Máte oblíbené online hry, které fungovaly pouze s Adobe Flash a nyní se k nim nemáte jak dostat? Navštěvujete webové stránky, které používají nějaké prvky postavené na Flashi a jsou nyní nefunkční?
Já si v druhé půlce loňského roku říkal, jak asi dopadnou weby, které jsou na Flashi z větší části založené. Třeba takový actapublica.eu. Výborné místo pro badatele a hledače rodokmenů. Nejenom, že dodneška neběží na https, ale prohlížení dokumentů je postaveno na Flashi. Podle mě zcela zbytečně, vždyť jde o prohlížečku obrázků, která se snad i v roce 2010, což je datum v patičce, dala postavit i jinak.
Záchrana pro staré weby na Flashi?
Před pár dny jsem objevil projekt Ruffle. Jedná se o emulátor Flash Playeru postavený v programovacím jazyce Rust. Je samozřejmě multiplatformní, což kromě desktopových systémů zahrnuje i Android a iOS.
Co je ale na Ruffle nejlepší, tak jej zprovozníte levou zadní. Z pozice webmastera nebo tvůrce webu vám stačí přidat do stránky načtení skriptu ruffle.js, který si z webu projektu do svých stránek stáhnete. Druhou podmínkou je, aby váš webový server uměl správně servírovat WebAssembly, což předpokládám za samozřejmé.
Začlenění skriptu by mělo stačit a Flashové prvky se rozběhnou. Samozřejmě, k dispozici jsou různé další funkce, které skrze API Ruffle využijete při pokročilejším ovládání ve svém JavaScriptu.
Jak rozběhnout emulátor Flash Playeru v prohlížeči
Pokud nutně potřebujete oživit web, který je Flash Playeru závisí, ale jeho tvůrci to z nějakého důvodu stále nevyřešili, je zde možnost instalovat Ruffle jako rozšíření webového prohlížeče. Řešení tak tedy bude na vás, jako na uživatelích webu.
Menší a nejen bezpečnostní problém vidím v tom, že rozšíření není dostupné skrze klasické databáze pro Chrome nebo Firefox.
Nejprve si tedy stáhněte rozšíření z webu. Neklikejte na odkaz ke stažení přímo, protože se jej prohlížeč pokusí instalovat a sdělí vám, že to není možné. Použijte pravé tlačítko myši a odkazovaný soubor stáhněte.
Ve Firefoxu přejděte na adresu about:debugging, klepněte na odkaz Tento Firefox a z počítače načtěte soubor XPI se staženým rozšířením.
V Chrome je postup podobný. Stažený ZIP někde v počítači rozbalte. Přejděte na adresu chrome://extensions/ a v horním pravém rohu zapněte Režim pro vývojáře. Zobrazí se lišta, ve které klikněte na tlačítko Načíst nerozbalené. Vyberte složku s rozšířením a potvrďte.
Jednoduchou instalací rozšíření tak vybavíte svůj prohlížeč podporou Flashových webů do doby, než je jejich tvůrci konečně předělají. Vyzkoušel jsem Ruffle v kombinaci s Firefoxem na několika projektech, a skutečně se tam Flashové prvky rozběhly.
Trochu ovšem zamrzí, že Actapublica se mi rozchodit nepodařilo. Místo chybové hlášky o absenci Flash Playeru jsem sice zobrazil úvodní stránku prohlížečky stránek ve zvolené matriční knize, ale vše skončí na nekonečně se točícím kolečku.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Přidat komentář