Statusdroid: inteligentní monitoring dostupnosti webů v češtině

O monitorovacích nástrojích, které vás upozorní na výpadky webu nebo webhostingu, čas od času na Maxiorlovi píšu. Většinou se ale jedná o anglicky komunikující nástroje. Tentokrát bych rád zmínil službu od českých vývojářů.

Důvodů, proč sledovat dostupnost webových stránek, je celá řada. Máte-li eshop, jsou vaše zisky závislé na to, že web běží bez problémů. Podobně u firemních stránek. Nenačte se vaše prezentace, nepřijde zákazník. Magazíny a blogy mají zase častokrát příjem z reklam a ty se zobrazí jen v případě, že web funguje.

Ne vždy může být za problémem web jako takový. Někdy může zlobit webhosting či nedostačovat kapacitně váš server. Zkrátka důvody ke sledování dostupnosti webových stránek každý majitel webu určitě najde.

V poslední článku o sledování dostupnosti jsem zmínil trojici služeb, které na sledování webů používám nejčastěji já sám, nebo moji klienti. Jen kratičkou zmínku jsem věnoval českému nástroji Statusdroid, který nabízí poměrně širokou paletu funkcí spojených s monitoringem dostupnosti. Pojďme se na ně podívat.

Základní upozorňování třeba i na Slack nebo telefon

Nějakou formu upozornění na nedostupný web nabízí samozřejmě většina podobných služeb. I Statusdroid poskytuje upozorňování e-mailem. Kontaktů, na které bude upozornění na výpadek zasláno, můžete mít více, přičemž nejsou omezeny jen na e-mail. Hlášení o výpadku dostanete dle libosti také formou SMS, telefonátu nebo zprávy na Slacku.

Monitoring probíhá každou minutu, a to z několika míst po celém světě (přesněji Evropa, USA a Asie). Výsledek pak vidíte na mapě dostupnosti, kde je také barevně znázorněna doba odezvy. Pokud tedy někde uvidíte červenou, znamená to, že váš web se v dané lokalitě nenačítá zrovna nejrychleji.

Statusdroid

Stavová stránka a plánovač výpadků

V minulém přehledu jsem u jednotlivých služeb zmiňoval, že nabízejí i veřejnou stránku s informací o dostupnosti webu v průběhu období. Totéž najdete ve Statusdroidu. Na stránce lze upravit logo, zvolit jazyk stránky (výchozí je samozřejmě čeština) a zadat její text. Ten lze mít odlišný během výpadku a po jeho skončení.

Stavová stránka pak zobrazuje kromě zvoleného textu graf dostupnosti za posledních 24 hodin, týden nebo měsíc. Pod ním najdete mapu odezvy a přehled událostí s výpadky během posledního měsíce.

Pokud víte, že na webu bude probíhat nějaká větší údržba, která se neobejde bez výpadků, tak jednoduše ve Statusdroidu aktivujete údržbový režim, během kterého jsou upozornění na výpadky pozastavena. Statistiky dostupnosti webu se ale budou dále počítat.

Statusdroid

Propojení na reklamy a sociální sítě

V případě, že si platíte reklamy směrující na váš web, je docela nepříjemné, když běží v okamžiku nedostupnosti webu. Ne vždy máte možnost okamžitě zareagovat a Statusdroid řeší právě tento problém. Tedy za předpokladu, že k propagaci webu nebo služeb na něm prezentovaných používáte reklamy na Facebooku nebo Google Ads.

V takovém případě se Statusdroid spojí s jejich API a reklamy po dobu výpadku webu pozastaví. Může vám tím ušetřit nemalé peníze. Škoda jen, že mluvíme-li o českém monitoringu, není zde ještě propojení na Sklik.

Do budoucna by měl Statusdroid zvládat zmínku a omluvu za nedostupnost i na vašich sociálních sítích, kde se budete moci automaticky omluvit svým příznivcům. Alespoň to tvrdí na své domovské stránce.

Statusdroid nekontroluje jen dostupnost

Po pravdě řečeno, Statusdroid mě mezi konkurencí už asi před rokem nezaujal jenom tím, že je v češtině. Tehdy nebylo tak běžné, že by monitoring dostupnosti upozorňoval i na exspiraci SSL certifikátu. A Statusdroid to právě nabízel.

Tuto službu nabízí i v současnosti v rámci celého monitorovacího balíku. Stačí vám zadat adresu webu a Statusdroid zkontroluje vždy následující:

 • Dostupnost webu jako takového
 • Fungující HTTPS
 • Platnost použitého certifikátu pro HTTPS (upozorní sedm dní před skončením)
 • Přesměrování z http na https
 • Aktivovanou kompresi na serveru
 • Přesměrovávání
 • Preferenci jedné z variant www nebo non-www
 • V případě detekovaného WordPressu dostupnost aktualizací
 • Exspiraci domény
 • Přítomnost domény a poštovního serveru na blacklistech
 • Nefunkčnost odkazů na zadané adrese

Monitoring tedy dělá celou řadu věcí nad rámec běžné kontroly dostupnosti webu. Tedy běžné… Ono to spolu vše souvisí. Ale jen málo služeb nabízí takto komplexní sledování.

V administraci jsem našel zmínku o přípravě antivirové kontroly a hledání výskytu nezabezpečeného obsahu na zabezpečeném webu. Tlačítkem můžete vývojáře upozornit, že byste o takové funkce měli zájem.

Statusdroid

Cena? Zadarmo to není

Nelze se divit, že takto komplexní monitoring není nabízen jako freemium služba, kdy byste měli třeba jeden web zdarma a další za peníze. Statusdroid vám na vyzkoušení poskytne 15 dní. Bohužel po jejich uplynutí se nedostanete zpětně ani k již posbíraným statistikám.

Při roční platbě vychází cena za monitoring jedné domény na 2,75 USD měsíčně. Propojení s reklamními kampaněmi a volání v případě výpadku je dostupné v rámci dražšího paušálu.

Výsledný dojem za Statusdroida?

Službu jsem vyzkoušel již dříve, když jsem ji objevil poprvé. Od té doby mi přijde, že urazila pořádný kus cesty. Dříve jsem narazil na pár výpadků u Statusdroida samotného a nemožnost přidat weby do monitoringu, během přípravy tohoto článku se již nic podobného nekonalo.

Kdybych měl zmínit nějaké nedostatky či tipy na zlepšení, bylo by to kromě napojení na Sklik třeba upozornění na aktualizace dalších dvou z velké trojky redakčních systémů. Tedy kromě WordPressu i na Drupal a Joomla.

U řady klientů vím, že by se jim velice hodila kontrola dostupnosti indexace webu v robots.txt. Kolikrát ji mají zakázanou, ani o tom nevědí. Já bych ocenil i kontrolu načítání a validity pro sitemap.xml. Mnohokrát jsem narazil na web, který ji měl po aktualizaci rozbitou. Přitom to není na první pohled viditelná stránka.

Trochu rozpačitý jsem z výchozí volby monitorování v rámci celého světa. Asie zkrátka bude mít pro weby hostované v Evropě menší odezvu a výrazně pokazí celkové statistiky. Tady ale záleží na tom, jak erudovaní uživatelé Statusdroid používají. Pokud pochopí, že pro jejich web nepoužívající CDN a fungující třeba jen pro české uživatele nemá smysl celosvětový monitoring, pak je vše v pořádku.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru