Při ladění webových projektů na lokálním počítači máte tu výhodu, že kontrola výsledků většinou probíhá o něco rychleji a můžete použít prakticky jakékoli prostředí pro úpravu zdrojových kódů. Nevýhodou ale zůstává, že váš klient nevidí průběžné výsledky - tedy za předpokladu, že je průběžně nekopírujete někam na server.
Weby můžete samozřejmě vytvářet i rovnou na vzdáleném serveru, který je dostupný na internetu. S jednoduchými editory pak musíte soubory upravit na počítači, nahrát je přes FTP na server, načíst web a prohlédnout si výsledek své úpravy. S využitím PSPadu můžete soubory upravovat přes FTP přímo na serveru.
Pokročilé vývojové nástroje, jako je Visual Studio a VS.PHP vám umožní spolu s PHP rozšířením Xdebug ladit webové aplikace přímo na vzdáleném serveru. Zároveň ale dovedou ladit kód, takže můžete krokovat provádění skriptů, zastavovat jejich běh a vše sledovat přímo ve vývojovém prostředí u sebe v počítači.
S VS.PHP jsem vás seznámil v únorovém článku VS.PHP: efektivní tvorba a ladění aplikací v PHP. Na následujícím videu se můžete podívat, jak zprovoznit ladění vzdáleného serveru s Drupalem pomocí VS.PHP, SSH a Xdebugu. Na konci se také dozvíte, jak vyřešit jeden poměrně častý problém se vzdáleným laděním přes Xdebug.
VS.PHP samozřejmě není jediný nástroj pro vzdálené ladění PHP aplikací. V srpnu jsem vám představil PHPEclipse, využít můžete také komerční program Zend Studio přímo od tvůrců PHP. Ladění v tomto nástroji je také pohodlné. Oproti VS.PHP však upravované soubory kopíruje do složky v počítači a následně je zase všechny nahrává zpět, což je poněkud zdlouhavé.
Domovskou stránku VS.PHP najdete na adrese www.jcxsoftware.com/vs.php.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Přidat komentář