Se Stackerem jsem se setkal někdy v devadesátých letech, v éře, kdy byl v kurzu MS DOS 6.22, Windows 3.11 a pozvolna se začal objevovat operační systém Windows 95. Ještě před jeho příchodem jsem dostal k ATARI 800 XE svůj první PC. Výkonem to byl slabý počítač, což ale doháněl svými rozměry a především výborným programem Stacker.
Pokud jste ještě nepochopili, po čase se na Maxiorlovi objevuje další vzpomínací článek. Tentokrát na téma komprese disku v dobách MS DOSu a program Stacker.
Můj první PC byl zhruba následující konfigurace: procesor Intel 486 SX 25 MHz bez matematického koprocesoru, 4 MB RAM (myslím), 80 MB pevný disk (myslel jsem), CGA grafická karta. Nepamatuji se již, zda kvůli grafické kartě nebo strašnému, oči likvidujícímu monitoru, ale počítač byl schopen zobrazit jen čtyři barvy. Na Windows 3.11 i na Wolfensteina 3D, který byl podnětem pro nákup počítače, jsem mohl zapomenout.
Stacker: odhalení první
Pokud si dobře vzpomínám, po prozkoumání Volkov Commanderu, hry Galactica (?), editoru T602 a Basicu jsem dospěl k závěru, že nic dalšího již s počítačem nelze podnikat. Se šroubovákem v ruce a srdcem až v krku z toho, že bych tuto drahou věc mohl nenávratně zničit, jsem se podíval do vnitřností masivní, několikakilogramové počítačové skříně (nebo spíš krabice, byl to desktop).
Tam jsem poprvé odhalil, co se skrývá za zdířkou disketové mechaniky, ale také to, že s 80MB diskem to asi nebude až tak pravda. Prstem odstraněná vrstva prachu z podivné krabičky odkryla nápis hlásající něco o číslu 40. Po konzultaci s kamarádem jsem poprvé uslyšel o kompresi disku a o programu Stacker.
Stacker, Stac Electronics a jejich historie
Stacker byl kompresní program s vynikajícím poměrem rychlosti a komprese. Podle testů (k přečtení třeba v Review: Stacker 4.1) přitom po aplikaci komprese nijak drasticky nenarůstala přístupová doba, takže jste si mohli užívat navětšeného prostoru a přitom bez znatelného zpomalení systému.
Stacker byl produktem firmy Stac Electronics založené v roce 1983. Tento kompresní program se objevil v roce 1990. Impulsem ke vzniku Stackeru byl rozdíl v rychlosti zpracování dat v procesu a přístupovými dobami na disku. Vývojáře ve Stac Electronics napadlo, že by určitě šlo využít výkonu procesoru k tomu, aby data byla ukládána a načítána v komprimované podobě. Během existence Stackeru se prodalo několik milionů kopií a podle Wikipedie Stacker dokonce zvyšoval výkon disku redukcí počtu dat, která bylo nutné číst a zapisovat. Což je logické.
Spory s Microsoftem
Když přišel v roce 1993 MS DOS 6.0 s diskovým kompresním programem DoubleSpace, nesli to lidé ve Stac Electronics velice nelibě. Microsoft totiž nějakou dobu před tím jednal o využití kompresních technologií Stackeru a měl také přístup k jeho kódu. Následný spor Stac Electronics vyhráli, Microsoft musel vyplatit 120 milionů dolarů. Podobný spor proběhl také obráceně, a to když se Microsoft dožádal kompenzace 13,6 milionu dolarů za to, že ve Stackeru 3.1 se objevila jedna vlastnost porušující obchodní tajemství. Podrobnosti najdete v záznamu na Wikipedii.
Stacker je již minulost
I když ve Stac Electronics nakonec s Microsoftem uzavřeli smír, dnes již není po Stackeru ani památky. Neexistuje ani jeho výrobce, webové stránky stac.com jsou na prodej a je na nich pouze reklama. Zajímavá kapitola firmy proslulé výborným diskovým kompresním nástrojem se uzavřela v devadesátých letech poté, co klesla cena pevných disků. Samozřejmě k tomu přispělo i zabudování kompresních technologií přímo do operačních systémů Microsoftu. I přes snahu změnit portfolio služeb, Stac Electronics nakonec skončilo.
Najde se mezi čtenáři někdo, kdo také Stacker používal? Napište do komentářů. Rád si přečtu i vaše tipy na další programy z minulosti, které vás nějakým způsobem zaujaly a považujete je svým způsobem za dodnes nepřekonané.
Články na podobné téma:
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Komentáře k článku
Ano, na mem prvnim PC 486DX2 se bez stackeru neslo obejit. Dnes uz to nastesti neni treba a stejne nejvice dat zabiraji videa a hudba, ktera uz vice komprimovat nejde.
Ale byla to fajn doba. :)
I já jsem ho používal. Měl jsem od firmy notebook 386SX, 4M RAM, HDD 80 MB. Se Stackerem jsem měl kapacitu kolem 111 MB, samozřejmě to vše záviselo na tom, jaká data člověk ukládal, jak dobře šla komprimovat... Ale byl to výborný program. Jo jo, kde že ty časy jsou...
jo, pouzival a aj zopar dalsich kamaratov v tom case :) v dnesnej dobe su podobne programy uz nastastie nepotrebne.