Možností, jak uvádět mailovou adresu na webu, ale přitom zabránit jejímu získání ze strany různých robotů zpracovávajících zdrojový kód, je celá řada. Často se používá vložení coby obrázku, na kterém je napsaný text. Ne vždy je to dostatečné, navíc pak nemůžete mít mail jako odkaz, protože robot by adresu vyčetl právě z odkazu.
V Drupalu můžete vyzkoušet jednoduchý modul s názvem Invisimail. Já jej používám ve dvou kombinacích. Za prvé jako filtr, kdy zpracovává text před jeho zobrazením a ukrývá z něj zadané e-mailové adresy. A za druhé jako formát zobrazení pro e-mailové políčko tvořené modulem E-mail Field.
První použití má asi širší využití, protože prostě zpracuje celý text, ať už na stránce nebo v nějakém bloku. Druhá možnost vyžaduje, aby všechny adresy byly u dané entity v nějakém speciálním políčku, což nelze napasovat na každý typ webu.
Použití spolu s modulem Email Field je maximálně jednoduché. Ve správě zobrazení nastavíte, aby se obsah políčka zobrazoval vykreslený právě některou z možností nabízených Invisimailem a jste prakticky hotovi. Při použití modulu coby filtru je nastavení složitější, takže se na něj mrkneme.
Nutno dodat, že si nejsem jist účinností tohoto řešení, respektive obecně tím, že když neuvedete na webu mailovou adresu, že vám nikdy spam nepřijde. To asi není pravda. Na druhou stranu každé oddálení prvního spamu se počítá. A implementace Invisimailu není nijak časově náročná.
Zprovoznění filtru pro maskování e-mailových adres
Poté, co nainstalujete modul Invisimail, musíte si říci, s jakým formátem textu chcete filtr používat. Samozřejmě můžete se všemi. Já na weby dávám většinou jako výchozí formát Full HTML, takže popíšu zprovoznění na něm. Pokud máte webový magazín, kam občas někdo píše i s omezeným formátem Filtered HTML, měli byste samozřejmě postup opakovat i pro něj. Respektive pro všechny další formáty, které na webu používáte.
Tím je implementace Insvisimailu a ochrany před vykrádáním spamboty dokončena. Můžete zkusit vytvořit novou stránku s daným formátem textu a zadat do ní nějakou mailovou adresu.
Jak otestovat, že Invisimail funguje
Výsledkem správného nastavení Invisimailu by mělo být, že jeho přítomnost při prohlížení webu nijak nepoznáte. Ovšem asi budete chtít vyzkoušet, že jej máte správně nastaven a funguje.
Jeho koncept počítá s tím, že spamboti nepoužívají JavaScript, takže e-mailové adresy jsou do textu doplňovány právě jeho pomocí. Ověření funkčnosti je tak snadné. Stačí v prohlížeči dočasně JavaScript vypnout a stránku s načíst. E-mailové adresy by neměly být vidět.
Já k tomuto účelu používám jednoduchou volbu pro zapnutí a vypnutí JavaScriptu v rozšíření Web Developer pro Firefox. Je dostupný i pro Chrome.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Přidat komentář