů. Typicky Yoast SEO, Photo Gallery by 10Web a jiné. Musím zmínit, že před aktualizací WordPressu jako takového, jsem vždy provedl aktualizace používaných pluginů a témat vzhled. Až poté jsem aktualizoval na WordPress 5.0.
Poprvé jsem tu narazil také na nutnost aktualizovat databázi. Jde o záležitost jednoho kliknutí na tlačítko. Marně přemýšlím, čím se tyto weby od těch úplně základních liší. Používají pořád jen příspěvky a stránky.
Ach ten WordPress: stále žasnu, na jaké blbosti ve světě WordPressu existují pluginy. Například na ukrytí kreditu z patičky výchozího tématu vzhledu. Chápu začátečníky, ale tato realita se mi postupně stala značně vzdálená. Není lepší si na jedno kliknutí udělat child theme a smazat to ze šablony, než instalovat nebo i vymýšlet plugin?
O jaké šlo v tomto případě weby? Jednoduché projekty zákazníků a kamarádů jmenovat nebudu. Ale z těch svých vlastních zmíním Svět CMS a Rejpal.cz.
Dvojjazyčný firemní web a první problém
Jelikož u pidiwebů šlo všechno hladce, pustil jsem se do aktualizace na WordPress 5.0 u webu, který lze považovat už za trochu větší projekt. Ani ne tak množstvím obsahu, ale minimálně tím, že používá „kastm šablonu“, jak wordpressáci rádi říkají. Přeloženo do češtiny, byl u něj vlastní grafický návrh z dílny Ondry Pohorského a podle něj nakódovaná šablona založená na mém oblíbeném Underscores.
Web používá mimo pár drobností klasicky Yoast SEO, WPML pro vícejazyčnost a WP Super Cache pro rychlejší načítání. Ne že by cacheovací plugin zrovna pomáhal, je to na Wedosu nějaké shnilé. I celá aktualizace zde byla otázka dlouhých minut čekání, místo pár sekund, které zabraly aktualizace webů na mém serveru u Linode.
První zádrhel souvisel s WPML. Nějak jsem nestihl aktualizovat licenční klíč s příchodem WPML 4.x, takže jsem nyní neměl k dispozici automatické aktualizace. Stačilo však web odregistrovat a znovu zaregistrovat s novým klíčem a vše se rozbělo. Je to jen poznámka na okraj, s WordPressem 5.0 to nesouvisí.
Šablony, resp. vzhledové stránky se aktualizace na WP 5 nijak nedotkla. Dle očekávání. Co se editace týče, zde vnímám s příchodem Gutenbergu jistý nekomfort. Pravděpodobně se bude týkat všech webů na pomalém hostingu. Dříve se prostě načetla editační stránka s formulářem, naskočil editor a bylo. Teď se načte bílá plocha, v oušku prohlížeče zmizí symbol načítání a vy máte pocit, že nastala WSoD (white screen of death, oblíbený problém webů na PHP).
Opak je pravdou. Na pomalém hostingu prostě jen ukrutnou chvílí trvá, než po načtení stránky naskočí do bílé plochy Gutenberg. Bylo mi to na tomhle webu tak nepříjemné, že jsem prostě zapnul Classic editor, ač bych ve středu neřekl, že to kdy udělám.
Co se týče Yoast SEO, ten funguje s Gutenbergem v pořádku. V editaci je nahoře nad panelem vedle ozubeného kolečka ikonka Y, která zobrazuje a ukrývá panel pro nastavení vlastností SEO. Samotné zadávání metatagů je i nadále dole pod editorem.
S WPML problém není. V přehledu příspěvků prostě vyberete příslušnou jazykovou verzi a tu zeditujete. V bočním panelu je i nadále sekce Language, ve které nastavujete jazyk obsahu a odkud případně pohodlně vytvoříte kopie v jiných jazykových mutacích.
Webový magazín a očekávání u The SEO Frameworku
Dále na mě čekaly různé webové magazíny, mimo jiné i můj jednoduchý Dobrý Šálek, který jsem nedávno zmigroval z Drupalu 6. Podrobněji jsem se v něm rozepsal v článku Případovka: jak jsem migroval Drupal 6 na WordPress. Po předchozí zkušenosti s pomalým Wedosem tu vše opět proběhlo v řádku sekund. Je příjemné vidět okamžitě naskakující Gutenberg s jeho komfortem místo civění na prázdnou stránku a čekání, jestli to naskočí nebo ne.
Web používá minimum pluginů: Autoptimize, Disable Comments, GA by MonsterInsights, Really Simple SSL, The SEO Framework, WP No Base Permalink a WP Super Cache. Nová administrace by tak teoreticky mohla ovlivnit pouze The SEO Framework. Začal jsem jej používat místo Yoast SEO kvůli absenci všemožných reklam.
Mohu potvrdit, že není třeba se kombinace WordPress 5.0, Gutenberg a The SEO Framework bát. Stejně jako v případě Yoastu, je panel pro zadávání klíčových slov a Open Graphu dole pod editorem.
Jiný webový magazín
Webové stránky Výlety360 jsem původně plánoval jako místo, kde budu zveřejňovat videa a obrázky z navštívených míst pořízená 360° kamerou. Z toho nakonec sešlo, ale nějaké poznatky a tipy z výletů se přesto snažím předávat. Jakkoli jsem odpůrcem šablon, tak tento web běží na jedné z ThemeForrestu.
Jakkoli byla šablona v demu krásná a zaujala mě, v reálu jsem se jen utvrdil v tom, že placené šablony jsou zlo. Stačí se mrknout, jak web vypadá třeba na mobilu nebo kolik si s sebou nese balastu v podobě zbytečného CSS a JavaScriptu. Brzy jej čeká předělávka, protože tento projekt chci do budoucna rozvíjet.
Z hlediska pluginů tu není nic zajímavého. Klasika v podobě WP Super Cache a Yoast SEO doprovázená generátorem sitemapy, sociálními ikonkami, Disqusem a pár drobnostmi.
Zajímavější je to u šablony (Jarida). Jak už to u kupovaných šablon bývá, tvůrci ve snaze zaujmout co nejvíce zákazníků nabuší šablony milionem mnohdy zbytečných funkcí. V tomto případě tomu nebylo jinak. Je tu různé nastavování layoutů, zapínání a vypínání různých částí článků, změna písem atd. Byl jsem zvědav, co se stane po přechodu na WordPress 5.0.
Kliknul jsem na aktualizační tlačítko a za pět sekund bylo hotovo (jako Drupalista tiše závidím, jako WordPressák to beru za normální). Otevřel jsem frontend, vypadá stejně jako dřív. Koukám do editace příspěvku, naskočí tam Gutenberg, vše v pohodě. Změnil jsem rozložení stránky pomocí udělátek ze šablony přímo pro daný článek, taktéž v pohodě. Beru si z toho zjištění, že web se nemusí rozhasit ani v případě, že je na něm kupovaná šablona staršího data, která s Gutenbergem nepočítala.
Pro jistotu jsem vyzkoušel i kombinaci příspěvku složeného ze staré části s klasickým editorem (aniž bych měl ten plugin instalován) a přidal k němu bloky z Gutenbergu. Vše v pohodě. Jen ve mně někde v hloubi dumá otázka, jestli podpora pro editaci těchto starých příspěvků nezmizí z Gutenbergu poté, co přestanou podporovat v roce 2022 klasický editor.
A co Custom Fields, uživatelská políčka?
Co jsem zaznamenal u přátel, hodně obav se točilo okolo podpory uživatelských políček, jedné ze silných stránek WordPressu. V základu jsou bez problémů. Pokud je nevidíte, musíte je pouze zapnout. Dříve se to dělalo vyjížděcím panelem u horní části editační stránky, nyní v Gutenbergu klepnete na tlačítko se třemi tečkami, pak na funkci Options a zapnete volbu Custom Fields.
Já na definice políček a jejich zobrazení v editaci používám nástroj Toolset Types z balíčku WP Toolset a nevšiml jsem si žádného problému. Vlastní políčka se prostě zobrazí pod novým editorem a případně před zadáváním SEO informací.
Zaznamenal jsem ale nářky na starší verzi Advanced Custom Fields, kde je s tím zjevně problém. Nová verze ACF Pro by s WordPressem prý měla být kompatibilní. Posoudit nedovedu, plugin nepoužívám ani v placené, ani ve zdarma dostupné podobě.
Bude to chtít jiný přístup
Po aktualizacích asi dvacítky (ano, spíše menších) webů vidím WordPress nadále v pozitivním světle. Tedy pro projekty, kam se svým zaměřením hodí. Narazil jsem na jediný problém, který ale nebyl ve WordPressu samotném, nýbrž v pomalém hostingu. Ovšem i na to je třeba myslet. Určitě bych nepočítal s tím, že náročnost WP na rychlost serveru bude vždy stejná jako před lety.
Gutenberg mi zatím přijde jako povedený nápad. Uvidím, až budu mít za sebou naplnění obsahu větším počtem článků z pohledu uživatele a budu moci říci něco o tom, jak se s ním skutečně pracuje. Koncept naklikání si obsahu z různých stavebních kamenů mě ale oslovil.
Z hlediska designu, nebo návrhu webu vůbec, to bude chtít asi trošku jiné myšlení a přístup. Více počítat s tím, co bude moci uživatel v Gutenbergu naklikat a možná jej méně omezovat v předem daném layoutu. Uvidíme, co přinese praxe. U vlastních témat asi bude potřeba trochu více kódování, abychom podchytili všechny možnosti layoutování v blokovém editoru.
Navzdory všem pesimistickým obavám se WordPressový konec světa nestal. Nový editor se frontendu dotýká minimálně. V administrační části se dotýká editace obsahu a zde samozřejmě závisí na tom, jaké pluginy jste používali. Vzhledem k tomu, jak je WP dělaný, není se co divit, když některá administrační udělátka začnou zlobit. Ovšem velké a udržované pluginy by tento přechod měly mít zvládnuté.
Na závěr ještě jedna poznámka mého WordPressového kamaráda: spustit takto zásadní aktualizace chvíli před Vánocemi, když každý míří na vánoční večírky a nepotřebuje naléhavé dotazy od klientů zhrozených nad jiným administračním rozhraním, to je tedy opravdu od vývojářů WordPressu povedený dárek.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Přidat komentář