V prvé řadě nabídne Acquia Drupal placenou technickou podporu. To je něco, co doposud drupalovské komunitě chybělo. Samozřejmě, je zde celá řada firem nabízejících tvorbu webů s Drupalem (což dělám i já) a poskytujících technickou podporu svým klientům. Do založení Acquia však něco podobného chybělo ze strany tvůrců Drupalu.
Buytaert a jeho spolupracovníci ode dneška oficiálně nabízejí speciálně upravenou verzi Drupalu, ke které poskytují placenou technickou podporu. Samotný balíček Acquia Drupal je šířen pod licencí GPL, stahovat jej můžete zcela zdarma, stejně tak používat na svém webu. Placená je pouze zmíněná podpora.
Co obsahuje Acquia Drupal?
Jaký je tedy rozdíl mezi klasickým Drupalem a Acquia Drupalem? Technicky žádný. Acquia Drupal je balíček obsahující samotné jádro Drupalu a několik modulů, který Acquia vybrala a poskytuje k nim zmíněnou technickou podporu. Pro uživatele to znamená, že se nemusejí prodírat tisícovkami doplňkových modulů a mají tak k dispozici vše hned po instalaci.
Jak se dalo čekat, Acquia Drupal obsahuje moduly CCK a Views pro snazší přizpůsobení zobrazovaného obsahu. Pro obrázky je připraven modul Image a CCK modul ImageField. Ve spolupráci s ImageCache a ImageAPI tak můžete jednoduše vytvářet obrazové galerie, automaticky měnit velikosti obrázků, připojovat je k článkům atd.
Nechybí modul pro hodnocení obsahu Fivestar, Google Analytics pro vložení kódu ze známé statistiky návštěvnosti, antispamová ochrana Mollom, Pathauto pro tvorbu hezkých URL, Administration Menu a celá řada dalších modulů. Acquia Drupal tedy v prvé řadě šetří vás čas tím, že vybral potřebné moduly za vás. Někdo to samozřejmě může považovat za nevýhodu, protože dává přednost řešení pomocí jiných modulů. Záleží na úhlu pohledu.
Více informací o redakčním systému Acquia Drupal získáte na adrese acquia.com/products-services/acquia-drupal.
Pokud s Drupalem běžně pracujete, nemá smysl o přechodu na Acquia Drupal uvažovat. Jeho přítomnost přesto považuji za užitečnou. Je celá řada uživatelů, kteří by se rádi pustili do implementace Drupalu sami, pokud budou mít za zády garantovanou/placenou technickou podporu. Pro nás ostatní se nic nemění. Je to jako s Linuxem. Jádro, GNU/Linux, je tu zdarma, stejně jako celá řada programů pro tento systém. Uživatel si pak může vybrat z celé řady placených či zdarma dostupných distribucí.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Přidat komentář