Černá budoucnost softwaru pro Windows

Nebojte se, nevěstím problémy s vývojem aplikací pro nejrozšířenější operační systém. Jsem však přesvědčen, že budoucnost těchto aplikací skutečně bude černá, černošedá. Na mysli mám uživatelské rozhraní programů pro Windows. K tomuto názoru mě již více než rok přivádí pohled na některé programy od Microsoftu a Adobe, resp. jiných velkých i menších výrobců softwaru.

Když jsem poprvé viděl programy ze sady Microsoft Expression, moc jsem nechápal, kam zmizela klasická softwarová šedá. Černá barva mi připadala velmi nezvyklá, nicméně někdo mi to tenkrát zdůvodnil tím, že černé pozadí je pro designéry mnohem příjemnější. Časem jsem černé pozadí a inverzně zbarvené ovládací prvky v Microsoft Expression akceptoval.

Černá budoucnost softwaru pro Windows

Microsoft samozřejmě pokračuje v černošedé tradici i v nejnovějším Microsoft Expression 2. Přesvědčit se můžete na obrázku níže, další pak najdete na Screenshots Archive v sekci Microsoft Expression.

Od šedé k modré

Nevím, kam sahá paměť čtenářů Maxiorla, ale určitě pamatujete ještě Windows 9x/2000 a programy napsané pro tuto řadu operačních systémů. Zde skutečně vládla šedá, která nahradila poněkud nepříjemnou bílou ve Windows 3.1 a starších verzích. I šedý program mohl dobře vypadat. Objevila se celá řada nových ikonek, které přetrvaly v mírných úpravách až do současnosti. Například i nejnovější Word 2007 má k ukládání tlačítko se symbolem diskety, přestože noví začínající uživatelé skoro ani neví, jak disketa vypadá, natož aby ji měli někdy v ruce.

Život se mění a tak lidé, kteří určují směr vývoje designu aplikací, se rozhodli nudnou šedou vystřídat živější modrou. Stalo se tak u MS Office 2003, které přišly s průhledným zvýrazňováním položek v nabídkách, modrou nástrojovou lištou a dalšími prvky.

Opravdový zlom přišel s Windows XP. Vzpomínám si, jak to řada tehdejších počítačových novinářů přijímala s nechutí. Nová Windows jim přišla jako omalovánky. Modrá zde jasně vítězila, zelené a stříbrné schéma se myslím moc neujalo.

Od modré k průhlednosti

Výrobci softwaru samozřejmě přebírají vzhled operačního systému a jeho výchozích aplikací. Velkou inspirací je ve světě Windows také kancelářský balík MS Office, případně vzhled Visual Studia. Modrá barva zůstala dominantní v různých podobách prakticky do dnes. I MS Office 2007 je modrý. Objevil se zde však nový prvek – průhlednost (pás karet Ribbon teď nechme stranou).

Černá budoucnost softwaru pro Windows

Naplno si ji užívají majitelé licence Windows Vista. Zde se však objevuje již ladění do tmavší barvy, což ostatně můžete nastavit i v zmíněných MS Office 2007.

Nastává éra černých aplikací

Myslím si, že černá bude sehrávat stále větší roli. Tak, jako výrobci softwaru kopírují pás karet Ribbon, určitě začnou časem používat i černé uživatelské rozhraní. Velká softwarová dvojka v podobě Microsoftu a Adobe s tím již začala. Máme tu již zmíněné Microsoft Expression, černé dekorace oken najdete i v aplikacích z Adobe CS3. Černou najdete i v Adobe Media Playeru nebo nové zdarma dostupné verzi Adobe Acrobatu – přesněji řečeno v online a desktopovém klientu pro Adobe.com.

Černá budoucnost softwaru pro Windows

Kdo za to může? Silverlight a Adobe AIR.

Není bez zajímavosti, že se černá barva objevila s příchodem technologií Silverlight a .NET Framework 3 od Microsoftu a Adobe AIR. Díky silné masáži obou velkých softwarových společností určitě brzy dojde k masovějšímu nástupu aplikací, které tyto technologie využívají a černá obsadí vaše monitory. Těšíte se, že tím ušetříte za energii nebo vám bílý text na černém pozadí vadí?

Černá budoucnost softwaru pro Windows

 

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Zapomněl si zmínit, že i v Office 2007 se dá nastavit místo modrého GUI černošedé, takže pak ladí se zbytkem programů :)

návštěvník

Po 40 hodinách bez spánku už ani číst neumím :) Zmátl mě ten screen s modrým tématem.

Profile picture for user Jan Polzer

no jo, vy hoši z ExtraHardware.cz nevíte, kdy jít na kutě. To už není obětování se pro čtenáře, ale závislost na HW :-)

návštěvník

Bohužel, teď mi skoro veškerý volný čas zabere učení se na zkoušky a na HW opravdu minimum :) Ale to už jsme hodně OT.

návštěvník

Mno já osobně moc elektřiny díky černému designu aplikací asi neušetřím, protože používám LCD a tam je v podstatě jedno co zobrazují, spotřeba je de facto pořád stejná (± nějaké drobné) :)

Jinak osobně se mi černé GUI docela líbí (pokud samozřejmě celý design není nějaká splácanina v černé verzi), kouká se mi na to líp než na světlejší vzhledy.
Ale ono je to možná asi tím, že černá je teď v módě. Máme tu černé aplikace, černé edice procesorů AMD s odemčeným násobičem, nedávno jsem dokonce četl o nějakém harddisku black edition nebo co to bylo, zkrátka černá teď zrovna frčí :)

návštěvník

Jen černé zeštíhlující kondomy pořád nikde :)

Profile picture for user Jan Polzer

to by možná bylo kontraproduktivní, ale pokud po tom toužíš, tak koukni na http://www.redvel.cz/produkty/kondomy/kondomy_contex/kondomy_contex-blac...
Akorát nevím,jestli zeštíhlují, nezkoušel jsem :-)

návštěvník

Já zase pozoruji, že v posledních měsících šíleně "letí" slovo Fusion. Ať už je to auto, žvýkačka, holící strojek, Compiz, a další - všechno musí být Fusion... :).

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru