Pět knížek o Drupalu za mnou, co bude dál?

Před pár dny mi vyšla moje pátá kniha o redakčním systému Drupal. Poprvé je k dispozici také v elektronické podobě. Je tedy na čase začít přemýšlet nad tím, zda a případně co napíšu dále. Bez ohledu na náročnost a výši přímého zisku mě totiž psaní knih a následná komunikace se čtenáři velice baví.

Psaným textem jsem se začal alespoň částečně živit někdy v létě roku 2001. Již dříve jsem psal nějaké aktuality o operačním systému BeOS a pár návodů pro jeden již zaniklý webový magazín. Postupem doby jsem se dostal do časopisu Computer, začal psát i pro jiná média a po přechodu na volnou nohu jsem se pustil kromě C++ do programování v PHP.

Časem jsem spustil web, který právě čtete a nějak jsem připletl k tvorbě tehdejšího webu časopisu Computer. A tím začala jedná část mého života, která se týká psaní knih o Drupalu.

Jak to všechno začalo – Drupal 5

Drupal v tu dobu nebyl tak populární, jako je dnes, ale už o sobě dával vědět. Někomu v Computer Pressu přišlo jako dobrý nápad, vydat o něm knihu určenou začátečníkům. Poptali se v časopisu Computer, kdo jim nový web na Drupalu stavěl a rázem jsem měl před sebou smlouvu na přípravu mé tehdy třetí knihy a první knihy o Drupalu. První mé knihy o Drupalu a první české knihy o Drupalu.

S tímto redakčním systémem jsem začínal na verzi 4.x, v době přípravy knihy byla aktuální pětková řada. Vzpomínám si, že mě příprava této knihy bavila mnohem více, než tomu bylo u předchozí brožurky o Emacsu a Vim. Vznikl poměrně úspěšný titul, vzhledem k tomu, na jak úzkou skupinu cílových čtenářů byl zaměřen.

Kniha o Drupalu 6

Poměrně rychle se vyprodal a v Computer Pressu přemýšleli o dotisku nebo druhém vydání. Vzhledem k tomu, že mezitím vyšel Drupal 6, rozhodl jsem se část knihy přepsat tak, aby respektovala novou verzi redakčního systému.

Kniha o Drupalu 5 i 6 provedla uživatele základní instalací a nastavením, představila tvorbu webu krok za krokem, práci s obsahem, uživateli, s jednotlivými moduly i s moduly dodatečně instalovanými.

Dostal jsem mnoho pochvalných reakcí, nabídku na spolupráci při tvorbě různých projektů a také jsem začal učit Drupal v počítačové škole Gopas. Přišly samozřejmě i negativní reakce, nezastírám. Dodnes občas někomu vadí, že programátorskou část Drupalu, tedy tvorbu modulů a kódování témat vzhledu nepopisuji do detailu. Inu, rád bych, ale názor vydavatele je takový, že programování co nejméně. Ostatně, pokud by to mělo pokrýt celou problematiku dostatečně odborně, bylo by to na celou samostatnou knihu.

Zda vlastně programovat pro Drupal umím, můžete zkusit posoudit z mých referencí a nabídky placených služeb souvisejících s Drupalem, které najdete na webu www.polzer.cz.

333 tipů a triků pro Drupal

I přes zmíněnou kritiku některých „zkušených“ Drupalistů, pro které kniha vlastně nebyla určena, začal být předchozí titul rychle vyprodáván. Do vydání Drupalu 7 bylo daleko, Computer Press ale už nechtěl další opakované vydání. A tak přišel nápad vyplnit čtenářům čekání novým titulem, který by shrnoval užitečné tipy a rady pro redakční systému Drupal. Vznikla tedy kniha 333 tipů a triků pro Drupal. Musím se opětovně pochválit, protože i tato kniha byla úspěšná.

Nevede uživatele krok za krokem jako moje hlavní řada knih o Drupalu, předpokládá již jisté znalosti a zkrátka bez omáčky ukazuje jak na to v konkrétních případech. Už je asi rok vyprodaná, jen občas na Slovensku se prodají jednotky kusů, což mi potvrdil i nedávný výpis prodejů za minulý půlrok.

Měl jsem nějakou knihu neúspěšnou? Ale ano, bohužel… Moje první barevná kniha, která byla o Paint Shop Pro Photo byla špatně načasovaná a i vzhledem k dlouhému zdržení u vydavatele vyšla poté, co se objevila nová verze programu s přepracovaným ovládáním.

Kniha Drupal 7

S příchodem Drupalu 7 jsem připravil další knihu, která se mu věnovala. Prodalo se jí myslím nejvíce kusů. Poslední rok a půl jsem dostával smutné e-maily s tím, že se kniha nedá sehnat. Je mi to líto, ale vydavatel neplánoval dotisk. Navíc to bylo i s ním samotným poněkud divoké, nakonec knižní část Computer Pressu zakotvila v náručí Albatrosu.

Ostatně, Drupal 7 tu s námi byl dlouhou dobu a stále je. Osmička se sice slibně rozjíždí, ale Drupal 7 je stabilní, prověřený a spousta firem na něm má postavené workflow, které se jí prostě pro poněkud odlišnou osmičku nechce předělávat. Navíc řada modulů, včetně velkých eshopových řešení není pro Drupal 8 dostupná. Bude mu to zkrátka ještě nějakou dobu trvat.

V této knize jsem také zkusil nový koncept. Čtenáře jsem se snažil s Drupalem seznámit tím, že místo nudné teorie a popisu, jak co funguje, jsme nejprve velice rychle postavili vzorový web a následně jej pak rozvíjeli. Ať už za pomoci dalších modulů z jádra, nebo s pomocí doplňkových modulů. Kompletní seznam modulů v jádře Drupalu s popisem jejich oprávnění, funkcí a použití samozřejmě nechybí. Stejně tak část o přípravě témat vzhledu a tvorbě modulů – alespoň v základních obrysech, abyste měli z čeho vycházet.

Kniha Drupal 8 a starší tituly

Kniha Drupal 8

Nejnovější kniha určená pro Drupal 8 je v řadě věcí jiná. Předně, přišel jsem s ní za vydavatelem já, nikoli obráceně jako doposud. Přestože jsem už nic dalšího psát nechtěl, začalo mi být líto, že bych přerušil rozjetou řadu knih. Oslovil jsem pár vydavatelů, ale nakonec jsem se stejně vrátil ke Computer Pressu, potažmo Albatrosu.

U předchozích titulů se čtenáři často ptali na dostupnost ebooku. Při hledání vydavatele jsem tuto skutečnost zmiňoval a jsem rád, že mi v Albatrosu vyhověli a kniha je dostupná i ve formátech PDF, EPub a Mobi. Jako první moje kniha vůbec.

Další prvenství je, že na základě požadavku vydavatele jsem se poprvé musel vejít do menšího počtu stran, než dříve. Doposud se počet stran v mých knihách spíše zvětšoval. Dokonce zde vůbec nemělo být nic o programování, čemuž jsem nevyhověl a opět zde najdete základní popis tvorby modulů a témat vzhledu. Naučíte se tvořit základní kostru modulů, formuláře, bloky a další věci, tak abyste byli schopni používat online dokumentaci a vědět, co vlastně hledáte. U témat vhledu se věnuji šablonovacímu systému Twig, tvorbě šablon a obecně začátkům tvorby témat vzhledu. Nečekejte ale výuku CSS.

Knihy o Drupalu

Hlavní část knihy se ale věnuje opět tomu, co se posledně osvědčilo. Tedy rychlá tvorba webu a následně detailní popis jednotlivých modulů Drupalu a jejich funkcionality. Jako ukázkový web jsem zvolil firemní prezentaci. Nechybí kapitola věnovaná různým rozšiřujícím modulům, které byly v době přípravy knihy už pro Drupal 8 dostupné.

Ke knize je také dostupná záloha probíraného vzorového webu a soubory s ukázkou kódů.

A možná ještě jedno prvenství. Je to zatím má nejdéle vznikající kniha. Samotný vývoj Drupalu 8 trval řadu let, finální verze byla několikrát odložena a i po roce, kdy mělo být finální vydání poprvé oznámeno jsem vydavateli sděloval, že se tak stále nestalo.

Po vydání Drupalu 8 následovalo přepsání těch částí knihy, které nesouhlasily s tím, jak daná funkcionalita ve finální verzi Drupalu 8 vypadá. Stejně tak jsem dodělával popisky míst v administraci. Používal jsem anglické výrazy a až s vydáním finální verze jsem je přepsal podle tehdejšího stavu českého překladu. Ostatně, ten doteď není kompletní.

Nové knize přeji úspěch stejný, jako měly moje předchozí knihy o Drupalu. Věřím, že se vám čtenářům bude líbit. Jako vždy uvítám podněty, co v případné další knize udělat jinak či lépe.

Díky všem přátelům, kamarádům a známým, kteří pro mě byli inspirací a podporou při tvorbě této knihy.

Jan Polzer a knihy o Drupalu

Informace o všech knihách, které jsem napsal, najdete na mém webu polzer.cz.

Vyplatí se psaní knih?

Často se ptáte, zda se mi psaní knih vyplatí. Vzhledem k tomu, kolik času psaním strávím a kolik za to dostanu, tak měřeno přímým ziskem z knihy, jsem v minusu, i když se prodá celý náklad. Je třeba si uvědomit, že z knih vydaných vydavatelem (ať už je to Computer Press nebo někdo jiný) autor nedostává celou částku, kterou jste za knihu zaplatili. Nedostává polovinu, nedostává ani čtvrtinu. Obvyklé honoráře jsou v horních jednotkách procent.

Na druhou stranu přímý zisk není vše. Člověk se stane trochu známým. Zmínil jsem, že jsem díky tomu získal práci lektora v Gopasu. Pokud člověk napíše skutečnou knihu, nikoli jen pár stránek ebooku, jak je v poslední době zvykem, má to určitou váhu i u klientů. Zkrátka, mám další čárku do sývýčka, jak by řekli personalisté, kteří mě neustále (neúspěšně) nahánějí na LinkedInu.

Co chystám dále?

Přestože předchozí odstavec vypadá, že jsem proti ebookům, není to úplně pravda. Pokud ebook dává smysl, pak je to jistě dobrá a v dnešní době moderní věc. Nesmí to být samozřejmě ebook prodávající znalosti o tom, jak jej prodat další tisícovce zblbnutých lidí, kteří vám hltají, že pracujete jen dva dny v týdnu a přes svůj prodejní kanál v podobě newsletteru prodáte cokoli chcete.

Zrovna tak nemám rád ebooky, které mají deset stran i s obálkou a prezentuje se jimi každý začátečník, který se právě naučil kódovat podle nějakého online kurzu.

Dobrý a pro mě velice inspirativní ebook je například kniha Vzhůru do CSS3. Jde o sbírku tipů a něco podobného bych rád vytvořil i já. Ebook mi dá možnost zkusit to i bez vydavatele, s osnovou dle mého uvážení a bez velkých bolestí či nákladů, pokud by to nevyšlo. Ebook ve vlastní režii mi umožní dávat do knihy aktualizace a pružněji reagovat na změny. A konečně, díky ebooku ve vlastní režii bych mohl text dostat ke čtenářům rychleji, než to jde po cestě s vydavatelem.

Jelikož Drupal 7 bude ještě po nějakou dobu tím hlavním, na kterým řada z vás i já stavíme weby, velmi vážně přemýšlím nad knihou s 222 tipy a triky pro Drupal 7. Myslím, že jsem schopen ji vyrobit do čtvrt roku, kdy by ještě mohla být pro řadu čtenářů přínosem. Osnovu mám dokonce již připravenou. Rád bych znal váš názor, zda byste o takovou knihu v elektronické podobě měli zájem, nebo je to podle vás již pozdě.

Struktura by byla podobná, jako u tipů a triků pro Drupal 6. Krátký úvodní text ke každému tipu, postup a případně obrázek. Žádná zbytečná omáčka okolo. Základní okruhy, kterým by se tyto tipy pro Drupal 7 věnovaly, jsou administrace Drupalu, práce s obsahem a obrázky, práce s políčky, programování, vzhled, views, formuláře, SEO, sociální sítě, e-commerce, uživatelé, mapy a geolokace a uživatelské rozhraní pro návštěvníky webu.

Prozatím mám názory 2:1 v tom smyslu, že podobnou knihu byste si rádi koupili. Uvítám ale více ohlasů. Budou-li kladné, zveřejním osnovu a budu se snažit vyhovět připomínkám komunity.

V horizontu roku, roku a půl, pak plánuji další knihu o Drupalu 8, která by navazovala na tu, která vyšla před pár dny.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Ahoj Honzo a co tak spravit plateny e-learning kurz o Drupale? Je toho sice plny youtube, ale v CZ alebo SK mutacii toho vela clovek nenajde :) Nieco podobne robi Roma Hraska na Slovensku na learn2code.sk.

Profile picture for user Jan Polzer

Ahoj, no přemýšlel jsem o tom. Nicméně nejsem si jist, zda by se našlo v Česku a na Slovensku dostatek lidí, které by taková placená služba oslovila. Podle počtu prodaných knih to asi posuzovat nemůžu.

Profile picture for user Jan Polzer

Ahoj, já hlava děravá zapomenul, že vlastně online kurz pro Drupal 8 jsem dělal. Příslušný elearning je k nalezení na kursy.cz.

návštěvník

Skor sa zameraj prosim uz na Drupal 8, a jeho moduly. Napr by bodla kniha na tvorbu nejakeho online magazinu od A po Z.
Nieco ako Tvoj maxiorel.cz
Urcite to rob ale ako online ebook a aj s video tutorialmi ako kurz. OD zaciatocnika az po pokrocileho, vratane pouzitych modulov.
Vela ludi to oceni a urcite kupi. Vratane mna :)

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru