Pokud mi něco neuniklo, tak New Relic si vyzkoušíte jenom v případě, že provozujete vlastní, třeba virtuální, server. Já se ze začátku bál instalace, ale teď už vím, že nejde o nic složitého. Její průběh mají na webu detailně popsaný. V podstatě stačí spustit balíček pro vaši linuxovou distribuci a následně jen zadat klíč, přes který se agent hlídající váš server spojí s New Relicem. Klíč najdete v jeho webovém rozhraní.
Statistiky zátěže vašeho serveru můžete sledovat zdarma, placená verze však nabízí trochu větší komfort, než jen 24 hodinovou historii a obecné pohledy na zátěž.
Co umí New Relic při měření serveru?
Po instalaci New Relic na svůj server chvíli vyčkejte, než začnete prozkoumávat statistiky po přihlášení ke svému účtu na newrelic.com. Aby to mělo smysl, je potřeba nasbírat nějaká data. Na základní nástěnce New Relic zobrazuje odezvu webu rozdělenou na čas strávený v PHP, v databázi a načítáním zdrojů z externích webů.
Ve vedlejších grafech můžete sledovat hodnotu Appdex, tedy jakési skóre, kterého váš server dosahuje. Pokud klesne pod 0,85, tak to New Relic vyhodnotí tak, že by se na serveru by měla provést nějaká optimalizace.
V přehledu transakcí se dozvíte, co na serveru nejdéle trvá. V základním grafu je možné klepnout do kteréhokoli místa, abyste se dozvěděli detaily. Pokud například netušíte, které zdroje načítané z jiných webů vaši stránku zpomalují, pak klepnete v některý čas do zelené oblasti a načte se vám přehled externích volání rozdělených dle časové náročnosti a také počtu opakování.
Kromě sledování zátěže webu a serveru si můžete nechat vypsat přehled chyb při vykreslování stránky. Snadno tak odhalíte, že třeba instalace fóra phpBB má nějaký problém se šablonou za určitých okolností, které byste těžko stopovali (jistě znáte chyby, které se vám při ladění nikdy nestávají...).
New Relic sleduje také dostupnost serveru. Rozděluje ji na posledních 7 dnů, minulý měsíc a od počátku měření. V placené verzi nabízí ještě další reporty, jako SLA, databáze, webové transakce, index rychlosti, operace na pozadí a jiné.
New Relic a rychlost načítání stránky v prohlížeči
Jedna z volitelných součástí New Relicu nazvaná prostě Browser dovede sledovat načítání stránky v prohlížeči. Nemusíte přitom konfigurovat jednotlivé weby, do všech výstupních HTML, které jdou přes Apache ven ze serveru je přidáván potřebný JavaScript.
V různých grafech vám pak New Relic ukazuje, co všechno a jak moc se podílí na stahování webové stránky do prohlížeče návštěvníka a na jejím vykreslením zde. V grafu tak uvidíte čas potřebný pro webovou aplikaci na serveru, dobu stahování přes síť, zpracování DOM struktury v prohlížeči a celkové vykreslení stránky.
Pro někoho může být zajímavým poznatkem rozdělení prohlížečů dle průměrné rychlosti zpracování stránky. Na serverech, kde jsem New Relic zapnul, bylo nejpomalejší mobilní Chrome, nejrychlejší naopak Firefox. Jen dodám, že to nevypovídá o prohlížečích jako takových, tu hraje roli i to, na jakých sítích je uživatelé použijí.
Zajímavý přehled, opět ale až v placené verzi s možností 30 dní zkoušení, nabízí záznamy o chybách v JavaScriptu. Opět docela fajn věc pro vývojáře, protože takto odchytáte větší počet problémů než při několika testech sami na sobě.
Další vychytávky od New Relic
New Relic umí kromě propojení na webový server a databáze, případně na prohlížeč, pracovat s celou řadou dalších technologií na serveru. Funguje totiž pomocí pluginů. Díky nim tak můžete sledovat nejenom Apache, PHP a MySQL, ale třeba i Microsoft SQL, cloudovou Azure SQL, cacheovací řešení Varnish, Memcached či Redis, prohlížet logy serveru či sledovat další monitorovací aplikace.
New Relic na serveru s Drupalem
Měření a sledování serveru s New Relic jsem nasadil na několik virtuálů a jeden fyzický server, kde běží weby s Drupalem. New Relic dovede tento redakční systém rozpoznat a umožní vám kouknout hlouběji pod obyčejný povrch v podobě rychlosti generování stránky.
Tím mám na mysli, že si zde můžete prohlédnout zátěž serveru a dopad na rychlost načtení webu na úrovni jednotlivých modulů a jejich dotazů do databáze. Pokud vás neuspokojí přehled rozdělený podle modulů, pak si můžete zobrazit jednotlivé pohledy tvořené modulem View – třeba zjistíte, že některým by neškodila déle trvající cache. A do třetice je tu i zobrazení v podobě hooků využívajících API Drupalu.
Tohle sledování už bohužel není dostupné v bezplatné verzi, kde si jej užijete pouze během 14 dnů. Máte-li však se svým Drupalem nějaké výkonnostní potíže, pak vám New Relic opravdu pomůže je odhalit. Nikoli však vyřešit, to je samozřejmě na vás.
Po necelém měsíci s New Relic mohu říci, že se jedná o užitečného pomocníka. Používám jak jeho základní součást APM, tak měření Browser.
Instalace byla na Debian i CentOS bez větších problémů. Jen na jedné instanci Debianu Wheezy došlo k nějakému problému s automatickou konfigurací php.ini a modul New Relic měl snahu se načítat dvakrát. To pak vyústilo v půlhodinová hlášení do logu a mailu pro admina serveru. Stačilo však php.ini zeditovat a PHP-FPM restartovat.
Serverů lze měřit libovolný počet. V jednotlivých statistikách si pak vybíráte, zda chcete zobrazit všechna data, nebo jen z některého serveru. Nepřišel jsem na to, jak omezit použití New Relic jen pro určité weby v rámci jednoho serveru. Někdy to může být problém, pokud vám vadí, že se třeba JavaScript ze součásti Browser přidává automaticky úplně do všeho.
Mailem vám budou chodit přehledové statistiky zátěže serveru, počtu zobrazených stránek v jednotlivé denní doby a také přehled chyb, které se případně objevily. New Relic má také mobilní aplikaci pro iOS.
Na závěr ještě tip – zaujala mě součást s názvem Insights. Zde vám New Relic nabízí speciální dotazovací prostředí podobné SQL s názvem NRQL. S jeho pomocí přistupujete k datům ze svých serverů, která New Relic shromažďuje a můžete si tak vytvářet své vlastní reporty.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Přidat komentář