Recenze rychlého virtuálu s High Frequency Compute a NVMe u Vultr.com

Na konci roku jsem si pořídil nějaké nové hostingy a virtuální servery pro své projekty. Na vyzkoušení mimo jiné rychlý High Frequency Compute s lokálním NVMe úložištěm u služby Vultr.com. Už za šest babek měsíčně získáte spolehlivý a hodně rychlý virtuální server.

Pokud čtete můj blog pravidelně, pak asi víte, že jsem velkým fanouškem Linode. Virtuály tam mám tuším jedenáct roků a musím zaklepat – s výjimkou jedněch vánočních výpadků naprostá spokojenost. Průběžně navyšují parametry a nechávají cenu.

Přesto občas podléhám svodům jiných hostingových společností. Jednak si člověk má rozšířit své obzory, aby mohl klientům doporučit různé možnosti, jednak je tu jistá zvídavost. V únoru jsem psal o zkušenostech s českým hostingem Websupport. Dnes se pustím do rekapitulace svých dojmů s Vultr.com. Necelých pět měsíců už je na to dostatečná doba.

Čím mě Vultr.com zaujal?

Proč jsem vyzkoušel zrovna Vultr a ne třeba Digital Ocean? Já rád ty neprobádané cesty. O DO se napsalo mraky článků, vyskakuje na vás z vyhledávačů a reklam. Vultr ne, nebo ne tak často. Objevil jsem ho tuším někde na Twitteru.

Tato společnost nabízí klasické virtuální servery s SSD úložištěm (to už snad nikdo nedělá jinak), ale i plně vyhrazené železo. V nabídce najdete také block storage a dedikovaná cloudová řešení.

Já se držel základních virtuálů. Ceny pro ně začínají na 2,50 USD měsíčně, což je ale jen na vyzkoušení, protože jde o virtuál bez IPv4 adresy. Pak je k mání pidiserver za tři padesát s půlgigovou pamětí. První rozumná cena je 5 USD za měsíc s 25GB úložištěm, 1 jádrem CPU a 1 GB RAM.

Kromě klasických VPS však Vultr nabízí i rychlejší variantu označovanou jako High Frequency Compute. Od základního VPS se liší rychle taktovanými 3GHz+ CPUčky. Místo SSD používá pro úložiště rychlé NVMe. Cena startuje na 6 USD za měsíc pro 32 GB úložiště, 1 CPU, 1024 MB RAM a 1 TB datového přenosu. A tuto variantu jsem si na rok zaplatil.

Možnosti administrace a práce s virtuálem

Nejprve se mrkněme na administrační prostředí Vultr. Já jsem z Linode dost zvyklý na všelijaké kousky, zálohování, reinstalaci, přesuny virtuálů a podobné věci. Když občas kouknu do českých hostingových vod, rvu si vlasy. I blbý reset serveru je problém, natož vymazání a volba jiného operačního systému přímo z administrace.

Byl jsem tedy zvědav, jak mé ajťácké choutky uspokojí právě Vultr. Hned na začátku potěší dvoufaktorové přihlašování. Měla by to být samozřejmost, české hostingy si to ale zjevně nemyslí. Vultr kromě klasického 2FA nabízí ještě potvrzování každého přihlášení odkazem v mailu.

Administrace je anglicky, ale nastavíte si zde vlastní časovou zónu a formát data. A přepnete se mezi bílou a moderní tmavou variantou stránek. Přístup k účtu lze umožnit dalším uživatelům, což se hodí, když jste klient, chcete mít hosting pod kontrolou, ale potřebujete elegantně vyřešit přístupy svého webmastera.

Vultr.com

Nechybí možnost nakopírovat svoje SSH klíče, díky kterým se snadno dostanete do příkazového řádku serveru. V notifikačním centru je možnost přihlášení k oběžníku o výpadcích a údržbě – asi bych byl raději, kdyby toto bylo automaticky aktivní. Ve výchozí podobě je pak zapnuté mailové upozornění na vyčerpávající se kapacitu přenosu.

Tip: Vultr má k dispozici API, pomocí kterého můžete s jeho cloudovými službami pracovat prostřednictvím kódu nebo nějakého automatizovaného řešení. Zatím jsem jej ale neměl potřebu vyzkoušet a porovnat s jinými službami.

Co se týče jednotlivých serverů, najdete je v přehledu instancí. Je hezky vidět název, IP, operační systém, fyzické umístění, kolik to daný měsíc koštuje a zda instance zrovna běží. Přes rozbalovací tlačítko se podíváte do detailu serveru, spustíte konzoli s příkazovým řádkem nebo provedete restart či reinstalaci.

Vultr nabízí také zálohování a snapshoty. Zálohování je klasicky za příplatek, v podstatě se navýší cena serveru o 20 %. Snaphosty jsou zatím zcela zdarma. Rozdíl je v tom, že zálohování probíhá automaticky, uložení snapshotu je na kliknutí v adminu. Hodí se v případě, že se chystáte například na nějaké větší aktualizace. Snapshot lze obnovit do jakéhokoli ze serverů, které na Vultru máte. Podmínkou je dostatečná velikost úložiště.

Virtuál rozchodíte s klasickou plejádou operačních systémů, od Linuxu, přes BSD po Windows. Kromě toho vám Vultr umožňuje nahrát vlastní ISO, ze kterého virtuální stroj nabootujete.

Vultr.com

Paleta doplňkových funkcí zahrnuje všemožné automatizační skripty, DNS, Block Storage, Object Storage, ale také Firewall. Navíc mě zaujala služba Vultr Direct Connect, tedy fyzické síťové připojení. Nechybí samozřejmě Load Balancery.

Nástěnka s detailem serveru zobrazuje využití dat, procesoru a samozřejmě kreditu v rámci měsíce. Účtuje se po hodinách. Záložka s grafy využití nabídne podrobnější informace.

V nastavení každého serveru je nabízeno přiřazení IPv4 a IPv6 adres a úprava nastavení firewalu, které vybíráte z globálních profilů. Rychle tak aplikujete stejná pravidla na více serverů. Za desetidolarový příplatek je DDOS ochrana.

Líbí se mi možnost rozběhnutí ovládacího panelu na serveru přímo z nastavení hostingu. A vlastně nejenom věcí jako je Webmin, LAMP, LEMP, ale i Drupalu, Joomly, WordPressu, různých cloudových služeb, Dockeru a dalších.

Vultr.com

Jak je tedy to s rychlostí na Vultr.com?

Server jsem si rozběhl s čistým Debianem, do kterého jsem doinstaloval webserver Caddy a PHP 7.4. Weby, které zde provozuji, jsou spíše menší a nevyužívají databázi. Běhaly by tedy relativně rychle skoro všude.

První obrázek o rychlosti jsem si udělal od oka. Tedy ne úplně tím, že jsem si otevřel web v prohlížeči a řekl jééé. Zkusil jsem porovnat stejné weby na Linode a zde na Vultr pomocí nejrůznějších měřičů rychlosti, ať už od Google nebo jiných.

Je to vždy metrika náchylná ke zkreslení, odvislá od velikosti webu, aktuální návštěvnosti na serveru a mnoha dalších okolnostech. V průměru však mohu říci, že je web na Vultr s touto High Frequency Compute instancí o 55 % rychlejší než na Linode. A to je co říct, protože zatím mi Linode vycházelo výrazně rychleji v porovnání s čímkoli od českých hosterů.

Pokud chcete nějaká konkrétní čísla, použil jsem PHP Benchmark Script. Porovnal jsem s údaji z Linode. Mám nějaká další měření oproti českým virtuálům a obojí oproti nim vychází násobně lépe. Nakonec jsem se rozhodl česká čísla zde nedávat. Na Linode jsem zjistil, že je dost rozdíl při použití PHP 7.3 a 7.4, tak by to nebylo moc vypovídající. Můžeme to zkusit někdy příště a porovnat výchozí nabídku českých hostingů.

Linode 4GB, 2 CPU PHP 7.4.5 1.266 s
Vultr 32 GB NVMe, 1 CPU High Frequency Compute PHP 7.4.5 0.593 s

Spolehlivost, fakturace, hodnocení služby Vultr.com

Za půl roku jsem zatím nezaznamenal výpadek. Na celkové hodnocení mi ještě chybí zkušenost se zákaznickou podporou. V problémech se vždy projeví kvalita dané služby. Ale tady zkrátka za půl roku nebyla potřeba.

Systém fakturace je takový, že si dopředu zaplatíte kredit, ale faktury jsou vystavovány měsíčně za předchozí období. Firma je americká, na fakturách ale budete mít evropské DIČ.

Infrastruktura Vultru zahrnuje 17 míst po celém světě. V Evropě jsou to datacentra v Londýně, Amsterdamu, Frankfurtu a v Paříži.

Celkově mohu po půl roce říci, že bych Vultr s klidným svědomím doporučil vše, kdo potřebují rychlé a spolehlivé řešení s virtuálním serverem pro své weby.

Klepnutím na tento odkaz byste měli získat 100 USD na vyzkoušení všech služeb, které Vultr nabízí.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru