Microsoft Expression 3 je sada programů sloužících jako pomůcka pro designéry aplikací, a to jak webových, tak desktopových. Zatímco Visual Studio nebo zdarma dostupný Microsoft Visual Web Developer Express Edition jsou určeny především pro tvorbu funkční části webových stránek, Microsoft Expression obsahuje nástroje pro návrh jejich grafiky.
V balíku najdete (mimo jiných) Expression Web sloužící jako editor webových stránek, Expression Blend pro návrh grafického rozhraní interaktivních aplikací, grafický editor Expression Design a konvertor videa a dalších multimédií Expression Encoder. Tomu se budeme věnovat v následujícím článku.
Tip: Nezapomeňte si přečíst podrobnější pohled na Expression Web v článku Expression Web aneb Frontpage dnes kradou jen hlupáci. Týká se sice starší verze, která nemá všechny vymoženosti té aktuální, ale pro základní seznámení stačí.
Jak připravit video pro web s Expression Encoderem 3
Expression Encoder, stejně jako ostatní programy z balíčku Microsoft Expression jsou připraveny tak, aby maximálně zjednodušily život svému uživateli. V případě Expression Encoderu jsou k dispozici různé skiny pro vygenerovaný přehrávač, které si prostě vyberete z nabídky a naklikáním upravíte jejich vzhled a vlastnosti. Ale hezky po pořádku.
Expression Encoder nabízí tři způsoby, jak do něj dostat video, které budete dále zpracovávat. Nejjednodušší je samozřejmě import nějakého videosouboru. Já osobně jsem rád, že podporuje přímo soubory AVCHD z mé digitální kamery. Kromě toho můžete využít zachytávač dění na obrazovce (pro tvorbu screencastů) a režim Live Encoding, umožňující zachytávat a ihned převádět video z připojeného zařízení (kamera, TV tuner a podobně).
Microsoft Expression Encoder 3
Expression Encoder také dovede zpracovat více videa najednou, takže například stačí, abyste do něj importovali více souborů. Před dalším zpracováním lze video sestříhat a přidat do něj různé ořezové značky.
Microsoft Expression Encoder 3
Export videa
Z hlediska exportu videa je nejzajímavější boční panel, ve kterém do nejmenšího detailu nastavíte kvalitu a vzhled výstupního souboru. V sekci Presets najdete sadu výchozích nastavení, která jsou seskupena podle způsobu následného použití. Buď si vyberete nastavení podle formátu, podle kvality, nebo podle toho, kam chcete video nahrávat (třeba na YouTube). Vybraný profil můžete po úpravách uložit pod vlastním názvem a přistupovat k němu na kartě User.
Microsoft Expression Encoder 3
Další boxík v pravém panelu nabízí úpravu výstupního formátu, informaci o tom, jaký výřez klipu bude převeden, možnost úpravy obrazu, vložení vodoznaku či překrytí zvukové stopy a doplnění různých metadat.
Microsoft Expression Encoder 3
Doplnění online přehrávače
Na kartě Output najdete volby pro výběr přehrávače, do kterého může být hotové video zakomponováno. To je vhodná volba pro majitele webů, kteří chtějí mít video na svém serveru a netahat jej například z YouTube nebo jiných videoserverů. V nabídce Template na vás čeká řada připravených šablon přehrávače, které se liší nejenom vzhledem, ale také funkcemi. Bez problémů vytvoříte třeba přehrávač jen pro nějaké audio.
Microsoft Expression Encoder 3
Vzhled přehrávače lze samozřejmě dále upravit ve Visual Studiu nebo Expression Blendu. Použít lze i bezplatné Visual Studio Expression pro C#. Video lze po převodu přímo z Expression Encoderu nahrát na webové úložiště s podporou WebDAV, nebo po instalaci pluginu také na Amazon S3. Výsledek může vypadat následovně:
Microsoft Expression Encoder 3
Expression Encoder zdarma ke stažení?
To nejlepší na konec. Microsoft Expression Encoder 3 si můžete stáhnout zdarma. Pravda, v poněkud omezené podobě, ale stále dobře použitelné. Standardně je Expression Encoder k dispozici coby součást balíku Microsoft Expression Studio. Je tu ale také verze Free Edition, která je ke stažení zdarma. Její omezení spočívá v absenci některých kodeků třetích stran, v absenci podpory pro streamování přes IIS a maximálně desetiminutové délce pro screencasty. Při troše snahy se do ní vejdete.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Přidat komentář