Předpokládám, že každý větší webový bastlič má asi svoje pískoviště, na kterém zkouší různé projekty. Někdo se vyžívá v Dockeru, další má pořád ještě XAMP, někdo funguje se subdoménami na hostingu, jiný má vlastní server. Možností je celá řada a každému sedne něco jiného.
Na školeních se mě ale klienti občas ptají, jestli nevím o nějakém hostingu, kde by si mohli rychle rozběhnout WordPress a něco na něm vyzkoušet. Rychle neznamená někde naklikávat subdoménu či doménu a už vůbec ne kopírovat instalačku WordPressu po FTP. Pro dané účely se ani moc nehodí instalace WP na jednu doménu jedním kliknutím. Protože si prostě kvůli vyzkoušení pluginu nechcete kupovat ani doménu, ani nový hosting.
A právě pro podobné účely vzniklo pískoviště v podobě služby TasteWP.com. Nový web na jejich subdoméně tam rozběhnete včetně veškeré instalace a přihlášení opravdu na jedno kliknutí, a to během pár sekund. A dokonce bez jakékoli registrace!
Vyzkoušel jsem, funguje to skvěle. Než bys řekl krleš, je nová instance WordPressu nachystána a přivítá vás hláškou s informací, jak dlouho bude fungovat. Weby jsou automaticky rušeny po uplynutí 48 hodin.
WordPress se na TasteWP.com instaluje v angličtině. Od klasické výchozí instalace se mírně liší. Nenajdete zde blbosti v podobě pluginu Hello Dolly ani té antispamové záležitosti. Místo nich je zde asi z důvodu nějakého partnerství přítomna trojice pluginů pro zálohování (Backup Migration), rychlou duplikací příspěvků (Copy & Delete Posts) a pro tvorbu všemi milovaných popupů (MyPopUps).
Pro nějaké pokročilé věci asi budete postrádat FTP, SFTP či WP-CLI. Ale něco i říká, že pro drtivou většinu WordPressáků prostě webové rozhraní bude stačit na všechny jejich záměry.
Co získáte registrací do pískoviště pro WordPress?
Byl jsem zvědav, co mi TasteWP.com nabídne, když se bezplatně zaregistruji. Slibovali nástěnku s přehledem všech mých projektů. A nekecali. Líbí se mi, že po registraci a následném přihlášení zde ihned vidím i testovací WordPress, který jsem si vytvořil před samotnou registrací ke službě.
Přístup do nástěnky rovněž není blokován odkliknutím odkazu v potvrzovacím e-mailu. Ten samozřejmě přijde a měli byste na něj kliknout, ale po nějakou dobu vám administrace TasteWP bude fungovat i bez toho. Velice pohodlné.
A teď k samotnému webu. Díky přihlášení do administrace TasteWP uvidíte, jaká je přidělená kapacita a využití tohoto prostoru. 227 MB mi v mém případě bohatě stačilo na vytváření článků s obrázky i instalaci pluginů a pokusy s nimi.
Přes nabídku akcí se rychle do WordPressu přihlásíte, případně si zresetujete heslo nebo okamžitě vypnete všechny pluginy. Funkce, která se při pokusech jistě mnohdy hodí.
Pokročilejší vývojáři si mohou stáhnout debug.log a podívat se, co se v instalaci WordPressu dělo za problémy. Věc, která je nyní aktuální – změna verze PHP. TasteWP má jako výchozí momentálně PHP 7.4, ale nabízí i PHP 8, takže snadno otestujete, jak se některé pluginy či témata vzhledu chovají pod novou verzí.
Zaujalo mě, že v administraci si mohu připravit šablony nových instalaček WordPressu. Se zvolenou verzí CMS, s vybranou verzí PHP, nastavením debuggeru či některých vlastností WordPressu.
Budete-li vytvářet novou instalaci WordPressu už jako přihlášení, pak právě uplatníte zmíněné šablony, případně si prostě vlastnosti nové instalace vždy znovu naklikáte a upravíte. V tomto případě je také možnost určit, zda mají být přítomny tři výše uvedené pluginy a zda jako téma vzhledu bude použito Twenty Twenty, GeneratePress či OceanWP.
Do budoucna i plnohodnotný hosting pro WordPress
Podle všech zmínek na webu později TasteWP nabídne i plnohodnotný hosting pro WordPress. Tedy instalace, které po dvou dnech neexspirují a které budou běžet i na vašich vlastních doménách. Kdy to přesně bude, to jsem nedohledal.
Ale musím říct, že ovládání a rychlost, s jakou na TasteWP WordPress roztočíte, jej předurčuje třeba pro různé agentury, které švihají microsajty jako Baťa cvičky. Pro ně by byl takový hosting ideální. Žádné složitosti, zvládne to trochu poučenější markeťák.
Tak na co čekáte? Já jdu na to. Mám ve frontě několik věcí, které bych na WordPressu rád vyzkoušel a pořád jsem je odkládal, protože se mi nechtěla řešit čistá instalace a zbytečných pár minut času. Tady je to záležitost sekund, takže výmluva padá.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Přidat komentář