Jak propojit mobil s TV

Obrazovky našich chytrých telefonů nebo tabletů nejsou vždy tím nejlepším místem pro sledování videí nebo jiného multimediálního obsahu. Ať už se jedná o film, oblíbený televizní pořad, oblíbené obrázky anebo domácí videa. Menší velikost obrazovky může být po sledování stejného obsahu na větším televizoru trochu zklamáním.

Naštěstí existuje několik způsobů, jak připojit telefon k televizoru a vychutnat si tak vše na velké obrazovce. Jak obsah telefonu zobrazit na televizi tak, abyste soubory nemuseli složitě přesouvat z jednoho úložiště do jiného a mohli jste sledovat napřímo třeba i streamy jsou například Netflix či YouTube?

Možnosti pro připojení telefonu k televizi

Jak sdílet telefon na TV? Sdílení obrazovky mobilu na TV, pomocí Wi-Fi, funguje na podobných principech jako zrcadlení obrazovky notebooku nebo tabletu (např. některé modely televizorů značky Hisense mají ovládání na propojení televize a telefonu v sobě zakomponované). Jakým způsobem tedy můžete realizovat přenos obrazu z mobilu na TV? V zásadě existují dvě možnosti: buď kabelem, nebo bezdrátově pomocí technologie Wi-Fi.

Propojení telefonu s TV kabelem

Jak spojit telefon s televizí? Kabel je tím nejjednodušším řešením pro propojení TV s telefonem. Bohužel však není příliš praktický, protože v rámci tohoto způsobu připojení budete vždy omezení délkou kabelu a pro zrcadlení obrazovky na TV tak budete muset být s mobilem vždy v její bezprostřední blízkosti. To nemusí být ideální, pokud současně mobil musíte nabíjet ze vzdálenější zásuvky.

Dalším úskalím je volba propojovacího kabelu. Na telefonu se totiž setkáte nejčastěji s portem USB-C, případně u starších typů micro USB. Na televizi je k propojení obvykle připraven port HDMI. Je tedy jasné, že je třeba hledat specifický kabel na propojení mobilu s TV. Tím nejjednodušším způsobem, jak si v této situaci pomoci, je pořízení kabelové redukce z USB-C, resp. micro USB na HDMI, která bude zároveň vybavena speciálním micro USB portem pro napájení.

Přenos dat přes kabel jen s pomocí technologie MHL

Aby bylo možné vůbec mobil k TV připojit, je potřeba, aby podporoval technologii MHL (Mobile High-Definition Link). Většina moderních telefonů pracuje v současné době se standardem MHL 3, který podporuje rozlišení 4K (Ultra HD) a zvukový přenos až do 7.1 formátu. Telefon může být díky této technologii z připojeného kabelu zároveň i napájen. To je opravdu dobrá vlastnost, když si uvědomíte, že při jeho nepřetržitém využívání například pro sledování videa, dochází nutně k velmi intenzivnímu vybíjení baterie. Technologie MHL umí přenést ve vysokém rozlišení nejen obraz, ale i zvuk. Kromě propojení telefonu s televizí ji proto můžete použít také k připojení reproduktorů k mobilu. (To, zda váš telefon standard MHL podporuje, zjistíte z jeho specifikace, případně se můžete dotázat výrobce.)

Co když televize nemá HDMI port?

V současné době jen výjimečně narazíte na chytrou televizi bez HDMI portu. Pokud jste si tedy přítomnost tohoto rozhraní při výběru televize neohlídali nebo je vaše televize staršího vydání, můžete zkusit připojení mobilu k TV přes USB nebo vsadit na bezdrátové připojení přes Wi-Fi.

Jak propojit mobil s TV přes USB?

Kromě televize s USB-A konektorem, budete potřebovat také kabel USB-A/micro USB/USB-C - vše závisí na konektoru vašem telefonu. Na dálkovém ovládání televize poté vyberte jako zdroj signálu připojený telefon. Pokud bude připojení úspěšné, poznáte to podle zobrazení souborů z mobilu na televizi.

Jak spárovat TV s mobilem bezdrátově?

Praktičtějším způsobem připojení telefonu k televizoru je bezdrátové připojení, tj. bez jakýchkoliv kabelů. Pro tento způsob připojení lze využít faktu, že jak mobil, tak chytrá televize jsou připojeny do Wi-Fi sítě.

Takto spárujete jakýkoliv telefon s jakoukoliv chytrou televizí. Abyste mohli mezi telefonem a televizí přenášet data, ovládat televizi telefonem anebo na ní zrcadlit jeho obsah, budete potřebovat aplikaci nebo zařízení, které to umožní. Těchto řešení je hned několik a vybrat si to vhodné tak můžete s ohledem na váš telefon i televizor. Televizi můžete ovládat například pomocí aplikací a zařízení Miracast, Chromecast, TV Remote Control, Universal TV Remote, Smart View, AirPlay, apod. Ty umožňují nejen streamování obsahu z vašeho mobilního telefonu do televize nebo přímé zobrazení jeho obsahu, ale také udělají z normální televize chytrou.

Android TV

Pokud vaše televize podporuje operační systém Android TV a máte telefon s Androidním systémem, máte vyhráno. Pro přenos telefonu do TV využívá totiž protokol Cast vyvinutý Googlem, který je i součástí operačního systému mobilu nebo tabletu s Androidem. Díky tomu stačí jen propojit obě zařízení pomocí Wi-Fi a spustit v mobilu zrcadlení obrazovky. O nic dalšího se starat nemusíte. Nezapomeňte ale na to, že veškerá vaše činnost, kterou budete provádět na mobilu, se okamžitě začne zobrazovat i na obrazovce televizoru.

Apple TV

Podobně jako Android TV, existuje i Apple TV. I v tomto případě může tento formát vaše televize přímo podporovat nebo jí ho dodáte připojením malé krabičky do HDMI portu. Apple TV využijete k přijímání služeb jako například iTunes, YouTube, iCloud, ale také ke spárování iPhone s televizí. Ten můžete používat také jako dálkový ovladač.

Zrcadlení obrazovky je v případě Apple TV umožněno pouze telefonu s operačním systémem iOS. Použít k tomu musíte funkci AirPlay. Funkce AirPlay 2, která je součástí systému iOS 11.4, kromě výstupu videa v rozlišení 4K a HDR podporuje i přehrávání ve více místnostech a spárování s několika zařízeními najednou. Takže iPhone můžete používat jako dálkový ovladač nejen pro televizor, ale i pro další kompatibilní zařízení, například reproduktory.

Chromecast

Chromecast je malá krabička, kterou připojíte k televizi přes port HDMI. Prakticky jde o bezdrátový HDMI adaptér pro připojení mobilu k televizi. A nejenom mobilu. Díky Chromecastu můžete na televizi zrcadlit obsah notebooku, tabletu nebo třeba vytvořit základ vaší chytré domácnosti. Pomocí Google Chromecast dokážete přenášet data z webu i paměti vašeho telefonu. Chromecast přímo podporuje aplikace jako například Google Play Music či Spotify. Google Chromecast je kompatibilní s iOS, Windows i Androidem.

Miracast

Mobilní telefon můžete také připojit k televizoru pomocí technologie Miracast, která existovala ještě předtím, než vznikl Chromecast. Toto zrcadlení mobilu v TV je také trochu těžkopádnější a trpí latencemi, které neumožňují užít si přenos obrazu z mobilu na TV v reálném čase. Díky tomu je s touto technologií prakticky nemožné používat televizi na hraní her nebo práci. Miracast má také poměrně vysoké nároky na výkon procesoru a ke spárování mobilu a televize nedochází automaticky jako v případě Chromecastu. Kromě toho Miracast nepodporuje zařízení od Applu, čímž ztrácí značný podíl na trhu.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru