Projectfork: zdarma dostupné řešení pro správu projektů postavené na Joomla

Hledáte bezplatné a přitom dostatečně komfortní prostředí pro správu projektů, které by nabízelo přístup přes webové rozhraní? Pak se koukněte na Projectfork, specializované řešení postavené na redakčním systému Joomla.

Když přijde řeč na téma správa projektů prostřednictvím webové aplikace, začnou padat názvy jako je Basecamp, Mantis, Bugzilla a podobně. Já bych ze své zkušenosti přidal i povedený a nyní již kompletně placený YouTrack (přesněji, zdarma je do deseti uživatelů a musíte jej sami hostovat).

Když jsem asi před měsícem pročítal různé diskuze s tipy na zajímavá řešení pro správu projektů, vyskočil mi několikrát i Projectfork. Zaujal mě, vyzkoušel jsem jej a začal ho používat.

Projectfork - správa projektů postavená nad Joomla

Základem pro použití správce projektů Projectfork je redakční systém Joomla. Projectfork totiž funguje jako jeho rozšíření. Z Joomla využívá například správu uživatelů. Nemusíte se ale bát, v Joomla kromě základních věcí po instalaci nemusíte prakticky nic nastavovat, samotný Projectfork je v rámci Joomla svět sám pro sebe.

Pokud po konfiguraci několika málo parametrů v administraci Joomla a vytvoření nějakého správcovského účtu pro Projectfork uznáte, že s prostředím Joomla už nechcete dále pracovat, pak si jen zapnete odstranění výchozí šablony redakčního systému. Po přihlášení do uživatelské části systému Joomla se rovnou přepnete do prostředí Projectforku a o nějakém redakčním systému nebudete vědět.

Úvodní strana tohoto správce projektů je řešena jako nástěnka, na které vidíte jednoduchý kalendář se seznamem nejbližších úkolů naplánovaných na konkrétní datum, případně s termíny ukončení jednotlivých projektů. Nechybí přehled úkolů a o něco méně potřebné panely pro instalaci dalších komponent, seznam novinek o Projectforku samotném a seznam různých odkazů, které si můžete změnit dle libosti.

Projectfork

U každého z panelů je k dispozici ozubené kolečko, které vás přepne do rozhraní s možnostmi úprav vzhledu či funkcionality vybraného panelu. Například u seznamu úkolů doporučuji upravit jejich filtrování tak, že se v panelu budou zobrazovat jen aktivní úkoly, nikoli i dokončené.

Projekty a úkoly

Základem každého nástroje pro project management je možnost vkládat jednotlivé projekty a v rámci nich vytvářet různé úkoly. Projectfork nabízí vytvoření nového projektu přímo z úvodní nástěnky, případně ze samostatné stránky věnované přehledu založených projektů.

Každý z projektů má přiřazen název s popisem, nastavení, zda je veřejný či soukromý, a případně, zda mohou ostatní uživatelé figurující v Projectforku požádat o přístup k danému projektu. Stránku s projektem si můžete mírně upravit, a to nahráním loga, výběrem barvy, doplněním webové a e-mailové adresy. Přímo z editace projektu k němu můžete pozvat nebo přiřadit vybrané uživatele.

Co se úkolů týče, ty rovněž mají samostatnou stránku, k jejich úpravám se dostanete až po výběru konkrétního projektu z rozbalovací nabídky v záhlaví stránky.

Projectfork

U úkolů již kromě názvu a popisku nastavujete termín, do kterého mají být splněny, prioritu a odpovědné uživatele. Ke každému úkolu je možné vkládat komentáře. Na stránce s výpisem úkolů pak vidíte, zda jsou splněny (zobrazí se přeškrtnuté), jestli se blíží termín jejich plnění, jakou mají prioritu a rovněž jsou zde tlačítka pro přístup ke komentářům a nastavení úkolu jako hotového.

Projectfork

V Projectforku nechybí time tracking, tedy měření času stráveného nad jednotlivými úkoly. Bohužel vkládání těchto informací není moc pohodlné, uvítal bych spíše nějaké stopky a následně automatické vygenerování záznamu.

U správy úkolů mi vadí, že je není možné nastavit jako splněné ze stránky, na které vkládáte komentáře. Leckdy je třeba vložit nějakou poznámku po dokončení úkolu a v Projectforku kvůli tomu musíte jít na dvě různé stránky. Po vložení komentáře k úkolu tedy klikám na tlačítko Back, vracím se na stránku s přehledem úkolů a zaklikávám jejich případné splnění.

Uživatelé a oprávnění pro práci s projekty a úkoly

Projectfork využívá uživatelské účty registrované v Joomla jako takovém. Pro práci s projekty si však definujete vlastní skupiny uživatelů a jejich oprávnění. Docela pohodlně lze nastavit, na co může kdo koukat a s čím pracovat. Pokud potřebujete vytvořit nového uživatele, není nutné chodit do administrace Joomla, lze to vyřešit přímo v Projectforku samotném.

Soubory, diskuze, kalendář

V rámci správy projektů můžete nahrávat i různé soubory - třeba screenshoty s ukázkami problémů, různá schémata atd. K jejich správě pak slouží samostatná stránka v Projectforku. U projektů k dispozici také nástroj pro vytváření obecných diskuzí.

Pohled na kalendář zase zobrazuje termíny plnění jednotlivých úkolů s možností filtrování. Stejně jako ve zmenšeném kalendáři na titulce se můžete na vybraný úkol prokliknout.

Komentáře a změny stavu úkolů, stejně tak informace o přidání nových úkolů do projektu vám mohou chodit e-mailem.

Placená rozšíření pro Projectfork

Projectfork jako takový je zcela zdarma. Starší verze měly k dispozici český překlad, pro aktuální trojkovou verzi jsem češtinu nenašel. Pokud by se vám nelíbil výchozí vzhled aplikace a zároveň se nechcete sami pouštět do úpravy jejího vzhledu, koukněte na placená vylepšení pro Projectfork.

Funkční vylepšení lze pořídit od pěti dolarů, balíčky vzhledu od 24 USD. Kompletní balík všech placených vylepšení pořídíte za 99 USD. Abych pravdu řekl, z funkčních doplňků pro Projectfork mě zatím nic nezaujalo. Více se mi líbí témata vzhledu. Přizpůsobení správce projektů pro iPhone nebo převlečení do kabátu jaký mají současné aplikace od Google vypadají velmi zajímavě.

Celkově hodnotím Projectfork jako velmi povedený nástroj. Pracuji často v Basecampu a musím říci, že jsem mu ani po letech nepřišel na chuť. Ještě horší to mám s Mantisem. Projectfork alespoň pro moje potřeby plně stačí, hostování a instalaci si dovedu vyřešit. Pokud bych jej měl srovnat s YouTrack, už by to bylo na vážkách. Co se rychlosti a pohodlnosti obsluhy týče, YouTrack je o něco více propracovaný.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Profile picture for user Petra Procházková

Připomíná mi to staré dobré časy s plánováním v Microsoft Project, jen toto je zdarma a online. Bezva! Díky za článek!

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru