Zoner inPage – když chcete web a neumíte jej programovat

Služby umožňující naklikat si webové stránky, nejsou na internetu nijak vzácné. I na tom českém jich existuje několik. Mezi nimi i Zoner inPage, nástroj se srozumitelnou administrací, podporou formulářů i eshopu a možností kompletní úpravy vzhledu webu pomocí CSS.

Jistě jste někdy byli v situaci, kdy jste potřebovali vytvořit opravdu jednoduché webové stránky pojaté například jako firemní prezentace. Jejich zprovoznění s nějakým CMS (Drupal, WordPress...) vyžaduje určité znalosti, pro zadavatele často znamená najmout si odborníka na tuto činnost a tedy vynaložit určité množství financí.

Pak tu máme služby jako jsou Weby Google (Google Sites). V administračním rozhraní spojeném s vaším účtem k ostatním službám Google si webové stránky doslova naklikáte a upravíte si je ve vizuálním režimu. Jejich funkcionalita bude omezená, stejně jako možnosti úprav. Pro jednoduchý web ale bohatě postačí. Použití Webů Google je zdarma a navíc si na ně můžete nasměrovat svou vlastní doménu. Určitou daní za jejich použití je sada odkazů od Google v patičce webu.

Někdy na půl cesty od Google Sites k vlastnímu webu s vlastním CMS nebo nějakou na míru napsanou aplikací bych viděl služby jako je již zmíněná inPage. Stejně jako v případě Google zde nemusíte řešit nějaké kopírování souborů přes FTP nebo nastavování databáze. Jen si v průvodci naklikáte základní informace, vyberete si vzhled webu a doplníte texty. Jelikož je Zoner skrze svou službu Czechia i registrátorem domén, je propojení prezentace tvořené pomocí inPage s vaší vlastní doménou hračkou.

Základní oživení webových stránek

Poté, co se do inPage zaregistrujete, můžete vytvořit základní podobu svého webu pomocí několikakrokového průvodce. Kromě obvyklých věcí jako jsou název webu, kontaktní informace, kategorie menu a podobně, zde volíte vzhled. Ten je rozdělen na dvě části - v prvé řadě si můžete určit rozložení prvků na webové stránce, v té druhé volíte barevné schéma a doprovodné obrázky.

Samotná správa webu bez použití průvodce probíhá prostřednictvím sady nastavení, ve kterých volíte jednotlivé rubriky webu a jejich obsah. Rubrikou si můžete představit libovolné výpisy obsahu, typicky třeba sekci s aktualitami nebo tiskovými zprávami. Líbí se mi, že podobně jako třeba v Drupalu, si můžete k rubrikám dávat vlastní popisek zobrazovaný předtím, než dojde k výpisu stránek zde zařazených.

Zoner inPage

Nastavení šablony vzhledu v inPage

Jak popisky u rubrik, tak obsah samotných stránek se spravuje prostřednictvím vizuálního editoru s podporou vkládání obrázků. Ty je možné nahrávat jak s jeho pomocí, tak s využitím samostatné administrační části. Podobně, jako jsou stránky členěny do rubrik, jsou i obrázky členěny do galerií - zda tuto možnost využijete, je samozřejmě jen na vás.

Zoner inPage

Správa stránek v inPage

Pokročilá nastavení

To, čím se inPage liší od řada jiných podobných služeb i od různých programů slibujících naklikání webu, je docela pružné nastavení vzhledu. Nehledejte zda nastavení kostry stránky, vygenerované HTML vždy vychází ze zvolené šablony, neboli z rozložení stránky. Ovšem pokud vám nebude vyhovovat základní CSS, máte možnost si jej změnit.

Ano, tím se už dostáváme za hranice nástroje, se kterým si kvalitní web připraví i laik. Na druhou stranu, inPage mohou použít i zkušenější tvůrci webu, kteří z nějakého důvodu nechtějí používat jiný CMS na vlastním hostingu a inPage jim nabídkou svých funkcí zcela vyhovuje.

Kromě vlastní úpravy CSS můžete samozřejmě měnit obrázky v hlavičce a vůbec jakékoli další obrázky na webu - a z CSS na ně samozřejmě odkazovat. Do hlavičky webu lze zařadit též Flashové animace.

Zoner inPage

Správa obrázků v inPage

Zoner inPage na tom není vůbec špatně i z pohledu úprav pro SEO. Fungují zde pěkná URL (bez otazníků a rovnítek), která vznikají automaticky dle názvu stránky/rubriky, ale která můžete měnit i ručně. Každá stránka nabízí editaci klíčových slov a popisků do metatagů. Stejně tak můžete upravit obsah těchto prvků v HTML hlavičce všech stránek společně. Nechybí možnost upravit nastavení v souboru robots.txt.

Eshop

Jako jedno z mála řešení tohoto druhu nabízí inPage také jednoduchý elektronický obchod. Jeho vytvoření je stejně snadné, jako naplnění webu textovými stránkami. Obsah eshopu můžete rozčlenit do několika rubrik, u každého produktu je možné evidovat skladové zásoby i nabízet jeho různé varianty (například různé barvy stejného trička).

Uživatelé mohou k produktům stejně jako ke stránkám vkládat komentáře, přičemž vás inPage na nové příspěvky dovede upozornit e-mailem. V eshopu samozřejmě nechybí správa objednávek. Zákazníci mohou využívat přihlašování přes stále častěji se objevující službu mojeID. Pokud svůj obchod propojíte s PayPal, můžete pak zákazníkům nabízet i platby kartou.

Eshop má také výstup do XML, který můžete předat různých srovnávačům cen, jako jsou Zboží.cz, Heureka.cz a řada dalších.

Co by vám mohlo trošku chybět, je automatické vystavování faktur s vlastní číselnou řadou.

Zoner inPage

Ukázka eshopu postaveného v inPage

Skoro jako webhosting

Doposud jsme se pohybovali jen v administračním rozhraní inPage. Pokud budete chtít na svůj web přidat více obrázků nebo jiných souborů najednou, je bezesporu pohodlnější využít FTP. I to inPage nabízí, čímž se přibližuje spíše klasickému webhostingu s instalovaným CMS. Pokud si u své domény přesměrujete poštu, můžete ji také využívat ve spojení s inPage.

Cílová skupina?

Jako člověk, který se živí tvorbou webových stránek postavených převážně na Drupalu, vidím dvě cílové skupiny pro inPage. Tou první jsou začínající nebo malí živnostníci, kteří chtějí kvalitně vypadající web bez velké námahy a bez velkých investic. Jsou schopni zapnout počítač a logicky uvažovat, takže nebudou mít problém s vyplněním několika málo formulářů, které jsou potřeba k tomu, aby web vznikl.

Jak jsem o něco výše již trošku naznačil, druhou cílovkou pro inPage mohou být zkušenější tvůrci webu, kteří hledají rychlé řešení jak zprovoznit jednoduchý web a nechtějí se starat o různé bezpečnostní aktualizace nebo fungování hostingu.

Pokud tedy u svého webu požadujete správu stránek s členěním na rubriky, jednoduchý kontaktní formulář, upozorňování na komentáře, galerie, základní eshop s podporou PayPal a vystačíte si s nabídkou pevně daných layoutů stránky s možností úprav CSS, pak vám bude inPage vyhovovat.

Služba inPage je placená, její cena ale myslím není přemrštěná, navíc do konce listopadu si ji můžete pořídit za zvýhodněných 600 Kč včetně DPH. Viz www.inpage.cz/info.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru