Jakákoli snaha uspořádat v Brně ajťáckou konferenci se cení. Co se WordPressu týče, naposledy tu byl myslím WordCamp Brno 2022, loni nic. Proto jsem byl rád, když se na Facebooku objevila pozvánka na setkání WordPress Day Brno. Trochu skromnější akce než WordCamp, ale využili jsem toho s bráchou (Lukáš Polzer), který je ve světě WordPressu asi rok a těšili se na sobotu se zajímavými informacemi.
Program? Pluginy vládnou všemu
Program sliboval osm přednášek a panelovou diskuzi. Po přivítání a představení sponzorů dostal slovo Adam Laita se začátečnickou přednáškou Jak začít s WordPressem. Úplně nevím, zda se pro dané publikum trefil cílovkou, ale šlo o pelmel informací od toho, co je to doména až k PHP direktivám, CDN a názvosloví ze světa WordPressu.
Podle mě příliš široký rozptyl informací, které začátečníkům nadělaly v hlavě akorát binec (což potvrdila jedna z dotazujících se po skončení přednášky). Čekali jsme s bráchou spíše úvod do WordPressu ve smyslu, kdy použít políčka, kdy buildery, kdy ten či onen koncept tvorby webu. Možná špatný název přednášky?
Petr Toman přišel s Efektivním výběrem builderů, šablon a pluginů. Opět spíše začátečnické pojetí, možná jsem ale tuto přednášku čekal pod názvem té předcházející. Petr zmínil řadu tipů na oblíbené pluginy, zmínil bych asi Wordfence. Doporučuje jej na každém webu, dotaz na zabezpečení WordPressu je prý stejný, jako se ptát, zda jsou bezpečné Windows bez antiviru.
Být začátečník, tak bych si z této přednášky asi odnesl, že bez hromady pluginů WordPress nic nezvládne, zároveň je děravý jak řešeto, kvalitě pluginů se věřit nedá a musím mít další pluginy, které tu bezpečnost nějak zalepí.
Stejně tak je zmatečná česká lokalizace, kdy tématům vzhledu (themes) říká šablony a šablonám (templates) také šablony. Skvělé pro začátečníky, kteří si budou něco dohledávat na anglicky psaných webech.
Od Petra i Adama zazněl tip na službu pro rychlou instalaci a vyzkoušení WordPressu, TasteWP.com. Také ji doporučuji. Z publika se ozvala Míša Vranková s poznámkou, že navzdory možnostem builderů stále zůstává důležitá role i klasického editoru – pro uživatele se zrakovou vadou, díky výrazně lepší přístupnosti v adminu než (logicky) nabídnou buildery.
Tip: Oficiální web české WordPress komunity najdete na adrese naswp.cz. I když frekvence nových článků pokulhává, najdete zde upozornění na aktuální akce související s WordPressem.
Dopoledne zaznělo, že zatímco se WordPress skvěle hodí na obsahové weby, v případě e-shopů je to velmi sporné. Dan Mejta nicméně přišel představit WordPress v roli pro E-shopy s pluginem WooCommerce. Podle něj zvládne i středně velké e-shopy a nedávno dostal tento stěžejní plugin aktualizaci, která optimalizuje rychlost ukládání objednávek. Přesto má tendenci být pomalý, zvláště v kombinaci s buildery jako je Elementor.
Pokud e-shop na WordPressu, tak už použijte výchozí Gutenberg, vlastní šablonu na míru a virtuální server, nikoli klasický hosting. Bez placených pluginů nebudete schopni český e-shop na WordPressu dotáhnout do použitelné podoby. Navíc většina pluginů má licenci na roční bázi. Dan také představil nabídku pluginů ze své dílny WPify.
WordPress a vícejazyčnost? Naprostým zabijákem rychlosti je kombinace builderu Elementor a pluginu WPML. Dan doporučuje nativní multisite, plugin MultilingualPress nebo svoje řešení WPify Multilingual.
Po obědě měli svůj vstup do programu i sponzoři. Pokud bych se zaměřil na kvalitu prezentací, pak zástupce Váš Hosting výrazně překonal předchozí přednášející. Povídání o tom, jak si u nich rozběhnout WordPress bylo docela osvěžující.
Velmi se mi líbila také nahraná přednáška o Simpleshopu. Řešení znám jen do té míry, že jej používají kolegové nebo někteří klienti, ale sám jsem jej nikdy neimplementoval. Po přednášce mi dává mnohem větší smysl jej používat pro malé prodejce než třeba pluginy vyfutrované řešení s WooCommerce.
Vratislav Tobola přišel popovídat k Optimalizaci výkonu webu. Bohužel mě dostihla poobědová únava, a tak jsem si stihl poznačit pouze tip na Query Monitor, se kterým lze sledovat, co WordPress brzdí nejen při komunikaci s databází.
Best of the day byl za mě Vláďa Smitka s jeho přednáškou Jak si nenechat hacknout web. Kromě sady užitečných tipů pro začátečníky a středně pokročilé, zmínil nejrůznější situace, příčiny a důsledky, které váš web mohou potkat. Doporučuje automatické aktualizace WordPressu, protože přínosy vyváží případné riziko, že aktualizace něco rozbije. Živá přednáška, nenudící přednes, zajímavé téma a spousta postřehů z praxe.
Tip: Zaujal mě tip na 8G Firewall, což je sada pravidel pro webový server, která pomůže eliminovat riziko napadení webu.
Dvojím upozorněním na to, v které bance pracuje, začala svou přednáška Michaela Čekanová. Věnovala se AI v tvorbě webového obsahu. Úroveň opět spadla k začátečníkům, za mě možná až do příliš obecné roviny a přišlo mi to jako povídání na počítačovém kroužku pro seniory na téma, že tu existuje něco jako velké jazykové modely. Myslím, že kdo se motá okolo webu, už to postřehl. Míša doporučuje porovnat si více modelů na webu Chatbot Arena. Sama ale stejně používá ten nejrozšířenější, ChatGPT.
Pro autory obsahu mohlo být zajímavé povídání o tom, jak provést rešerši témat, jak je s pomocí AI rozvést a dopracovat se k finálnímu článku za pomoci AI. Za mě, pokud by vznikalo méně balastních článků a lidé psali jen o tom, čemu opravdu rozumí a ne, co jim vyfabuluje AI, bylo by na netu lépe.
Po přednášce jsme s bráchou odešli. Měl jsem nějakou další akci a kromě Vláďovy přednášky bylo vše tak neuvěřitelně low level, že jsem měl tendenci si místo poslechu číst sociální sítě v telefonu.
Obecná organizace i catering na jedničku
Pochválit musím organizaci této malé brněnské konference. Místo konání zvoleno docela dobře vzhledem k počtu účastníků. Doporučované restaurace v okolí sice naprostá bída (v sobotu zavřeno), ale občerstvení přímo na místě nechybělo a poctivé bagety, řízkové burgery, koláče a chlebíčky zasytily více než dostatečně. Nechyběla ani výběrová káva.
S čím jsem měl drobný problém, tak spodní části promítaných slajdů nebyly ze zadních řad vidět, plátno je v hale Impact Hubu moc nízko.
Pár slov k přednášejícím
Je zvláštní, že z pohledu prezentačních dovedností i zpracování podkladů k přednáškách na tom byli se svým vstupem nejlépe sponzoři. Většina přednášejících si nachystala slajdy zaplněné texty jako akademická skripta. Pak na ně během přednášky koukali a četli z plátna místo udržování očního kontaktu s publikem.
Přijde mi to trošku škoda. Pokud mluvím o builderu nebo pluginu a na plátně mám za sebou hromadu písmenek místo ukázky, je to divné. Taky by nebylo špatné psát správně WordPress a nikoli Wordpress.
Ještě zajímavější byly odkazy na popisované nástroje a pluginy. Jasně, na webu taky udělám klikací název. Ale do prezentace, kde tak nějak očekávám, že si to lidi budou na telefonu hledat, bych dal možná zobrazenou URL adresu.
Výsledný dojem z konference mám rozporuplný. Chválím organizaci, snahu přinést do Brna další akci o WordPressu, vlastně i orientaci na začátečníky a výběr témat. U řady přednášek ale pokulhávalo jejich zpracování, kdy lavírovaly mezi snahou o odbornost a zaměřením na naprosté začátečníky. Pár tipů si i přesto odnáším.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Přidat komentář