Jak vytváříte interní odkazy v Drupalu? Respektive, jak necháváte uživatele svých webů vyvářet interní odkazy? Je potřeba vždy otevřít novou záložku prohlížeče, tam si najít příslušný obsah, na který chcete odkazovat, zkopírovat si jeho URL a tu následně pomocí editoru vložit do rozepsaného článku?
Já to tak dlouho dělal. Viděl jsem i dřív nějaké pluginy, které prohledávají obsah a nabízejí linkování přímo z editoru, ale nějak jsem je přestal používat po upgradu na Drupal 7. Nedávno mě trknul do očí zajímavý modul Linkit, který vytváření interních odkazů na webu ulehčuje. Jeho vývoj přitom nevypadá jako ustrnulý a počet instalací vypadá rovněž povzbudivě.
Použití modulu Linkit
Linkit se dovede integrovat do vizuálního editoru a poradí si i s políčky, kterými odkazujete na jiný obsah. Po stisknutí tlačítka zobrazí nový panel, ve kterém pomocí samodokončovacího políčka vyhledáte příslušný obsah, vyplníte případné další atributy vkládaného odkazu (titulek, třídy, vztahy, cíl...) a vložení potvrdíte.
Prohledávání pomocí modulu Linkit pracuje pomocí profilů – u každého takového profilu nastavujete, co vlastně chcete pomocí samodokončovacího políčka prohledávat. K dispozici jsou všechny entity v dané instalaci Drupalu. Nejčastěji asi využijete prohledávání obsahu a kategorií, méně často uživatele. Prohledávat lze i komentáře nebo třeba věci související s newslettery. Záleží na dané instalaci a konfiguraci Drupalu.
Jak na modul Linkit a Drupal 7
Podívejme se ve stručnosti, jak zprovoznit modul Linkit v kombinaci s Drupalem 7, modulem Wysiwyg a editorem TinyMCE.
Vyzkoušejte Linkit při editaci článku v Drupalu
Tím je nastavení modulu Linkit pro použití spolu s vizuálním editorem implementovaným za pomoci modulu Wysiwyg hotovo. Zkuste si otevřít úpravu nějakého článku. V editoru se objeví nové tlačítko pro vložení odkazu (klasický řetěz doplněný o zelenou hvězdičku). Po jeho rozkliknutí se objeví dialog pro vyhledání obsahu. Na záznam, který vám bude vyhovovat stačí kliknout a ihned se vám vyplní odkaz.
V dialogu je sekce Možnosti – po kliknutí na ni rozbalíte vyplňování názvu odkazu a dalších atributů, které jste zvolili v nastavení profilu. A konečně, všimněte si odkazu Change profile v horní části dialogu. Tam si můžete přepínat mezi profily Linkit, se kterými dialog funguje.
Tip: Praktickým využitím profilů modulu Linkit je oddělené prohledávání obsahu a kategorií. Třeba zde na Maxiorlovi – pokud bych použil pro obojí jeden profil a zadal hledat třeba slovo Drupalu, tak mi Linkit najde spoustu článků se slovem v Drupal v jejich nadpisu, ale k odkazu na výpis taxonomie pro Drupal se skoro nemám šanci proklikat. Přitom stačí hledání rozdělit do dvou profilů a v dialogu si pak vybírat, co hledám.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Přidat komentář