Můj první telefon, který by se dal nazvat něčím jako polovičním smartphonem, byl HP iPAQ 514 Voice Messenger. Byl to bezva tlačítkový telefon se skvělým designem a pohodlným ovládáním. Nabídl mi na svou dobu neskutečné funkce, neboť jsem do té doby používal jen obyčejné hloupé telefony. Běžely na něm Windows Mobile 6, tedy poslední generace před Windows Phone, pokud si dobře vzpomínám. A hlavně – dodnes funguje, je to jediný telefon, který jsem nevyměnil kvůli poruše. Možná proto, že to nebylo dotykové zařízení...
Ovšem tento telefon jsem po čase nahradil Androidem, konkrétně zahnutý HTC Hero. Z Androidu tehdy byly webem políbení lidé nadšeni, a já se k nim brzy přidal. To mi zůstalo dodnes, telefony s Androidem používám jako své primární. Roky také používám iPad s iOS, ale nějak mě to nikdy netáhlo, pořídit si iPhone. Možná i kvůli ceně. Nejsem velký telefonista.
Momentálně volám z dva roky starého HTC Desire C. Když jsem nedávno prodlužoval smlouvu u T-Mobilu, tak jsem se z části nechal ukecat, z části jsem to chtěl sám, a koupil si ještě Nokia Lumia 520 s Windows Phone 8. Shodou okolností jsem v té době potřeboval vyzkoušet nějaké weby v mobilním Internet Exploreru.
První dojmy z Windows Phone 8
Komplet černá Nokia Lumia 520 mi nejprve přišla v porovnání s HTC Desire C nepohodlně velká, ale časem jsem si zvykl. Používám ji s telefonním číslem, které nedávám na veřejnost. Co se práce s Windows 8 týče, nenarazil jsem v začátcích na žádný problém a myslím, že by jejich ovládání zvládl i méně zkušený uživatel smartphonů.
Jediná komplikace bylo napojení na platby pro nákup placených aplikací. Ale nebylo to složité, jen jsem prostě netušil, co pro to budu muset podniknout. Ukázalo se, že platit je možné i přes PayPal, což mi maximálně na tyto mikroplatby vyhovuje.
Jelikož jsem telefon využíval jen o víkendech a bez mobilního internetu, tak mi v podstatě stačila výchozí nabídka aplikací, která v něm byla. Na prohlížení webu Internet Explorer, na poštu výchozí aplikace, přidal jsem Evernote, Twitter a Feedly.
Úložiště OneDrive jsem už dlouho nepoužíval, tak jsem byl trochu rozladěný z toho, že zde není nativní aplikace pro Dropbox. Ale to bylo vše, co mi pro občasné použití chybělo.
Dvoutýdenní soužití s Windows Phone
V polovině června jsem odjížděl na dovolenou a rozhodl se, že svůj hlavní telefon vůbec nezapnu. Co by to jinak bylo za dovolenou? Místo toho jsem si vzal Nokii, v Chorvatsku si do ní za pár babek koupil místní SIM s 1000 minutami volání a 3 GB dat (viz Snadná cesta k mobilnímu internetu v Chorvatsku s Tele2) a řekl si, že vyzkouším, jak moc mi bude chybět Android, respektive, zda vůbec mohu fungovat s Windows Phone, když na něj nejsem zvyklý.
Šel jsem do toho přesto, že někteří nechápali, proč měním Android za platformu, pro kterou „přeci nejsou základní aplikace“. No, pasoval jsem se do role smartphonového dobrodruha.
Přestože ze začátku se mi Lumia 520 blbě držela, šlo jenom o zvyk a nyní mám podobný problém po změně zpět na HTC Desire C. Nebudu se tu rozepisovat o hardwarových parametrech Nokie, na to jsou jiné weby, navíc je to nejlevnější model. Ale kvalitní.
Co mě po pár dnech opravdu dostalo, bylo hardwarové tlačítko fotoaparátu. Myslím, že jej nemá zatím žádný telefon s Androidem, s výjimkou Nokia Lumia X. A namapovat tak tlačítko hlasitosti lze až od nejnovějších verzí Androidu. U Lumie 520 je to návykové. Dlouhým stisknutím tohoto tlačítka zapnete fotoaparát i při zamčeném telefonu, zaostřovat a fotit můžete tímtéž tlačítkem. Tím se ovládání telefonu přibližuje skutečnému fotoaparátu. Fotí se mnohem lépe, než když člověk musí šudlat po displeji.
Kdo říkal, že tu nejsou aplikace?
Protože používám na poštu Gmail, byl jsem zvědav, jak si s tím Windows Phone poradí. Výchozí poštovní aplikace se mi chvíli nezdála, ale poté, co jsem si koupil nejdražší verzi Metro Mailu a ten mi oznámil, že za odstranění reklamy musím zaplatit ještě jinou verzi, vrátil jsem se k výchozímu pošťákovi. Funguje bleskurychle, sdružuje konverzaci a umí přesouvat poštu do různých složek v Gmailu. I do archivu, byť tedy ne stiskem jednoho tlačítka. To mi bohatě stačí. Dlaždice ukazuje počet nepřečtených zpráv.
Twitter a Facebook jsou v pohodě. Téměř. Z Windows Phone 8 mi nejde na Facebook poslat více jak 5 fotografií do jednoho příspěvku. Větší problém je ale v tom, že ze základní aplikace není možné posílat fotografie na Facebookové stránky, které člověk spravuje. Už jsem kvůli tomu začal platformu Windows Phone odsuzovat, když jsem našel, sice placenou, aplikaci FB Pages Manager. Ta problém elegantně řeší.
Pro fotografování mi většinou stačí výchozí program, k vyzkoušení jsou i různé vychytávky od Nokie či jiných tvůrců softwaru. Mohou být nastaveny jako výchozí aplikace pro fotografování. Já si ponechal tu základní, která dovede nahrávat i video a stiskem tlačítka se občas přepnu na seznam alternativ, kde si vyberu program HDR Photo Camera Light. Ten je bezva hlavně při focení pohledů, kde je část snímku ve stínu a část zalitá sluncem. Vyfotí tři různě exponované obrázky a následně je spojí do jednoho.
Nakonec jsem našel i nějakou zdarma dostupnou alternativu pro Dropbox, ale protože během dovolené došla zpráva o výrazném navýšení kapacity OneDrive, Dropbox nakonec ve Windows Mobile zatím nepoužívám.
Aplikací je ve Windows Store přehršel a můžete se jimi probírat od rána do večera. Nainstaloval jsem si ještě CamScanner pro rychlé ofocení dokumentů, QR čtečku a nějaké hračky od Nokie. Víc v podstatě nepotřebuji.
Přímo v telefonu už byly mobilní Office, navigace, mapy a hledač dopravy. Ten mi ovšem nenašel ani spojení z Brna do Prahy, tak jsem trochu na vážkách, kde je chyba. HERE Drive vypadá jako navigace docela schopně, ale protože do Chorvatska není navigace potřeba, neměl jsem zatím možnost vyzkoušet GPS ve Windows Mobile v praxi.
Nokia Lumia 520, iPad a sdílení internetu
Jak jsem naznačil v předchozím článku (iPad s doplňky je vše, co potřebujete k blogování na cestách), na dovolené jsem hodně pracoval s iPadem. Nechtělo se mi přehazovat SIM kartu z telefonu do iPadu, takže jsem ve Windows Mobile jenom zapnul Sdílení internetu a iPad připojil k telefonu přes Wi-Fi. Bylo to tak jednoduché, jak jen může být.
Abych ušetřil data, vypnul jsem v telefonu přenos dat do aplikací na pozadí, pokud je telefon připojen jen přes mobilní internet a ne přes Wi-Fi. Maily, zprávy na Facebooku a weby se tak načítaly jen tehdy, když jsem spustil příslušný program. Bohužel jsem totéž neudělal v iPadu, který si pak myslel, že je na běžné Wi-Fi, ale to je jiná věc.
Windows Phone zásadní věci nechybí...
Abych pravdu řekl, na začátku jsem měl k Windows Phone takový postoj, že je pro ně málo aplikací, chybí tam známé aplikace, které jsou k dispozici pro Android i iOS. Pravda, něco tam skutečně není, ale nic zásadního, co by vadilo běžnému používání. Normální lidé podle mého názoru například nepotřebují SSH klienta v telefonu, ale i ten ve Windows Phone najdete.
Zdá se mi, že více aplikací je zde placených a není na výběr tolik bezplatných alternativ, jako u konkurenčních platforem.
…přesto mi pár drobností vadí
Během těch 14 dní jsem se potýkal s pár problémy. Některé jsem vyřešil, jako třeba to posílání fotografií na stránky Facebooku, jiné nikoli a docela mi vadily. Dokud jsem nenašel aplikaci FB Pages Manager, chtěl jsem poslat fotografie z mobilu na Facebookovou stránku tím, že si je překopíruju do iPadu a nahraju z něj.
Ale ouha. Do dneška mi iPad odmítá spojení s Nokia Lumia 520 s tím, že nejde o podporované zařízení. Zkoušel jsem tedy Camera Connection Kit a připojení telefonu k iPadu přes USB. Taky marně, iPad zahlásil, že připojené zařízení odebírá příliš mnoho energie. Pokud by tedy někdo měl tip, jak přenášet fotky mezi zařízeními bez jejich nahrávání na internet, budu rád.
U telefonů od HTC jsem zvyklý na widget, který jedním kliknutím zapíná nebo vypíná režim Letadlo, mobilní internet, Wi-Fi, synchronizaci nebo GPS. Tohle Windows Phone 8 neumí. Nejbližší zkratkou je umístění dlaždice Nastavení na plochu a následné proklikání se k nastavení přes ni.
Největší pruda, ale zároveň neškodná chyba, je zobrazování fotografie mého jmenovce na Facebooku pokaždé, když si zobrazím něco se svým jménem. Asi by se to dalo manuálně opravit, ale jsem na to příliš líný.
Těším se na Windows Phone 8.1, kde by měla být dostupná funkce pro klidová časová pásma, ve kterých nechcete, aby se vám někdo dovolal. To Android myslím sám o sobě neumí, zvládá to třeba iOS.
Abych to shrnul, Windows Phone jsem si oblíbil. Systém je svižný, ovládání je celé takové jednodušší než v Androidu, prostředí systému je čitelnější. Po 14 dnech testu „zvládnu to?“ tak nakonec uvažuji nad tím, že bych z Windows Phone udělal své primární zařízení. Ta platforma totiž umí vše, co potřebuji. Není třeba se jí bát nebo ji podceňovat.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Podobné články
Komentáře k článku
Díky za tip, vyzkouším.
Mám starší Sony Xperia. HW tlačítko u fotoaparátu má. Pro focení není třeba se displeje ani dotknout.
Aha, díky za info. Každopádně Google mi v té souvislosti hodil na prvních dvou odkazech nářky ve fórech, kde si lidé stěžují, že jim to tlačítko nefunguje nebo se musí mačkat nějak silou nebo co. Jak to vidíte z pozice majitele? A focení pod vodou?
Ja si plánujem kúpiť Nokiu Lumiu 630 alebo 635. Momentálne mám Nokiu C5-03 so Symbianom. V dobe keď som si ho kupoval to bol super mobil ale teraz je už fakt pomalý. Na volanie a pod. je samozrejme dobrý ale na prezeranie webu bez poriadnej úpravy pre mobil je to nehorázne. Načítanie napr. joj.sk trvá 30 sekúnd (niekedy aj viac) a keď som na webe dlhšie (resp. viacej väčších stránok) tak mi to vypne že málo operačnej pamäti.. Má 128MB RAM čo je na dnešné weby a celkovo málo.. Po tomto mobile som si povedal že STOP Nokiám a prejdem na niečo čo má Android. Ale potom som nad tým premýšľal táto Nokia mi príde výhodná (pomer cena-výkon) a má Windows Phone 8.1. Nejaké pokročilé aplikácie nepotrebujem.. Chcel by som však vedieť ako na Nokii Lumii 520 išli weby. Či sa to pri posúvaní nesekalo a pod. Stále sa toho totiž trochu bojím kvôli tej nízkej cene (oproti ostatným, dokonca aj za túto C5-03 čo mám teraz som dal pred niekoľkými rokmi 200€). Nerád by som toho ľutoval.
Na Nokia Lumia 520 mi weby jedou v pohodě. I třeba Facebooková aplikace, která se v aktuální verzi na Androidu na mém HTC Desire C už docela kouše. Celkově bych řekl, že je ta Nokia svižnější, než zmíněný levný dva roky starý Android.
Lumia 630 by měla být v poho. Pokud se nepletu, jen jí oproti Lumii 520 chybí senzor pro automatické nastavení jasu displeje.
Weby jedou plynule a rychle, navíc drtivá většina moderních webů má mobilní verzi, do které se to přepne a je to pak vzhledově jednodušší a rychlejší než na PC.
Naprosto vyjímečně lez narazit na web, který je nějak šíleně napsaný nebo má strašně moc velkých obrázků (např. NBC, ten je ale pomalý na všem mobilním/tabletovém).
Tohle řeší také WP 8.1, na horním okraji se objeví stahovatelná lišta, u které si můžu nastavit přepínače dle potřeby. Mám už cca dva měsíce (v developper programu) a funguje bezvadně.
Ještě doporučím RapDialler, což je chytrý prográmek na vytáčení, který umí hledat v seznamu tak jak začnete psát jak dle jmen tak i čísel.
Pravda. Půjčil jsem si Lumia 925 s Windows Phone 8.1 a rychlý přístup z horní lišty je fajn.
Za tip na RapDialer díky, to mi chybělo. Na dovolené mi to nějak nepřišlo, ale když jsem teď začal s Windows Phone volat, chybělo mi toto rychlé hledání v seznamu, jako to umí nativně Android.
Zkratky na Wi-Fi/GPS/letadlo umí např. aplikace Toggle. Je to tedy taky jen zkratka do nastavení, ale vede aspoň rovnou na příslušnou sekci.