Kdysi jsem používal speciální modul Production check & Production monitor, který Drupal jednoduše propojil s jinou jeho instalací. V ní jste pak mohli (a stále můžete) sledovat stav takto propojených webů.
Nebylo to však moc elegantní a provozovat na lokálním počítači extra instanci Drupalu, ve které bych sledoval jiné weby, mě po pár týdnech přestalo bavit. Nedávno jsem tuto myšlenku opět oživil a zjistil, že existuje několik online služeb, které stav Drupalu dovedou sledovat.
Máme tu placený Droptor (2 USD za web měsíčně), Drupal Monitor a také Drupal Status. A možná nějaké další. Já jsem vyzkoušel Drupal Status a tento článek je tedy o něm.
Tip:Mnohem pokročilejší sledování webu spojené s analýzou samozřejmě nabízí i Acquia, a to ve svém nástroji Acquia Insight.
Jednoduchá instalace a propojení na DrupalStatus
Nástěnka DrupalStatus vám umožní sledovat stav více webů, o které se staráte. V současnosti je zdarma a nezdá se, že by tomu mělo být v brzké době jinak. V porovnání s Droptorem, jehož dalším vývojem si nejsem jist, má také mnohem hezčí uživatelské rozhraní.
Ze všeho nejdříve se musíte ke službě přihlásit, tedy zadat svou mailovou adresu, na kterou vám přijdou přihlašovací údaje. Ty lze později v nastavení účtu v aplikaci změnit. Následně musíte do svého webu instalovat modul, který zajistí propojení.
V nastavení modulu System Status klepnete na tlačítko Add this site to your DrupalStatus.org overview. Tím se přenesete na stránky DrupalStatus, kde se po chvíli objeví stav nově přidaného webu.
Jistě vás napadne, jak je to se zabezpečením. Všechny přenosy dat jsou šifrovány speciálním klíčem, který můžete na straně DrupalStatusu změnit. V nastavení své instalace Drupalu měníte pouze umístění doplňkových modulů a nastavujete, zda chcete sledovat i jejich aktualizace (výchozí stav) nebo jen informace o jádru Drupalu.
Přehled webů s Drupalem
Na nástěnce, tedy na výchozí obrazovce DrupalStatus najdete seznam svých webů rozdělený podle toho, zda vyžadují nějakou aktualizaci. U každého webu vidíte informace o dostupnosti nové verze jádra Drupalu, přehled aktualizovaných modulů, signalizaci, zda jsou k dispozici bezpečnostní aktualizace a také jejich počet.
V sekci Sites uvidíte podobný přehled, jen v něm nejsou aktualizované moduly rozepsány jmenovitě.
Detaily o webu v rámci DrupalStatus
Jakmile rozklepnete nějaký web, pak uvidíte přehled naposledy instalovaných nebo aktualizovaných modulů. Červeně jsou ve vedlejším sloupci zvýrazněny bezpečnostní aktualizace, modře ty průběžné a zeleně jsou označeny moduly, které jsou na daném webu aktuální.
Pod seznamem najdete tlačítko Configure this site, kterým můžete upravit nastavení a propojení webu se službou DrupalStatus.
Přehledy modulů
Moduly samozřejmě nejde aktualizovat na daném webu přímo z DrupalStatusu. A kdyby to šlo, tak bych rozhodně takový postup nedoporučoval. Když na červené, zelené nebo modré tlačítko klepnete, dostanete se do přehledu pro konkrétní modul.
A to je asi ta součást DrupalStatus, kterou oceňuji po nástěnce nejvíce. Díky ní totiž uvidíte, na kterých všech webech máte přítomnou konkrétní verzi daného modulu a můžete si naplánovat aktualizace.
A to je vše, co DrupalStatus umí. Možná je to pro někoho málo, možná jste čekali, že s ním půjdou ostatní weby na dálku ovládat. Přijde mi však, že takovýto přehled aktualizací bohatě stačí, zvláště, když si můžete vykliknout weby, které obsahují konkrétní modul.
Do budoucna bych si představoval, že tvůrci DrupalStatus přidají zobrazování informací s hlášením o stavu webu.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Podobné články
Komentáře k článku
Teď možná budu kecat, ale měl by to umět NewRelic. Akorát jsem si jej nikdy nedokázal na serveru rozchodit.
Nojo, já jsem zas byl líný se tím zabývat :)
Osobně bych ocenil službu, která by kromě Drupalu dokázala zobrazovat status i třeba WordPressu a dalších populárních redakčních systémů.