Lazygit: terminálové UI pro ovládání Gitu

Git jsem sice nepoužíval od začátku, kdy se stal populárním, dnes je už nezbytnou součástí mnoha mých projektů. Kromě základních operací ale jeho příkazy z hlavy nezvládám. Proto se mi zalíbilo jednoduché rychlé udělátko pro příkazový řádek, které nejen můj nedostatek znalostí řeší.

Že je na současných projektech potřeba, aby vývojář používal verzovací systém, je bez debat. Git je jen jedním z nich, ale zdaleka nejrozšířenější. Základní příkazy pro inicializaci, přidání souborů, zapsání změn a případně jejich uložení do vzdáleného repozitáře by měl znát každý.

Ovšem síla Gitu přichází až v momentě, kdy chcete porovnávat různé úpravy, pracovat s více větvemi kódu, spojovat změny od různých vývojářů a podobně. Zcela bez obalu přiznám, že dát z hlavy na příkazový řádek instrukce pro podobné operace mi pořád ještě činí problém.

V praxi používám Git kromě příkazového řádku ve svém oblíbeném vývojovém prostředí PhpStorm. Stejně tak je jeho podpora zabudovaná ve Visual Studio Code, ale ten mám spíše pro rychlé editace projektů umístěných na FTP, bez Gitu…

Mám ale řadu projektů, pro které používám jiné nástroje, ale také s nimi potřebuji v Gitu nějak operovat. A proto jsem uvažoval nad nějakým grafickým udělátkem. Jsem docela fanouškem řešení v příkazovém řádku, v terminálu, chcete-li.

Lazygit

Lepší ovládání Gitu v terminálu

A proto mě potěšila open source aplikace Lazygit, kterou vytvořil Jesse Duffield v programovacím jazyku Go. Rozběhnete ji velice snadno. V Linuxu přes balíčkovací prostředí, na Macu přes Homebrew, ve Windows třeba přes instalátor příkazového řádku Scoop.

Po spuštění se vám okno terminálu přepne do několika panelů, mezi kterými se přepínáte šipkama, případně klávesami s čísly 1 – 5. Vlevo jsou zobrazeny informace o aktuálním stavu, přehled souborů, větve, commity a další přehledy. Vpravo pak detaily momentálně vybrané položky.

Spodní řádek slouží jako nápověda pro operace nabízené v aktuálně vybraném panelu.

Ovládání tohoto udělátka je překvapivě rychlé, vlastně nesundáte prsty z klávesnice. Jak zmiňuje autor na stránce projektu, Lazygit nabízí hlavně tyto vychytávky:

  • Snadné přidávání souborů do Gitu
  • Řešení konfliktů při mergování
  • Kontrolu větví
  • Procházení rozdílů a logů ve větvích a commitech
  • Rychlý push a pull

Ale je toho samozřejmě více. Mrkněte na následující video, kde autor Lazygitu zmiňuje několik tipů k tomuto nástroji.

Web projektu včetně příkazů k jeho instalaci najdete na Githubu: github.com/jesseduffield/lazygit.

Další aplikace pro příkazový řádek, které mám rád:

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru