Možnosti zabezpečení bytu přes mobil

V současné digitální éře nabízí mobilní technologie inovativní a pohodlné možnosti zabezpečení našich domovů. Moderní bezpečnostní systémy umožňují prostřednictvím chytrých aplikací vzdálenou kontrolu zabezpečení, sledování prostoru i interakci s bezpečnostními prvky.

Aplikace do mobilu pro zabezpečení domácnosti

Funkce aplikací pro zabezpečení domácnosti se mohou lišit na základě různých značek, které je vytvořily. Pointa aplikací však zůstává stejná – ochránit vás a váš majetek. 

S aplikacemi můžete: 

  • sledovat živé záběry z bezpečnostních kamer,
  • sledovat záznamy z bezpečnostních kamer,
  • získávat upozornění na různé události, jako je například zapnutí alarmu nebo pohyb,
  • zobrazit časovou osu událostí – například, kdy došlo k vypnutí bezpečnostního systému,
  • ovládat zařízení chytré domácnosti, jako jsou termostaty, zámky nebo zásuvky,
  • nastavit automatické spuštění nebo vypnutí prvků chytré domácnosti, jako je například otevírání vrat, brány a dveří, ovládání žaluzií nebo ovládání světel, 
  • aktualizovat a spravovat svůj účet.
Image
zabezpečení bytu

GSM zabezpečovací systémy

GSM (Global System for Mobile) je nejrozšířenější standard pro digitální mobilní sítě a v rámci domácího zabezpečení způsob, jak propojit bezpečnostní systém s Vaším mobilem. Funguje to tak, že GSM alarm je opatřen SIM kartou, což mu umožňuje komunikaci s mobilní sítí českého operátora. Případné poplachy a další dění v objektu zaznamenané bezpečnostním systémem jsou zasílány formou SMS či voláním. Alarm je však také možné přes mobilní telefon ovládat - např. jej zapnout či vypnout.

Výhody

  1. Výhodou je vysoké pokrytí GSM sítí, takže je nepravděpodobné, že se budete nacházet mimo mobilní sítě a bezpečnostní alarm vás nebude moci upozornit, že se ve vašem domě nachází zloděj. 
  2. GSM systémy nejsou ovlivněny nekompatibilitou mobilní aplikace či její poruchovostí, protože informace přichází prostřednictvím SMS nebo volání.
  3. GSM systémy nejsou závislé na Wi-Fi síti a její funkčnosti, jsou tedy značně spolehlivé. Současně je možné alarm umístit i do míst, kde připojení k Internetu není k dispozici. 

Nevýhody

  1. GSM neumožňuje sledování pohybu v okolí vašeho domu v reálném čase prostřednictvím mobilní aplikace.
  2. Stejně jako v případě telefonní SIM karty tedy budete muset platit předplatné, aby byl váš domácí zabezpečovací systém připojen k mobilní síti.
  3. Ve srovnání s alarmy využívajícími Wi-Fi nabízí nižší komfort ovládání.

Wi-Fi zabezpečovací systémy

Wi-Fi (Wireless Fidelity) nabízí na rozdíl od GSM systémů komunikaci přes Internet a tím i možnost využití mobilní aplikace pro monitorování a ovládání bezpečnostního systému.

Výhody

  1. Výhodou Wi-Fi systémů je rychlost přenosu dat, což umožňuje např. přenos záběrů z bezpečnostních kamer.
  2. Wi-Fi zabezpečení lze snadno kontrolovat a ovládat skrze mobilní aplikaci.
  3. Wi-Fi systém nevyžaduje SIM kartu a odpadá tak nutnost platit pravidelně paušální poplatky.

Nevýhody

  1. Wi-Fi systémy mají omezený dosah (cca 50 metrů) a tudíž všechna zařízení musí být dostatečně blízko, aby spolu zvládla komunikovat. Současně jejich dosah snižují stěny a rušit je mohou také jiná elektronická zařízení.
  2. Wi-Fi systémy jsou energeticky náročnější a vyžadují připojení do sítě. S tím se pojí riziko, že v případě výpadku proudu (či jeho přerušení zloději) nedojde k odeslání upozornění přes Internet.

Kombinované systémy

Jejich hlavní výhodou je, že v případě, že nelze odeslat upozornění přes Internet, dokáží upozornit pomocí SMS či voláním. Bývají však o něco dražší.

Kamerový systém do domu

Díky propojení kamery s mobilem můžete dostávat upozornění, videozáznamy i přijímat video přenosy do vašeho chytrého telefonu, což vám umožňuje sledovat vše, co se u vás doma děje. Mnohé z kamer jsou také vybaveny světly, která si posvítí na případného vetřelce.

Image
kamerový systém

Typy bezpečnostních kamer

Bezdrátové kamery se připojují k domácí síti WiFi a odesílají upozornění a videa do vašeho chytrého telefonu. Některé modely je třeba zapojit do zásuvky, jiné fungují na dobíjecí baterie, takže jsou skutečně bezdrátové. 

Některé kamery mohou ukládat videoklipy lokálně na paměťovou kartu, ale mnohé tuto funkci nemají, což vás nutí ukládat je do cloudu – to umožňuje výrobcům účtovat vám pravidelné poplatky.

Tip: Při výběru nové bezpečnostní kamery myslete i na pojistku v podobě dvou kamer - v případě, že u jedné dojde k výpadku, lze stále sledovat prostor přes záložní kameru. Možností je také využít atrapu kamery na viditelném místě, kterou zloděj zničí, zatímco skutečná kamera jej zaznamená.

BEZDRÁTOVÉ KAMERY

Výhody

Nevýhody

mohou být umístěny kdekoliv 

poplatky za cloudové úložiště se mohou zvyšovat

jsou odolné proti povětrnostním vlivům

některé funkce mohou vyžadovat placení měsíčních poplatků

posílají upozornění na chytrý telefon, pokud jste v dosahu mobilního signálu nebo WiFi

 

Videozvonky jsou bezpečnostní kamery zabudované do stávajícího zvonku. Některé modely mohou být napájeny bateriemi, což je vhodné v případě, pokud váš domov nemá zvonek propojený s kabelem nebo, pokud jste v pronájmu. Kamery tohoto druhu odesílají upozornění a videa do chytrého telefonu, když zjistí pohyb nebo když někdo zazvoní na zvonek. 

Image
videozvonek

Zvonky s kamerou navíc obsahují mikrofon, díky kterému můžete mluvit s tím, kdo právě zvoní u vašich dveří. Výhodou je, máte-li navíc bezpečnostní inteligentní dveře, které umožňují na dálku i odemknout, což se hodí v případě, že člen domácnosti ztratí klíče.

Některé modely videozvonků jsou vybaveny paměťovou kartou, která umožňuje ukládání videoklipů, ale většina z těchto kamer ukládá videoklipy do cloudu, což většinou vyžaduje měsíční poplatek za dlouhodobé ukládání.

Myslete ale na to, že kamera zloděje nezastaví, dveře by měly být zabezpečeny odpovídajícím způsobem, aby bylo ve vstupu do objektu zabráněno, nebo byl zloděj alespoň zpomalen dost na to, aby na místo stihla dorazit policie či bezpečnostní služba.

VIDEOZVONKY

Výhody

Nevýhody

jsou napájeny kabelem, není nutné vést samostatné napájecí vedení

nefungují se stávajícím bezdrátovým zvonkem, i když některé mohou fungovat se stávajícím kabelovým zvonkem

skrze videozvonek můžete hovořit s návštěvníkem, i když právě nejste doma

připojení k WiFi může být ovlivněno hloubkou zdí vašeho domu

 

některé funkce vyžadují placení měsíčních poplatků

Kamery s reflektory jsou kombinací bezpečnostní kamery s jasnými LED reflektory, které si posvítí na potencionální vetřelce a díky zabudovaným sirénám je případně i vystraší. Většinu těchto kamer je nutné zapojit do elektrické skříně, existují ale i takové, které jsou napájené bateriemi a lze je zapojit do zásuvky. 

Kromě sirén je většina kamer tohoto druhu vybavena také mikrofonem, který umožňuje komunikaci s návštěvníky na dálku. Některé kamery navíc obsahují paměťovou kartu pro ukládání záznamů, ale většina vyžaduje pravidelný poplatek za cloudové úložiště.

KAMERY S REFLEKTORY

Výhody

Nevýhody

většina kamer má stálý zdroj energie, není tedy nutné nabíjet baterie

připojení k WiFi může být ovlivněno hloubkou zdi vašeho domu

požadovaná místa můžete sledovat odkudkoli pomocí chytrého telefonu

poplatky za cloudové úložiště se mohou zvyšovat

 

některé funkce vyžadují placení měsíčních poplatků

Jak připojit kameru k mobilu

Postupujte podle následujících jednoduchých kroků a připojte si vaši bezpečnostní kameru k mobilu během 10 minut.

Bezpečnostní detektory

Bezpečnostní detektory se liší na základě jejich použití. Jsou určeny například k analýze plynů, detekci požáru a podobně. 

Detektor plynu

Dva z nejnebezpečnějších plynů, oxid uhelnatý a radon, jsou zcela bez zápachu, proto se jim přezdívá „tiší zabijáci“. Proto je velmi důležité vybavit svůj domov některým typem z detektorů úniku plynu. 

Na trhu můžete najít velké množství detektorů s různými funkcemi. Vřele vám doporučujeme pořídit si detektor plynu s alarmem, který vás okamžitě upozorní, pokud by ve vaší domácnosti nastal problém.

Druhy detektorů plynu:

  • Pevné detektory plynu jsou trvale nainstalovány v určité části domu. Často jsou připojeny k poplašnému systému nebo ústředně a nepřetržitě monitorují vzduch na přítomnost plynu. Pevné detektory jsou ideální pro zajištění nepřetržité ochrany v situacích, kde hrozí únik plynu, například ve sklepě nebo v blízkosti plynových spotřebičů.
  • Přenosné detektory plynu jsou ruční zařízení, která umožňují pohybovat se po domě a testovat úniky plynu na různých místech. Jsou užitečné pro zkoumání určitých oblastí nebo v domech, kde nejsou instalovány pevné detektory.
  • Víceúčelové detektory plynu mohou detekovat různé plyny, například zemní plyn, propan a oxid uhelnatý (CO). Tyto přizpůsobivé detektory jsou ideální pro domácnosti, které používají různé plyny – nabízí jim totiž plnou ochranu.

Jakou aplikaci pro detektor plynu použít? 

Při zakoupení detektoru plynu, který nabízí možnost ovládání přes mobilní telefon, získáte informace, jakou aplikaci je nutné nainstalovat ke spárování detektoru s vaším chytrým telefonem. 

Zdarma si můžete stáhnout například aplikaci „Gas Detection Made Eas“, a to v Apple App Store nebo v Google Play Store. Aplikace je určena pro iPhone, iPad a Android.

Detektor kouře a požární detektor

Existují 4 hlavní typy detektorů kouře a požárních hlásičů, které vám pomohou ochránit váš domov. Hlavní rozdíl mezi nimi spočívá v tom, zda detekují teplo nebo kouř.

Image
domácí krb

Chytré detektory kouře monitorují kouř a jsou připojeny k požárnímu detektoru. Můžete se ale také setkat s takzvaným kouřovým alarmem, který si s detektorem kouře nepleťte. Kouřový alarm sice také monitoruje kouř, ale vydává pouze zvuk, aby v případě kouře upozornil na případné nebezpečí obyvatele domu.

Druhy detektorů kouře a požárních detektorů:

  • Ionizační a fotoelektrické: Rozdíl mezi těmito dvěma typy spočívá v senzoru, který se používá k detekci kouře. Ionizační kouřový hlásič obecně lépe reaguje na hořící požáry (oheň, u kterého vidíte plamen) a fotoelektrický kouřový hlásič obecně lépe reaguje na doutnající požáry (cigareta). Chcete-li získat alarm, který reaguje stejně dobře na doutnající i hořící požáry, můžete si pořídit alarm s oběma těmito senzory najednou.
  • Inteligentní vícekriteriální: Tyto alarmy k detekci požáru používají mnoho různých senzorů, například fotoelektrický, ionizační a tepelný, spolu s algoritmem. Díky více čidlům tento typ alarmu lépe omezuje nežádoucí nebo "obtěžující" poplachy z jiných zdrojů než z požáru (například při vaření).
  • Hlasové kouřové hlásiče: Tyto typy detektorů vydávají jak zvuk (souvislá sada tří hlasitých pípnutí – „píp, píp, píp“), tak hlasové hlášení, které vám může sdělit například to, kde je detekován kouř nebo zda je s kouřovým hlásičem nějaký problém.
  • Chytré detektory kouře GSM: Tento druh detekuje hrozbu v rané fázi požáru, spustí poplach hlasitou sirénou s viditelným vizuálním signálem, a navíc odešle upozornění na telefon uživatele. 

Detektory kouře a plynu jsou ideálním řešením pro uživatele, kteří chtějí zabezpečit nejen svůj domov, ale také vzdálené nemovitosti a věci, jako jsou garáže, altány na otevřených pozemcích, rekreační chaty nebo například sklady.

Jakou aplikaci pro detektor kouře použít? 

Při zakoupení detektoru kouře nebo požárního detektoru, který nabízí možnost ovládání přes mobilní telefon, dostanete také informace, jakou aplikaci byste si měli nainstalovat, abyste spárovali zakoupený produkt s vaším chytrým telefonem. 

Stáhnout si ale můžete také například bezplatnou aplikaci s názvem „Smokey“, která v  podstatě promění váš telefon v chytrý detektor kouře. 

Detektor pohybu

Mezi nejznámějšími detektory pohybu najdete ty, které jsou aktivní ultrazvukové a pasivní infračervené (PIR). Můžete se ale také setkat s detektory mikrovlnnými, tomografickými a duálními. 

Image
detektor pohybu
  • Aktivní ultrazvukový detektor vysílá ultrazvukové zvukové vlny, které se odrážejí od objektů a vracejí se zpět do původního místa vysílání. Když pohybující se objekt tyto vlny naruší, snímač se spustí a provede požadovanou akci, ať už jde o rozsvícení světla nebo spuštění alarmu.
  • Detektor pohybu PIR (passive infrared sensor – pasivní infračervené čidlo) detekuje infračervenou energii, kterou lidé a zvířata uvolňují jako teplo. Pokud snímač pohybu zaznamená zvýšení infračervené energie, což znamená, že se k němu někdo přiblížil nebo se pohyboval v jeho dosahu, upozorní ústřednu domácího zabezpečení a spustí poplach.
  • Mikrovlnné a tomografické detektory fungují tak, že když někdo, nebo něco, naruší vlny záření, snímač spustí alarm.
  • Duální detektory využívají dvě různé technologie detekce pohybu. Ty jsou o něco odolnější vůči falešným poplachům, protože k tomu, aby se alarm spustil, musí dojít k aktivaci obou technologií.

Závěr

Díky moderním technologiím můžete dnes přes mobil ovládat zabezpečení domu, bytu či pozemku a svůj majetek sledovat na dálku. Využijte proto možností, jak například předejít vzniku požáru nebo vyplašit „nezvaného hosta“. Kromě ochrany majetku si nejspíše zajistíte i klid v duši.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz