Problémem je, že zatímco nákup hry nebo aplikace vás nikdy nezruinuje, tak In-Appky to zvládnou s přehledem, protože je lze kupovat opakovaně. Zabezpečení takzvaných in-appek je navíc tristní, Google s Applem už kvůli tomu nejednou skončili před soudem.
Jestliže budete chtít utrácet na svém zařízení sami, nic vás nezastaví, ovšem většina problémů vzniká v momentě, kdy se mobilní zařízení dostane do ruky dětem, nebo třetím osobám. Vědomé i nevědomé zruinování platební karty je pak často vídaným scénářem, kterému jde ale poměrně snadno zabránit.
iOS
Apple nabízí takzvaný mód Omezení. Po jeho zapnutí na telefonu nefungují předem vybrané služby, samotný mód je chráněný speciálním pinem, který zadáte. Jde tak o obdobu dětského koutku, nebo guest userů z Windows Phone, respektive Androidu. Jednou z položek na vypnutí jsou i Nákupy v aplikacích. Povypínat jde ale spousta dalších věcí, takže než dáte iPhone/iPad z ruky, můžete si chtít tohle menu pořádně projít. Jak se tam dostat?
- Otevřete ikonu Nastavení.
- Vyberte položku Obecné.
- Dále zvolte Omezení.
- Zapněte tento mód, zadejte PIN a vyberte, co má a nemá fungovat (vypnutá služba má přepínač zbarvený bíle, zapnutá zeleně).
Až budete mít telefon zpět ve své moci, režim jednoduše stejným způsobem deaktivujte.
Android
Android nabízí 2 možnosti – buď si zaheslujete nákupy v aplikacích, nebo vytvoříte nového uživatele s omezenými pravomocemi, což jde ale jenom na tabletech. Proto si popíšeme možnost první.
Otevřete Obchod Play.
Přejeďte prstem od levého boku displeje doprava a v tomto menu vyberte Nastavení.
Vyberte Požadovat při nákupech heslo a zvolte, jak často ho po vás systém při nákupech má vyžadovat – doporučení zní samozřejmě vždy.
Windows Phone
Uživatelů Windows Phone příliš není, možná proto prochází Microsoftu poněkud laxní (i v rámci konkurence) přístup k blokování nákupů, které vlastně neexistuje. Přesto lze aktivovat, byť to není úplně nejpohodlnější a nejintuitivnější, viz článek na portálu MůjSoubor.cz.
Přidat komentář