Atom: VIMózní programátorský editor, který si prostě zamilujete

Považujete všemi deseti dokonale ovladatelný editor VIM za výborný nástroj pro úpravu kódu? Pak vás možná překvapí jím inspirovaný nový editor Atom nabízející trošku více flexibility. A pokud VIM neznáte nebo nemáte rádi, pak editoru Atom určitě dáte alespoň jednu šanci.

Kdysi jsem napsal příručku pro editory Vim a Emacs. Při jejím psaní jsem měl tak nějak pocit, že Emacs toho umí více, ale Vim mi lépe sedl svým ovládáním. Navíc mám dojem, že jej najdete na větším počtu linuxových distribucí, alespoň co se výchozích instalací týče. Namátkou jsem zkusil zadání příkazů emacs a vi na serverech, kam mám přístup, a počty hovoří jasně pro Vim.

Tip: Mrkněte na článek Produktivita práce s textovými soubory? Naučte se editor Vim.

Ale dost povídání o Vimu. Nyní přichází Atom. Jde o nový editor, který se objevil někdy v únoru letošního roku. Autoři se inspirovali u editorů Vim, Sublime a TextMate. Všechny mají společné zaměření na psaný text/kód a ovládání téměř bez jakýchkoli tlačítkem. Prostředí je plně vyladěno pro psaní všemi deseti, nebo jemu podobné datlování.

Sublime a TextMate nabízejí komfort, Vim nabízí flexibilitu a možnost vylepšování, ale potřebujete k němu speciální skripty. A po pravdě řečeno, i když je velmi povedený, jeho ovládání má jisté mouchy a nelze jej označit za moderní.

Atom si z výše uvedených editorů vzal to nejlepší, přebalil to do upraveného rozhraní a vytvořil nový programátorský editor. Zajímavé je určitě i to, že jeho další vývoj probíhá v Atomu samém.

Atom

Čistý editor se záložkami

Na první pohled Atom vypadá jako jednoduchý textový editor, kterému někdo ukradl ovládací tlačítka a ponechal pouze přepínání mezi záložkami s otevřenými soubory. Co tedy zdánlivě obyčejné okno s černým pozadím dovede a nabízí?

  • Výraznou orientaci na webové technologie, především HTML, CSS a JavaScript
  • Integraci s Node.js, umožňující spouštění serveru přímo z editoru a práci s více jako 50 tisíci knihovnami
  • Díky modulárnímu designu  s více jak padesátkou už existujících modulů můžete editor přizpůsobit svým potřebám (například já doplnil vylepšené automatické dokončování a podporu PHP)
  • Byť to na první pohled nevypadá, Atom obsahuje procházečku souborů, rychlé prohledávání obsahu souborů v projektu, různé kurzory a výběry, více panelů, kousky kódu (snippety), sbalování částí kódu, import témat z TextMate

Jak se pracuje s Atomem?

Na rovinu řeknu, že s editor Atom nepoužívám zatím moc pravidelně, ono přepnutí ze skvělého Komodo IDE je docela těžké. Ale už jsem Atom vyzkoušel na menší projekty a jako pomocný editor v situacích, kdy potřebuji rychle něco upravit bez otevírání celého projektu. Čili jako náhradu za TextWrangler nebo PSPad.

Atom se tváří spolehlivě a na jeho ovládání si velmi rychle zvyknete. Obsahuje množství klávesových zkratek pro přepínání mezi závorkami a označování částí kódu. Podobně jako Vim. Kdo si nepamatuje klávesové zkratky, může sáhnout do menu.

Všelijaké další funkce vyvoláte po stisku Shift+Cmd+P. Kdo zná Vim, může si to představit jako lepší náhradu za Esc a dvojtečku. Atom však nabízí rozbalovací a samodokončovací nabídku, která vám umožní rychle vybrat potřebný příkaz. Lze tedy docela dobře říci, že pro zapamatování vám stačí jedna jediná klávesová zkratka.

Atom

Atom podporuje Git, ale neumí, nebo jsem alespoň nepřišel na to jak, otevírat sobory přímo z (S)FTP. Rychlá práce s bloky kódu a jeho dokončování (nejenom slov, ale celých konstrukcí), vám to vynahradí.

Tip na doplňkové moduly pro Atom

Jak jsem naznačil výše, do Atomu jsem doplnil moduly autocomplete-plus a language-php. Instalovat můžete rovnou z nastavení Atomu. Z modulů, které mě na webu dále zaujaly a které hodlám v nejbližší době vyzkoušet, to jsou:

  • php-twig – hodí se pro Drupal 8 i pro Symfony 2
  • drupal – obsahuje snippety, podporu drupalovských přípon souborů a klávesové zkratky
  • wordpress-api – název to plně vystihuje
  • color-picker – pro rychlejší výběr barev v CSS
  • language-less – podpora LESS syntaxe v Atomu (viz lesscss.cz)

Kde stáhnout editor Atom

Editor Atom najdete na webu atom.io. Momentálně je k dispozici pouze verze pro OS X, ale v plánu jsou i verze pro Windows a Linux. Editor je zdarma a jeho jednotlivé moduly najdete na Githubu.

Za tip na editor děkuji Tomáši Baránkovi.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

proč ne SublimeText? (Který toho umí mnohem více, má hafo pluginů a narozdíl od Atomu nezamrzává, needelauje a nemá memory leaky)

Profile picture for user Jan Polzer

1. Sublime je placené, bezplatný Atom vám může posloužit buď jako ochutnávka, nebo už u něj zůstanete
2. Jestli zamrzává nebo ne (mě funguje zcela spolehlivě), je spíše věcí toho, že zatím je to beta, tak ní buďme tolerantnější
3. Atom bude otevřený
V podstatě jo, je to podobné, jen každé postavené na zcela jiné platformě.

návštěvník

Moc nechápu úvod, proč srovnáváte Vim a Emacs a jejich rozšířenost na serverech. Hlavně - jak to souvisí s Atomem, který na žádném serveru nenajdete?

"Sublime a TextMate nabízejí komfort, Vim nabízí flexibilitu a možnost vylepšování, ale potřebujete k němu speciální skripty. A po pravdě řečeno, i když je velmi povedený, jeho ovládání má jisté mouchy a nelze jej označit za moderní."

Sublime i TextMate mají taky speciální skripty.
Atom má taky speciální skripty.
Vim má vimscript, ale nemá pouze ten.

Co konkrétně je na ovládání vimu nemoderní? (A to říkám jako uživatel Sublime Textu - byť jsem velmi zkušeným uživatelem Vimu)

A kde Vim bere komfort? Co uděláte v Sublime nebo TextMate, co neuděláte podobně efektivně ve vimu?

"Všelijaké další funkce vyvoláte po stisku Shift+Cmd+P. Kdo zná Vim, může si to představit jako lepší náhradu za Esc a dvojtečku. Atom však nabízí rozbalovací a samodokončovací nabídku, která vám umožní rychle vybrat potřebný příkaz. Lze tedy docela dobře říci, že pro zapamatování vám stačí jedna jediná klávesová zkratka."

To je dost zásadní nepochopení Vimu, vždyť tam do : jdete tak možná pro exotické operace, cokoliv častého si namapujete na klávesovou zkratku.

"Editor je zdarma"
Editor je ZATÍM zdarma

Profile picture for user Jan Polzer

No jo, já zapoměl, že na legendy se nesahá ;-) Vim třeba neumí v základu Git, pokud to nemám popletené. Ale to bychom se asi mohli hádat donekonečna, co je lepší. Vim má za sebou roky, Atom pár měsíců. Ale prostě si myslím, že má našlápnuto velice dobře. Líbí se mi, jak se do něj dají snadno instalovat nové balíčky, což třeba stejným způsobem u Vimu neuděláte.

Na začátku píšu o Vimu, protože je to prostě podobný typ programu, jako Atom.

Zdarma vs. zatím zdarma. To budu hodnotit, až to nastane, pak přijde na to, zda se vyplatí více Sublime nebo Atom, případně zůstat u Vimu. Já nevím, proč jste všichni hned tak nabroušení. Nikdy vás nezaujalo nic nového?

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru