Doufám, že mi odpustíte mírně bulvární titulek článku, níže v textu se k němu vrátím. Když šla před několika měsíci zpráva o přípravě tabletu Lenovo s Windows 8, řekl jsem si, že si na něj posvítím. Před několika týdny šla tisková zpráva o jeho budoucí dostupnosti v Česku, která mě ještě více navnadila.
Vlastně se na pořízení tabletu s Windows 8 chystám od doby, kdy jsem měl možnost si vyzkoušet předprodukční Samsung na konferenci BUILD na podzim 2011.
Před pár dny jsem se konečně dočkal. Lenovo ThinkPad Tablet 2 se objevil v několika kusech na Alza.cz a já si jej po upozornění od @LenovoCZ ještě tutéž noc objednal. V tomto článku bych se pokusil shrnout své první dojmy s tímto tabletem.
Jak víte, mé občasné recenze hardwaru se nezabývají ani tak měřením výkonu v nějakých benchmarkovacích programech, ani nepouštím hry či filmy se stopkami v ruce, abych ověřil přesnost výrobního údaje o výdrži baterie. Nečekejte tedy nic podobného ani v tomto článku.
Lenovo ThinkPad Tablet 2: Windows 8 jsou lepší, než Android
První Lenovo ThinkPad Tablet se mi vzhledově líbil. Byl (nebo stále je) poháněný Androidem, což, při vší úctě k tomuto mobilnímu operačnímu systému nebyl důvod k tomu, abych uvažoval o jeho koupi. Na hraní s mobilními systému mám iPad, Android mám v telefonu, takže pokrytí mobilními platformami mám splněno.
Tablet s Windows 8 je ale něco jiného. Tedy za předpokladu, že nejde jen o Windows RT s dlaždicemi a absencí plnohodnotné podpory pro desktopové aplikace. To naštěstí v případě Lenovo ThinkPad Tablet 2 nehrozí, na výběr jsou modely s Windows 8 a Windows 8 Pro.
Je důležité si uvědomit, že tablet s plnohodnotným operačním systémem je něco zásadně odlišného, než jsou tablety s iOS nebo Androidem. Díky tomu, že máte v tabletu běžný operační systém, můžete v něm spouště i všechny běžné aplikace. Ať už jsou to věci pro úpravy fotografií, pořizování dokumentů, maily, webové prohlížeče, nebo třeba programátorská prostředí a nástroje pro tvorbu webů.
ThinkPad Tablet 2 a hardwarová výbava + cena
Nový tablet Lenovo se dodává v několika stupních hardwarové výbavy a se dvěma verzemi Windows 8. Jelikož jsem chtěl tablet i na skutečnou práci a ne pouze na hraní si s Windows 8 (pracuji teď totiž hlavně na Macbooku), pořídil jsem si nejvyšší model s touto výbavou:
- Procesor: Intel Atom Z2760, 1,8 GHz
- Paměť: 2 GB
- Úložiště: 64 GB, podpora pro karty MicroSD
- Displej: lesklý dotykový, 10“ IPS , rozlišení 1366x768
- Konektivita: Wi-Fi, Bluetooth 4.0, 3G modem, 1x MiniHDMI, 1x USB 2.0, GPS, audio vstup/výstup, dokovací konektor
- Baterie: Li-Pol, 2 články, 30 Wh, udávaná výdrž 10 hodin video, 150 hodin audio bez displeje, pohotovostní doba 25 dní
- Operační systém: Windows 8 Pro, 32bitový
- Hmotnost a rozměry: 600 g, 262,6 x 164,6 x 9,8 mm
- Cena v Alza.cz: toho času 22 615 Kč
Nutno říci, že samotné Windows 8 seberou z úložiště podstatnou část místa, myslím tedy, že tablet s menší kapacitou úložiště nemá v tomto případě smysl pořizovat.
ThinkPad Tablet 2 je napájen adaptérem, ke kterému je připojen USB kabel. Po vybalení bylo třeba chvíli počkat, než se tablet chytí a zapnutý do elektřiny začne pracovat. Zprovoznění byla otázka pár minut. Nevím sice, co bych dělal, kdybych netušil nic o žádném účtu u Microsoftu, naštěstí jsem to nemusel řešit. Pouze jsem se do tabletu přihlásil a následně provedl ověření zařízení pomocí kódu, který mi přišel jako SMS na mobil.
Pokud nemáte účet Microsoft ID (dříve Windows Live ID), můžete si tablet zprovoznit i bez něj, ale myslím si, že tato volba není pro začátečníky dostatečně srozumitelná.
Nejdéle trvalo zprovoznění účtu a vytvoření základních nastavení systému, hned poté byl připraven k práci. Až na to propojení s účtem u Microsoftu vás nic složitého nečeká. Nastavení obrázkového hesla je taky docela jednoduché, stejně jako práce s dotekovým rozhraním ve Windows 8.
Abych jen nechválil. Není to tedy asi vina Lenova, spíše obecný problém aktualizací. Ale jakmile si Windows 8 stáhly aktualizace a donutily mě ThinkPad Tablet 2 restartovat, musel jsem se s ním na dvě a půl hodiny rozloučit. Tedy s prací na něm a s radostí objevovat nepoznané.
Tak dlouho trvala první instalace všech dostupných aktualizací operačního systému na tento tablet. Navíc si nejsem jist, co by se dělo, kdybych jej nechal usnout nebo vypnout displej. Pokračovaly by aktualizace na pozadí, nebo bych jej večer zapnul a stále by nebylo hotovo?
Použitelnost tabletu s Windows 8 v praxi je skvělá
Kromě základních aplikací, které najdete ve všech Windows 8 Pro (pošta, čtečka zpráv, prohlížečka SkyDrive a další aplikace v dotykovém rozhraní Metro/Modern UI) je ThinkPad Tablet 2 vybaven několika dalšími programy, které do něj přidalo Lenovo.
Zkušební verzi Microsoft Office 2010 asi hned odinstalujete. Trialka je myslím k ničemu, jako lákadlo na zákazníky by byla navíc lepší aktuální Microsoft Office 2013. V dotekovém rozhraní najdete sekci Aplikace Lenovo. Výrobce sem přidal nástroj pro diagnostiku zařízení, jak ale uvidíte na videu, ten zobrazuje jenom velikost místa v úložišti a velikost operační paměti, případně další údaje typu nabití baterie. O něco více potěší předinstalované Skype, Evernote na poznámky a hlavně Skitch, který jsem si oblíbil už v OS X a iPadu.
Dále zde najdete předinstalovanou čtečku Kindle, bezpečnostní aplikaci Norton Studio, předpověď počasí od AccuWeather.com, jednoduchý zachytávač obrazovky a klienta pro službu rara.com.
Já si do tabletu okamžitě doplnil výše zmíněné Microsoft Office 2013, webové prohlížeče na testování vzhledu webových stránek (tedy k IE 10 přibyla trojka Firefox, Opera a Chrome), zdarma dostupný Microsoft Expression Web 4 a Visual Studio. A samozřejmě Total Commander.
Časem si samozřejmě doplním další aplikace, hned jak zjistím, jak to u nich mám s licencemi. Chystám se ThinkPad Tablet 2 otestovat například s Photoshopem. I tak ale už můžete pozorovat rozdíl například proti iPadu, do kterého rozhodně nenainstalujete své oblíbené aplikace s OS X.
Tablety s Windows 8 jsou totiž určeny pro skutečnou práci. ThinkPad Tablet 2 ji zvládne skvěle. Líbí se mi možnost připojení externího monitoru nebo Bluetooth klávesnice a myši. V podstatě tak máte pracovní zařízení, které lze vzít k zákazníkovi a hned na místě něco upravit nebo vytvořit. Pro moje účely, kterými jsou hlavně programování jednoduchých desktopových aplikací a tvorba webů, tak ThinkPad Tablet 2 plně vyhovuje.
Ale užijete si na něm samozřejmě i zábavu. Na rozdíl od iOS totiž Windows 8 podporují Flash. Ne sice v rozhraní Metro/Modern UI, ale desktopovém zobrazení. To není problém, i to perfektně reaguje na ovládání prsty. Dokonce musím říci, že Metro skoro nepoužívám. Nevidím důvod. Co se podpory pro Flash týče, u online her (zkoušel jsem svou oblíbenkyni Farmerama) je znát vyšší náročnost na výkon stroje, hra je sice použitelná, ale nereaguje tak rychle, jako třeba na notebooku.
V praxi jistě oceníte možnost připojení USB flashdisku nebo tiskárny přes klasický port USB 2.0. K tabletu je k dispozici i dokovací stanice nebo Bluetooth klávesnice se stojánkem a zabudovaným trackpointem. Bohužel jsem si zatím nevšiml, že by v našich eshopech už byly k dodání.
Představení ThinkPad Tablet 2 na videu
Má videa s návody pro redakční systém Drupal jsou tu celkem oblíbená. Pokusil jsem se proto vytvořit i krátké čtvrthodinové představení pro Lenovo ThinkPad Tablet 2. Buďte prosím shovívaní, nemám ambice točit živá videa častěji, což je myslím velmi znát.
Lenovo zkrátka umí (drobná ale se najdou)
Po čtyřech dnech seznamování s Lenovo ThinkPad Tablet 2 mám zatím jasno v tom, že jde o povedené zařízení. Hardwarově je skvěle zpracováno, plasty jsou pevné, nic neskřípe, všechno lícuje a na rozdíl od hliníkového iPadu je pogumovaný ThinkPad Tablet 2 příjemné brát do rukou. Kombinace tabletu s plnohodnotnými Windows 8 je opravdu silným prostředkem pro práci, kterému iPad nemůže konkurovat.
Pár vad bych ale přesto našel. Například mi vadí, že když už jsou zaslepeny gumovými krytkami sloty pro MicroSD a SIM a slot pro USB, proč není totéž u konektoru pro dokovací stanici a HDMI? Průhled pro kameru (ta zadní je mimochodem s bleskem) nelícuje úplně přesně a jsou vidět nějaká ozubená kolečka okolo vnitřního hardwaru. To jsou ale spíše detaily.
od
(Zdroj: Heureka.cz)
Mnohem více mi vadí malá přesnost digitizéru a dodávaného dotykového pera. To je pěkně schováno v přihrádce na levé straně tabletu. Pro psaní poznámek a ručně rozpoznávaný text je přesnost plně dostačující. Ovšem při bližším zkoumání toho, proč občas nereaguje stisknuté tlačítko na dotykové obrazovce zjistíte, že stopa pro peru je mírně (asi tři mililetry) posunuta oproti místu, kde se špička pera dotýká obrazovky. Trošku to spraví kalibrace, ale výsledek pro mě nebyl uspokojivý. Naštěstí ovládání prsty je jak v rozhraní Metro, tak v desktopu dokonale přesné a tak kromě psaní nemám důvod stylus používat.
Na závěr se ještě vrátím k nadpisu článku. Oblíbenost mobilních zařízení lze hodnotit i podle toho, jak vyhoví v nejrůznějších podmínkách. Lenovo ThinkPad Tablet 2 mi přijde skvělý. Na práci i na hraní. Ale možná moc sofistikovaný. Pro přečtení ranních zpráv, mailů a vzkazů na Facebooku je méně chytrý, ale o to blbuvzdornější iPad možná stále lepší volbou.
Tip: Dnešní technologie jsou dál. S velkým displejem spojíte nejenom tablet, ale i chytrý telefon. Mrkněte se na návod, Jak propojit mobil s TV.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Přidat komentář