Jak stahovat video z YouTube, televizí a dalších zdrojů

Potřebujete stáhnout video z nějaké online platformy pro sdílení, jako je například YouTube? Co takhle stahování videa ze streamovaných zdrojů? Na vše existují specializované nástroje. Mám pro vás tip na jeden, který obslouží většinu takových stahování.

Nedávno jsem pro jednoho klienta potřebovat stáhnout a uložit video z nejmenované televizní stanice, kde vystupoval. Z různých důvodů jej nemají uložené jako klasickou MP4 umístěnou do stránky, ale poskládanou z několika zdrojů. To už jednoduše nestáhnete.

Našel jsem ale šikovný program yt-dlp, který se o vše postará. Zvládne výše popsané a samozřejmě umí i stahovat video z YouTube.

Stahování videa z YouTube jednoduše

Než se na zmíněný program podíváme blíž, mám tu jeden tip na snadnější stahování videa z YouTube, a to zcela bez instalace dalších nástrojů. Pro obyčejné stažení vám totiž stačí zadat adresu YouTuBe videa do stránky Yt1s YouTube Video Downloader.

Jakmile tak učiníte, nabídne výběr videa v různých kvalitách spolu s tlačítky pro stažení. Konverze chvíli trvá, objeví se v novém okně a v něm už uvidíte přímý odkaz ke stažení souboru.

Yt1s není jediná služba svého druhu, ale vybral jsem ji proto, že na rozdíl od řady jiných webů stahujících videa z YouTube mě neobtěžovala při první návštěvě záplavou reklam, popupů a notifikací.

Image
Stahování videa z YouTube

Stahování videa přes příkazový řádek

A nyní již slíbený program. Je napsaný v Pythonu, ale předpokládám, že většina z vás si stáhne rovnou spustitelnou binárku pro Windows nebo MacOS. Na Macu se mi osvědčila spíše instalace přes brew, a to pomocí brew install yt-dlp/taps/yt-dlp.

Nezapomeňte si nainstalovat také ffmpeg. Mnohdy jsou videa stažená z jiných zdrojů než z YouTube nefunkční a je třeba je pomocí této aplikace opravit. Pokud je v počítači přítomna, tak ji yt-dlp použije automaticky a video nachystá ve funkční podobě.

Program pro stahování spustíte pomocí příkazového řádku s touto syntaxí:

yt-dlp eEF-yxWXlA

První část je název programu, následuje identifikátor videa, který překopírujete z URL adresy s ním.

Pro stahování videa z jiných zdrojů prakticky stačí zadat URL adresu stránky, na které se vložený stream nachází.

Yt-dlp má desítky přepínačů a nastavení, kterými ovlivníte kvalitu stahovaného videa, výstupní název a řadu dalších vlastností. Doporučuji kouknout do dokumentace.

Poznámka: je vhodné upozornit, že stahováním cizího, autorsky chráněného obsahu, se pouštíte na tenký led. Dobře si to rozmyslete.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Profile picture for user Jan Polzer

Jsem vždy obezřetný, když mám instalovat aplikaci, na jejímž webu není pořádně uvedený autor.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru