Když se ohlédnu zpátky, nechápu, proč jsem se o jQuery nezačal zajímat mnohem dříve. Některé své starší weby v Drupalu bych pak řešil mnohem lépe a elegantněji, bez hromady neproduktivně vytvořeného vlastního kódu v JavaScriptu. Pokud jQuery ještě neznáte, určitě se nebojte začít.
jQuery vám usnadní práci s manipulací a výběrem objektů v DOM struktuře webové stránky tím, že označení prvků specifikujete velice podobně, jako v CSS. Na druhou stranu je to přeci jenom externí knihovna, kterou musíte do své webové aplikace přidat.
Ne vždy je možné jQuery v projektu využít. Někdy to nechce zákazník, jindy je to dáno typem projektu, někdy zase nebudete moci mít celý projekt pod svou kontrolou a v řadě případů je použití jQuery zbytečné. Pokud vám totiž stačí jen jednoduché označování prvků v DOM způsobem podobným jako v CSS, můžete se spolehnout na HTML5 Selectors API, které dnes bez čehokoli dalšího podporují všechny moderní webové prohlížeče (Internet Explorer od osmičky).
Začínáme s HTML5 selektory
Použití HTML5 Selectors API je opravdu tak snadné, jako zápis CSS. S malou omáčkou okolo:
Seznam není pole
Dlužno říci, že volání querySelectorAll() nevrací klasické pole, ale seznam NodeList. Jeho jednotlivé položky lze procházet pomocí jejich indexu, k dispozici je vlastnost length udávající počet položek v seznamu, ale další funkce pro práci s poli nelze na NodeList použít.
Ukázka na videu
Způsob použití HTML5 Selectors API můžete vidět i na následujícím videu od compuworldvideos.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Podobné články
Komentáře k článku
Pěkné, neznal jsem, díky za tip. Každopádně je to řešení, když "nechci celé jQuery", ale ne když tam nemůžu nic přidat. Pak člověk rád sáhne po HTML5 Selectors.
Pokud nechci celé jquery a chci jen velmi pohodlné selectory, stačí použít třeba Sizzle - selector framework
Práce bude mnohem pohodlnější, než s čistým html5 a ještě nemusím sám řešit, co s obskurnímy browsery. A jen za 4kB!