V oblasti specializovaných programátorských editorů a vývojových prostředí pro webové aplikace je docela nabito. Nástrojů, které soupeří o přízeň programátorů je docela hodně, ne všechny si jejich přízeň zaslouží.
Já si před lety oblíbil bezplatný Komodo Edit, který nabízel na rozdíl od dříve používaného Eclipse poněkud stabilnější a rozumně vypadající prostředí. Postupem času jsem přešel na jeho placenou verzi Komodo IDE.
Líbila se mi totiž podpora Drupalu a WordPressu, možnost správy databáze přímo z vývojového prostředí a především schopnost pracovat s projekty přímo na vzdáleném serveru, aniž by je Komodo nejprve kompletně kopírovalo do nějaké místní cache. U Drupalu mu stačí, aby na počítači byla někde složka s rozbalenou instalačkou Drupalu, kterou použije pro sestavení automaticky doplňované nápovědy.
Dodnes Komodo IDE pro práci na Drupalu a WordPressu používám. Spolu s editorem TextWrangler, který je pohotově připraven, když potřebuji něco menšího upravit. Pro věci, kde neřeším Git, trojici devel, stage a production a podobné věci, je to přímo ideální. Přestože samozřejmě třeba Git a jiné verzovací systémy Komodo IDE podporuje.
Tip: jaké další programy používám? Koukněte na článek Softwarová inventura 2014: nové programovací IDE a zahozené synchronizátory s cloudem.
Zmínit musím i dostupnost Komodo IDE pro všechny tři hlavní operační systémy, tedy Windows, OS X a Linux.
Pojďme se podívat, co je v Komodo IDE 9 nového. Vydáno bylo před pár dny.
Zvýraznění změn v kódu
Některé editory ukládají změny automaticky, některé ne. Komodo patří do druhé skupiny. Ovšem díky tomu vám může nabídnout barevné zvýraznění změn v kódu. Na začátku řádku uvidíte barevný proužek odlišený podle toho, zda na řádku něco přibylo či ubylo.
Na barevný proužek lze kliknout, čímž si zobrazíte standardní výstup z diff, kde lze změny vrátit nebo nahrát na Kopy.io (mimochodem další nově podporovaná funkce). Docela pěkná funkce fungující ve spojení se společnou editací souborů i s verzovacím systémem.
Commando – rychlejší otevírání čehokoli
Novinka v Komodo s názvem Commando umožňuje rychle vyhledat a otevřít jakýkoli soubor v projektu. Funkce, kterou známe třeba z PhpStorm nebo Sublime, kombinuje dřívější funkce Komoda pro rychlé otevření. Barevně zvýrazňuje části názvů souborů, ale prohledává také toolbox, záložky a další položky v IDE. Nejenom soubory samotné.
Markdown
Oblíbená syntaxe pro rychlejší zadávání formátovaného textu dorazila i do Komodo IDE 9, a to v podobě nástroje zobrazujícího náhled na HTML vygenerované právě z markdownu. Náhled se průběžně mění s tím, jak píšete svůj zápis a není potřeba soubor dopředu ukládat.
Podpora Google Go, a nových verzí PHP a Pythonu
Co se programovacích jazyků týče, hlavní novinkou v Komodo IDE 9 je podpora jazyka Google Go (GoLang). Komodo nabízí barevné zvýraznění syntaxe, sbalování kódu, kontrolu správnosti zápisu a inteligentní nápovědu.
U tradičnějších jazyků, jako jsou Python a PHP, začalo Komodo podporovat nové verze. V případě PHP je to 5.6 s novým modulem pro Xdebug, tedy ladění a profilování kódu. Aktualizována je i inteligentní nápověda, aby respektovala změny v jazyce. Pro fanoušky Pythonu je podporována verze 3.4, a to jak z hlediska syntaxe, tak ladění, nápovědy atd.
Vylepšené UI
Většina nových verzí jakékoli aplikace upravuje svůj vzhled. Komodo IDE 9 mění výchozí podobu na nové téma vzhledu Tomorrow_Dark s černým pozadím editoru. Ovládací prvky aplikace se na jednotlivých platformách upravily tak, aby respektovaly aktuální verzi operačního systému.
Přibyl tu systém upozorňovacích hlášek v panelu, ikonky programovacích jazyků mají novou grafiku, na Windows a Linuxu je ve výchozím stavu ukryto menu a zobrazí se po stisku klávesy Alt.
Vylepšené SDK
Komodo vycházející ze stejného jádra jako Firefox, mělo a má podporu pro nejrůznější rozšiřující pluginy. V nové verzi vývojáři přepsali Komodo API tak, aby bylo pro tvůrce pluginů jednodušší se napojit na funkce uvnitř vývojového prostředí. Používá se tu nově také CommonJs.
Co mi naopak chybí?
Protože jsem posledních pár měsíců fungoval také s nástrojem PhpStorm, kterému jsem nejprve nemohl přijít na chuť a následně si na něj zvyknul, nemohu si odpustit srovnání. Pro Komodo nedopadá nejlépe.
Ať jsem totiž načetl projekt v CodeIgniteru nebo Symfony 2, tak jsem nebyl schopen dosáhnout takového komfortu pro vývojáře, jako nabízí PhpStorm. Ano, Komodo IDE má inteligentní nápovědu, ale už neumí proklikávat části kódu do jejich definice. Respektive umí, ale jen částečně. Například v Symfony 2 našlo definici controlleru, nikoli už tak entity.
Podobně mi tu chybí automatické ukládání, doplňování syntaxe v Twigu (zase jen částečné), psaní názvu proměnných bez dolaru na začátku a další vychytávky. Komodo IDE 9 není špatné a kdybych nepokukoval i jinam, než na Drupal a WordPress asi by mi stačilo.
Pro příští verze se budu už velmi silně rozhodovat mezi Komodo IDE a PhpStorm. Srovnám-li cenu pro samostatného vývojáře, je momentálně stejná (99 USD), pro firmy vychází levněji PhpStorm (199 USD oproti 245 USD u Komodo po slevě).
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Díky za tip na kopy.io, vypadá to dobře :)