Jak na snadné vkládání videa do editoru v Drupalu 8

Existuje několik možností, jak do článku v Drupalu 8 vkládat video. Ta výchozí je značně krkolomná. Nabízí se ale i použití speciálního políčka nebo přímo možnost rozpoznat URL adresu videa v editoru. Na ni se mrkneme.

Drupal 8.5 přinesl systém médií, Drupal 8.6 navázal a přidal podporu pro oEmbed a s tím spojenou podporu videa z YouTube nebo Vimeo. V praxi je to ale poněkud krkolomné. Musíte mít samostatné políčko typu Reference na médium a v něm nastavené Remote video.

Při vkládání obsahu je pak uživateli nabídnuto samostatné políčko pro zadání adresy videa. Drupal je pak schopen automaticky převzít obrázek a video zobrazovat třeba pomocí Views v různých výpisech. Podrobněji viz přehled novinek v Drupalu 8.6.

To je bezesporu výhoda políček. Nicméně v momentě, kdy prostě chcete vložit video do textu, bez rozdělování na políčka, nepotřebujete jej zobrazovat samostatně a chcete za ním zase pokračovat textem, je použití samostatného políčka nevhodné.

Tip: Než přišel Drupal se systémem médií, používal jsem v sedmičce i osmičce modul YouTube Field. Použít se dá i dnes jako jednodušší alternativa, pokud nechcete využívat těžkotonážní systém médií. Existuje i ve verzi pro Backdrop.

WordPress má vkládání videa vyřešeno velice elegantně. Nemyslím nyní nový editor Gutenberg, ale klasický editor. V něm stačí vložit adresu videa z YouTube a to se ihned promění na přehrávač. V Drupalu 8 můžete standardně vložit iframe. Běžný uživatel však má problém se k němu vůbec na YouTube proklikat, natož aby jej pak vložil na správné místo po přepnutí editoru v Drupalu na HTML režim.

Url to Video Filter

Řešením by tedy bylo něco podobného, co umí WordPress. V Drupalu 8 jsem začal používat modul nazvaný Url to Video Filter. Jak jeho označení napovídá, funguje jako filtr převádějící ve zvoleném textovém formátu URL adresu videa na iframe s přehrávačem automaticky.

Modul momentálně podporuje YouTube a Vimeo, tedy dvojku videoserverů, která by měla pokrýt 99 % požadavků na vkládání videa do textu. Jak na jeho nastavení?

A to je celé nastavení. Jednodušší to být nemůže. Když budete chtít v editoru vložit nějaké video, prostě na nový řádek napište URL adresu z YouTube a pokračujte na dalším řádku zase nějakým obsahem.

Při zobrazení se adresa díky filtrům automaticky přepíše na iframe s příslušným přehrávačem.

Tip: z podobného soudku je modul Video Filter. Používá však něco jako shortkódy, má i podporu pro Drupal 7 a editor v něm.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Profile picture for user Jan Polzer

Tak jakmile bude CKEditor 5 v Drupalu, nebude zmíněný modul samozřejmě potřeba. Teď je tam ale CKE 4.10, pokud dobře koukám.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru