Google Search Console nyní zobrazuje rychlost vašeho webu

Nový pohled v Google Search Consoli zobrazuje rychlost webu. Data jsou posbírána od skutečných uživatelů a neomezují se jenom na titulku nebo konkrétní stránku. Dají vám obrázek o skutečné rychlosti celého webu napříč různými uživatelskými skupinami.

Rychlost webu by měla zajímat každého jeho provozovatele. Proč? Pomalý eshop odradí nakupující. Dlouho se načítající blog navíc zaflákaný spoustou reklamních ploch spolehlivě odradí čtenáře. Pomalý firemní web? Přinejmenším to nevypadá profesionálně.

Na téma rychlosti webu byla napsána hromada textu, další vznikají prakticky každý den. Dnes se nebudeme věnovat ani konkrétním optimalizacím ani různým nástrojům pro měření rychlosti načítání webu. V krátkém článku vám jenom představím nový přehled o rychlosti webu v nástroji Google Search Console.

Search Consoli určitě znáte. Po ověření, že jste skutečně majitelem nebo vývojářem zvoleného webu, vám zobrazí různé užitečné přehledy. Já osobně nejčastěji chodím do přehledu Výkon, kde najdu klíčová slova, přes která lidé došli z vyhledávače na web. Vidím objem hledání, počty prokliků, průměrnou pozici webu a mohu se tak smysluplně rozhodnout, co optimalizovat.

Bezplatný nástroj od Google vám ukáže také použitelnost webu na telefonech nebo upozorní na problémy s indexováním ze strany robota vyhledávače. Přehledy v Search Consoli se postupně vylepšují a ten s rychlostí je nejnovějším přírůstkem.

Tip: Pokud Google Search Consoli ještě nepoužíváte, přijďte na mé školení SEO pro začátečníky. Společně se na ni i jiné nástroje podíváme.

Sledování rychlosti webu v Google Search Console

Po přepnutí na přehled Rychlost uvidíte dva grafy. Samostatně pro mobilní zařízení a pro počítač vám Search Console vykreslí počty stránek na zvoleném webu s pomalým načítáním, průměrnou rychlostí a rychlým zobrazením.

Graf ukazuje vývoj v čase, takže zde můžete porovnat i vývoj. Na přiloženém obrázku vidíte web, který měl průměrnou rychlost zobrazování na telefonu a po úpravách průměrné stránky spadly na nulu, zatímco rychlé zaujaly jejich místo.

Rychlost v Google Search Console

Oba přehledy lze rozkliknout do detailnějšího zobrazení. Jestliže jsou na webu nějaké pomalé stránky, pak vám tento upřesňující přehled zobrazí také příslušné problémy. Včetně počtu stránek na webu, kterých se každý problém týká.

Rychlost v Google Search Console

I popis problému lze rozkliknout a dostanete se do nejhlubší úrovně přehledu, kde jsou zobrazeny příklady adres, na kterých se daný problém s rychlostí vyskytuje. Pokud je to v silách tvůrce webu, měly by mu tyto informace stačit k vyřešení problémů.

Rychlost v Google Search Console

Odkud rychlost v Search Consoli čerpá data?

Stojí za zmínku, že u menších webů žádná data zřejmě neuvidíte. Google Search Console tyto informace čerpá z přehledu Chrome User Experience Report. Ten sbírá data o rychlosti webu od reálných uživatelů používajících webový prohlížeč Chrome. Data jsou pak k dispozici nejenom v Search Consoli, ale také v nástroji na testování rychlosti PageSpeed Insights a také jako veřejná BigData.

Zbývá si zodpovědět dotaz, co je to rychlý web. V kontextu, se kterým pracuje Search Console, resp. Chrome User Experience Report je to dle nápovědy od Google web vykreslený do sekundy. Středně rychlý web se vykreslí do 3 sekund a pomalý za delší čas.

Přehled o Rychlosti je v Search Consoli zatím doplněn přídomkem experimentální. Nicméně jde o pěkné doplnění ostatních přehledů. Data od reálných uživatelů Chrome mě vždy zajímala, ale byl jsem líný je hledat přes dotaz v Big Datech. Takto je mám pohodlně v jednom nástroji.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru