Můj klient má v nastavení FTP připojení jedinou adresu, na kterou se připojí a z určité složky zkopíruje změněné soubory na vzdálený server. Total Commander se jej zcela běžně zeptá, zda chce přepsat soubory, které na serveru již existují, což můj klient potvrdí. Nedávno se však objevil problém. I po překopírování nových souborů na web zůstávaly webové stránky s původním obsahem. Že by měl Total Commander problém s přepisováním souborů?
Moc jsem tomu nevěřil, Total Commander je již delší dobu docela spolehlivý a podobná chyba by se jistě již dávno odhalila. Napadlo mě jediné vysvětlení. Klientův server běží pod Linuxem, problém je tedy možná v jiné velikosti znaků v názvu souboru. Zatímco Windows považují soubory s rozdílnou velikostí znaků v názvu za totožné, Linux je bere jako dva různé. Kdyby můj klient změnil například velikost znaků v příponě souboru, mohlo by se to projevit právě tím, že webové stránky se nezaktualizují.
Vydání finálního Total Commanderu 7 se už blíží
Také Total Commander vyžaduje bystrou hlavu
Chyba Total Commanderu však byla způsobena něčím úplně jiným. Celý problém tak trochu spočíval mezi klávesnicí a židlí, nikoli přímo v Total Commanderu. Nějaká dobrá duše zkopírovala všechna data ze složky, na kterou byl můj klient zvyklý, do složky Dokumenty. Klient si tedy upravoval soubory v Dokumentech, avšak při kopírování na web stále pracoval s daty v původní složce.
Ponaučení? Není složka jako složka. Dávejte tedy pozor na to, které soubory a z jakého umístění otevíráte a upravujete. Také není dobré mít na disku dvě složky se skoro stejným obsahem. Chcete-li mít záložní kopie, vypalte si je na DVD nebo přesuňte do jiného počítače. Pouhé zkopírování do jiné části pevného disku vám bezpečnost dat stejně nezaručí, maximálně poplete méně zkušené a nepozorné uživatele.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Komentáře k článku
Klamavý titulek? Já myslím, že je to tak na hraně. V článku je problém myslím dostatečně vysvětlen, včetně toho, že ta chyba byla na straně uživatele. Ten titulek berte jako výrok uživatele, který svou chybu svedl na program.
Co se týče velikosti znaků, tak o možnosti převodu na "lowercase" samozřejmě vím, jen jsem chtěl naznačit, že rozdílný přístup k pojmenovávání souborů v Linuxu a ve Windows řadu uživatelů mate. A pokud vím, převod názvů na malé znaky není v Total Commanderu standardně zapnutý :-)
-- Jan Polzer, Maxiorel.cz
software, poradenství, weby
Ako ma clovek vediet, co tento titulok znamena, predtym, nez si precita clanok? Ziadno. A preto je to klamlivy, bulvarny, zavadzajuci titulok.
Ano, je to lživý nadpis. Takto se vyjadřují "běžní uživatelé". Kdybyste byl profesionál, tak byste to nepoužil, vaše vysvětlení je zavádějící.
V kontextu toho, že se tak vyjádřil, jak říkáte, jeden běžný uživatel, to lež není. Prostě je v nadpisu jeho výrok. To je stejné, jako kdybych do nadpisu uvedl, že Země je plocha nebo že Slunce obíhá okolo Země a v článku doplnil informaci, že si to dříve myslel kde kdo.
-- Jan Polzer, Maxiorel.cz
software, poradenství, weby
Nemůžu nic kopírovat do Total Commanderu pise mi to: ODSTRŇTE OCHRANU PROTI ZÁPISU
V tom případě doporučuji vyjmout DVD z krabičky před tím, než jej vložíte do mechaniky. Krabička je to, co brání v zápisu.
Lež je silné slovo, nicméně takový nadpis je naprd. Přečetl jsem si článek zbytečně, protože jsem hledal obsah nadpisu..
Povedal by som, že titulok je klamlivý, TC neobsahuje v suvislosti s prezentovaným problémom veľkosti znakov ŽIADNU chybu a na rozdielne ponímanie veľkosti znakov TC pamätá voľbou "convert file names to lowercase".