Hned na začátek musím upozornit, že na tabletech s Androidem nehraju žádné hry. Respektive, nehraju hry ani na iPadu, jedinou čestnou výjimkou potvrzující pravidlo je Forge Of Empires. Většina programů, které používám na tabletech s Androidem, je závislá na internetu. Nemám sice mobilní připojení, ale tablety využívám jenom na místech s pokrytím Wi-Fi.
Kancelář
Vzhledem k tomu, že na mých tabletech zatím není možné nainstalovat Microsoft Office pro Android, byť je možné o ni již zažádat, nemám tu žádný typický kancelářský software pro tvorbu dokumentů a tabulek. Delší texty píšu v počítači nebo na iPadu s externí klávesnicí. Na Aceru je několik předinstalovaných kancelářských programů jako abDocs, ale přiznám se, že jsem je asi ještě nespustil.
Často však používám Evernote a OneNote. Nemohu se rozhodnout, který z těchto programů pro sběr poznámek, tvorbu úkolníčků a zapisování poznámek na cestě mi vyhovuje více, takže zatím mi v tabletech zůstávají oba. Na dlouhodobější úkoly ale stejně používám Wunderlist.
Nástroje
Pro správu souborů v Androidu používám už roky ASTRO File Manager, ale po pravdě si dnes nevzpomínám, kdy jsem jej spustil naposledy. Mám i androidí Total Commander. Čím méně se člověk v systému šťourá a více jej používá jako běžný uživatel, tím má menší potřebu používat tyto programy.
Naproti tomu docela intenzivně používám cloudová úložiště. Nejčastěji asi Dropbox, hned v závěsu s OneDrive od Microsoftu. Do trojky cloudových úložišť ještě přidávám Google Drive (Disk), kde mám různé dokumenty a mohu si je tak snadno prohlížet i na cestě. Fotografie synchronizuji pomocí Dropboxu.
Do kategorie Utilit nebo česky Nástrojů bych zařadil ještě povedený prográmek Greenify sloužící k optimalizaci spotřeby energie a prodloužení výdrže baterie.
Zmínit musím i hračku v podobě PowerUp, ovládací aplikace pro letadélko řízené mobilním telefonem nebo právě tabletem.
Internet
V tabletu MyAudio používám výchozí webový prohlížeč v Androidu, na modernějším Aceru je to již Chrome. Poštu čtu ve výchozí aplikaci pro Gmail. Na komunikaci používám Hangouts a Skype, respektive Facebookovou aplikaci pro zprávy i pro Facebook samotný. Aplikaci pro Google+ sice na tabletu mám rovněž, ale nespouštím ji. Častěji koukám pomocí výchozí aplikace na YouTube. Nikoli však na filmy, ale spíše na různé tutoriály, kterými si krátím volnou chvíli a snažím se něco přiučit.
Fotky a video
Na tabletech s Androidem fotky moc neupravuji, takže jen několik malých tipů na programy. K prohlížení fotek mi stačí výchozí Galerie a aplikace Fotky, která zobrazuje snímky uložené u Google z desktopového správce fotek Picasa. Pro menší úpravy využívám androidovou verzi Zoner Photo Studio.
Na iPadu se mi líbí program Adobe Voice umožňující pohodlně posbírat fotky a videa a udělat z nich nový film doplněný komentářem a podkresovou hudbou. Pro Android jsem objevil něco podobného, stejně snadno ovladatelného v podobě aplikace Magisto.
Počasí a doprava
Dopravní informace sleduji spíše jen na počítači, stejně tak informace o dopravě v podobě desktopové verze stránek IDOS. Pro informace o počasí se obracím na aplikace AccuWeather a YoWindow.
A co telefon?
Android mám i v telefonu, momentálně jsem už několik měsíců navýsost spokojen s Samsung Galaxy S5 Mini. Jen ten krokoměr jsem vypnul, nepotřebuji, aby mi telefon při práci pískal, že jsem už několik dnů nevytáhl paty z domu. Sbírku aplikací zde mám podobnou, jako v tabletech. Ve větší míře tu využívám Dropbox, protože telefonem fotím na cestách. Pro komunikaci a sociální sítě tu mám především Facebook, oproti tabletu také Twitter a LinkedIn. Hangouts naproti tomu nemám na telefonu příliš v lásce, docela ruší od práce a nevím, jak jej vypnout.
Pro nouzové zásahy na serveru mám po ruce ConnectBot umožňující SSH připojení z mobilu. Dostupné bezdrátové sítě mi pomáhá objevit WiFi Analyzer, zálohu SMS řeší SMS Backup, který je kopíruje do Gmailu, na kolo vyrážím s aplikací Sports Tracker.
Jaké programy v telefonu a na tabletu používáte vy? Liší se to mezi zařízeními? Napište do komentářů.
Desktop?
Pokud vás zajímá, jaké programy používám v počítači, koukněte na článek Softwarová inventura 2014: nové programovací IDE a zahozené synchronizátory s cloudem na webu Maxiorel.cz.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Přidat komentář