Softwarová inventura 2017: programové vybavení webového vývojáře a pisálka

Loni jsem tradici porušil a přehled softwaru, který používám, jsem nezrekapituloval. Letos jsem zpět a nabízím vám tedy tipy na aplikace, které sám používám coby vývojář webů a pisálek na volné noze.

Přehled se bude točit především okolo aplikací pro macOS. Snažím se používat takové, které lze spustit nejenom na počítačích Apple, ale i ve Windows a někdy také v Linuxu. Nicméně na macOS High Sierra trávím nejvíce času.

Kromě desktopu a notebooku od Applu vlastním i notebook s Windows, ale abych pravdu řekl, letos jsem jej od března neotevřel. Nic mě k tomu nenutí a nemám tu potřebu ani jako tvůrce webů, který potřebuje svá díla zkontrolovat v reálném IE nebo Edge. Na to jsou jiné nástroje.

V kanceláři používám starší počítač, na kterém kdysi běhaly Windows, po aktualizaci na Windows 10 jsem to ale nevydržel a přešel na Ubuntu. Kdybych neměl problém s porušením licence Apple, udělal bych z něj obratem Hackintosh. Podle všeho by měl být kompatibilní.

Jen stručná rekapitulace (toho téměř denně používaného) hardware:

  • iMac Retina 5K, 27“ Late 2015 s 32 GB RAM, 4 GHz Intel Core i7, 512 SSD a AMD Radeonem R9 M395 2 GB
  • Macbook Air 13“, 1,8 GHz Core i5, 8 GB RAM, 128 SSD
  • iPad Pro (ten menší, 10“ z podzimu 2016)
  • Huawei Honor 6X – ano, jako applista mám raději levný telefon s Androidem
  • Sestava s Ubuntu, AMD Phenom II X4 940, Gigabyte GA-MA790GP-DS4H, 240 GB SSD a 8 GB RAM
  • A samozřejmě stůl na míru od JiMaRa, i když to není ani tak hardware, jako moc pěkný woodware

Macbook Air je nejnovější přírůstek, kterým jsem řešil servis iMacu. Překvapilo mě, že pro moje potřeby zcela dostačoval. 13“ displej je na cesty zcela vyhovující, oproti Macbooku Pro 
(Late 2011) s 13“ displejem ale menším rozlišením, který jsem měl dříve, je to nebe a dudy. Tvorba webů je bez debat, výdrž opravdu celodenní a když na to přišlo, sestříhal jsem na něm i video.

Mrkněme tedy na moje programové vybavení.

Tvorba webů a programování

Pravidelní čtenáři Maxiorla jistě vědí, že mou hlavní obživou je tvorba webů. Používám k tomu dvojici programů, oba běží i ve Windows:

PhpStorm mám na větší projekty. Líbí se mi na něm neskutečná provázanost věcí v PHP, odkudkoli se mohu v kódu prokliknout kamkoli a zobrazit si definice, nápovědu atd. Podobně na něm oceňuji podporu Twigu. Weby stavím na Drupalu a Symfony, s obojím si tento placený program rozumí perfektně, takže není co řešit.

Na druhou stranu mi poslední dobou vadí způsob, jakým PhpStorm pracuje se vzdálenými projekty. Weby s Drupalem vytvářím na vzdáleném vývojovém VPS a skutečnost, že si PhpStorm v takovém případě všechno stahuje k sobě na místní disk, mě irituje. Sice to mohu zakázat, ale přijdu o indexaci celého kódu Drupalu a PhpStorm degraduju jen na zvýrazňovač syntaxe ve vlastním modulu a tématu vzhledu.

Něco jiného je to u projektů v Symfony, kdy je vytvářím primárně na svém počítači a k nakopírování na server používám sadu skriptů. Kdybyste měl někdo tip na lepší workflow s Drupalem, VPS coby primárním místem pro vývoj a s PhpStormem coby vývojovým IDE, řekněte.

PhpStorm

Atom je takový malý sympatický editor pro případ, kdy potřebujete rychle sáhnout do kódu. Lze jej opatřit celou řadou pluginů, já mám nejraději podporu pro SFTP, díky které mohu editovat řadu věcí přímo na serveru. Jasně, není to nejlepší způsob, jak sahat do kódu, postrádá to verzování přes Git, ale stejně tak činím. Ne každý zákazník by zaplatil něco robustnějšího.

Atom také umí syntaxi PHP, Twig a milion dalších věcí. Postupně jsem jím nahradil už nepodporovaný TextWrangler. Ten toho uměl ani ne půlku, jeho devizou byla vyšší rychlost spuštění. Někdo mi tvrdil, že takové VS Code je mnohem rychlejší, než Atom. Zkusil jsem, rozhraní bylo podobné, pluginy také, ale rychlost (pomalost) stejná. Navíc plugin Atomu pro práci se vzdálenými soubory se mi zamlouval více.

Atom

Jen s editory pro práci s kódem bych si samozřejmě nevystačil. Musím vytvořené weby také někde testovat. Základ tvoří webové prohlížeče:

  • Firefox (coby můj primární)
  • Firefox Developer Edition
  • Chrome (má pár zajímavých pluginů, plus jej používám na přehrávání Google Play na pozadí)
  • Safari (běží mi stále, ale jenom kvůli online hře Forge Of Empires)
  • Opera (nebýt webař, ani bych ji neinstaloval, kdysi dávno ve Windows byla primární)

Pro testy webů na různých platformách a prohlížečích používám ještě službu BrowserStack. Pro testy v iOS pak v Apple a Xcode zabudovaný iOS Simulator s propojením na prohlížečku DOM a další vývojové nástroje v Safari.

Firefox Developer Edition

Nesmím také zapomenout na skvělý Terminál, asi nejlepší příkazový řádek, který jsem kdy měl pod rukama. Pro webaře, vývojáře či frontendistu je naprosto skvělý. Různých nástrojů pro příkazový řádek mám spoustu, počínaje gitem, přes Midnight Commander a konče třeba Drushem či Drupal Consolí.

Připomínám také můj starší článek Jak jsem začlenil automatizaci prohlížeče Selenium do své práce. Selenium používám stále a je to perfektní nástroj pro odhalování chyb při tvorbě webu.

Z dalších prográmků bych rád zmínil:

  • LittleIpsum – pomůcka běžící v horní liště systému a generující výplňový text. Občas ale sáhnu po službě Blábot.
  • ImageOptim – optimalizace obrázků je mocná věc pro zrychlení webu a použití této utility je naprostý základ. Mimochodem, koho problematika zajímá, mrkněte na web Essential Image Optimization.
  • ForkLift – po přechodu na Mac mi strašně chyběl Total Commander. Tohle je taková jeho náhražka, v trojkové verzi docela důstojná. Využívám jej jako správce souborů místo Finderu (stejná blbost jako Průzkumník) i pro kopírování na SFTP/FTP. Mám sice koupený i FTP klient Transmit, ale poslední verze ForkLiftu jej dotáhla, řekl bych. I díky možnosti synchronizace FTP účtů mezi desktopem a notebookem. Chvíli jsem si hrál s aplikací Commander One, ale její „bezplatná“ verze neustále prudící vyskakovacími okny mě odradila.
  • Screaming Frog SEO Spider – takový „must have“ nástroj pro každého, kdo si chce svůj web minimálně zkontrolovat, když už ne optimalizovat pro vyhledávače. Mám jeho neplacenou verzi pro menší weby. Pro ty větší jsem si pořídil cenově výhodnější alternativu v podobě programu Scrutiny. Screaming Frog mám i na svém linuxovém počítači v kanceláři, kde jej představuji při svém školení základů SEO.
  • Integrity – pomůcka od autorů výše uvedeného Scrutiny, slouží pro rychlou kontrolu odkazů na webu.
  • Sequel Pro – prohlížeč databází, taková desktopová alternativa k PhpMyAdminovi nebo k Admineru
  • VirtualBox a Docker – dvojice nástrojů pro práci s virtuálními počítači. Od Dockeru jsem čekal hodně, ale po pravdě řečeno, nepřišel jsem mu na chuť.
  • MAMP PRO – toto řešení lokálního Apache, PHP a MySQL naopak využívám mnohem více, nežli Docker. Pokud ještě občas potřebuji na lokále rozběhat cizí instalaci Drupalu, používám Acquia Dev Desktop.
  • Twitter – desktopovou aplikaci mám z prostého důvodu – vidím rychleji a bez přepínání na více svých účtů

ImageOptim

Programy pro práci s grafikou

Zde bych to možná rozdělil na dvě podskupiny. Některé grafické programy potřebuji jako webdesigner, nebo spíše člověk, který grafiku webů vytvořenou schopnějšími spolupracovníky zpracovává. A na programy, které slouží čistě na úpravu fotek.

Nejprve ty webdesignerské:

  • Photoshop – klasika, netřeba představovat, mám už řadu let jeho předplatné a nedám na něj dopustit. Poslední dobou jsem hojně začal využívat nadefinované akce, coby velké zrychlování práce. Možnost exportu do SVG a kopírování CSS pro zvolené prvky taky není od věcí.
  • Sketch – na druhou stranu, Photoshop coby nástroj pro webdesignery trochu ztrácí dech. Proto je tu vektorový Sketch, progresivní aplikace, podle názoru mnohých takový pomyslný nástupce toho, čím byl ve Windows Fireworks. Bohužel Sketch je jenom pro macOS. Ovládá se velice dobře, nejvíce na něm oceňuji možnost zásobníku komponent, pohodlné úpravy SVG a rozšiřitelnost pomocí pluginů.

Adobe Photoshop

Sketch

 

A fotografické… Tady to mám složitější, protože vlastně nevím, co si vybrat. Zoner Photo Studio mi na Macu chybí stále. Fotky příliš neupravuju, fotím pro zajímavost, občas se něco povede, ale necvakám s ambicí udělat fotku na výstavku.

  • Lightroom – když už byl v balíku předplatného s Photoshopem, tak proč si jej nenainstalovat. Vadí mi ale všechny aplikace se systémem knihoven místo souborů na disku. Proto také nepoužívám výchozí Fotky v macOS. Vlastně častěji než Lightroom používám na úpravu fotek pro web Photoshop s připravenou dávkovou akcí.
  • DxO Optics Pro 8 – tento program mi přišel pro amatéra srozumitelnější než Lightroom. Ale při psaní tohoto článku jsem zjistil, že si nerozumí s macOS High Sierra, takže putoval do koše. Škoda. To je ten případ, kdy si člověk říká, někdy to použiju, koupí jej, ale pak ho přes rok nespustí.
  • Snapheal CK, Focus CK, FX Photo Studio CK, Intensify CK, Noiseless CK, Tonality CK a spousta dalších – jednoho dne jsem v rámci nějaké akce koupil spoustu jednoúčelových prográmků od Macphun. Líbí se mi, i když je nevyužívám tak často, jak jsem původně myslel. Nejčastěji asi startuji Snapheal sloužící k odstraňování nežádoucích objektů z fotky.
  • BeFunky Express a Photolemur – dvojice aplikací pro rychlé úpravy fotek. Další případ toho, kdy člověk podlehne nadšení z ukázek, koupí aplikaci za pár peněz, ale nakonec ji používá jen velmi zřídka. I když ten Photolemur mi připadá velmi povedený.

Hudba a video

Letos jsem se opět pustil do tvorby videonávodů i videí obecně. Není to až taková dřina, jako jsem původně myslel. Stačí mít ten správný software, který vám sedne svým ovládáním. Moje kombinace je následující:

  • ScreenFlow – editor a snímač videa z obrazovky. Používám jej i pro střih videa z telefonu a kamery. V nepoužívaném notebooku s Windows mám i editor Camtasia. Applovské řešení iMovie mi nějak nesedlo.
  • Audacity – podle mě povedený (určitě dostačující) editor zvuku, který používám pro úpravu nahrávek pořízených na externí mikrofon.
  • GarageBand – tento program mám spíše jako hračku, ve které připojím klávesy a snažím se vzpomenout si, že jsem uměl hrát na flétnu. Stupnice je stupnice, not je pořád osm, takže to musí jít ;) Tento program má samozřejmě na víc.
  • iSkysoft Video Editor a VideoPad Video Editor – než jsem se naučil pracovat se ScreenFlow, hrál jsem si s těmito dvěma spíše jednoduššími editory videa. Zřejmě ale můj počítač brzy opustí.
  • VLC – univerzální přehrávač čehokoli. Dávám mu přednost před iTunes.

Screenflow

Kancelář a tvorba textů

Dodnes mi někteří nemohou odpustit, jak jsem v jednom článku pohaněl tehdy OpenOffice.org a vyzdvihl Microsoft Office. A i dnes si myslím, že není nic lepšího pro profesionální práci s texty a tabulkami (u prezentací už trochu váhám, ty přeplácané sračky, co jsou vidět i na vysokých školách, to je síla). Například takový gramatický korektor má Microsoft tuším unikátní, ostatní nabízejí jen klasickou kontrolu pravopisu. Na Applu jsem na kontrolu gramatiky musel čekat, ale před nějakou dobou přišla a funguje i pro češtinu.

Mám zakoupenou sadu Office 365 Business. Ale abych jenom nechválil. Vytáčí mě, že 1 TB cloudového úložiště není propojeno s klasickým OneDrive a je dostupné pod jiným účtem. Takže jej nepoužívám. Další výtku bych měl směrem ke kombinaci Excel a CSV. Rád bych se někdy dočkal toho, že bez problémů schroustá jakékoli CSV a správně jej rozhodí do sloupečků. Teď je dosti vybíravý a například správná diakritika také není samozřejmost.

Microsoft Word

V počítači mám také OpenOffice. Občas mi někdo něco pošle v jeho formátu a mám dojem, že se to zobrazí lépe v nativní aplikaci než ve Wordu. Mimochodem, zkoušel jsem i LibreOffice, ale to je snad ještě větší podivnost než OpenOffice. Nebo OpenOffice.org? Kdo se v tom má vyznat.

Nechal jsem si předinstalované kancelářské aplikace od Apple, tedy Keynote, Number a Pages. Ovšem je to snad ještě horší software, než OpenOffice a jeho deriváty. Na profesionální použití mi nevyhovuje.

Účetnictví na Macu je docela problém. Našel jsem před lety FlexiBee a myslím, že lepší desktopová aplikace pro účtování na Macu není. Bohužel mi poslední dobou dosti vadí její pomalá odezva, což může být způsobeno prodlevou na straně serveru u mé účetní. Plánuju v podnikání nějaké změny a uvažuju místo o FlexiBee o něčem jako Fakturoid. Dost možná to ale skončí jen doprogramováním generátoru faktur do mé interní aplikace pro evidenci úkolů a času stráveného nad projekty zákazníků.

Na poštu používám Gmail a Microsoftí (Outlook.com) a Seznamácké řešení pro vlastní domény. Výchozí aplikace Mail mi moc nesedla kvůli ne úplně povedené synchronizaci s Gmailem. Pokud už desktopovou věc, tak Airmail. Ale po pravdě – více jak rok jsem ji nespustil.

Pro správu úkolů jsem dříve hojně používal Wunderlist, poslední dobou jsem přešel na Trello, o které jsem tu nedávno psal, že je to jediný správce projektů, kterého jsem ochoten používat. Mám jej i v desktopové podobě. Občas ještě používám Evernote, pokud sedím na konferenci, píšu poznámky a místo Macbook Air mám iPad.

Častěji než Evernote používám součástku Skitch. Povedený program pro pořizování screenshotů s poznámkami a rychlým sdílením.

Chtěl jsem intenzivněji používat Slack. Každý o tom na vývojářských konferencích mluví. Jenže já tak nerad odvádím pozornost od práce víc, než je nutné… V počítači jej každopádně mám. Na komunikaci mám také Skype, ale seženete mě na něm jen poté, co mi pošlete e-mail, abych si jej zapnul.

Různé další prográmky

Teď telegraficky sepíšu další programy, které ještě mám v počítači, ale nepasují do výše uvedených kategorií:

  • 1Password – skvělý správce hesel s integrací do webových prohlížečů a synchronizací i s iOS aplikací
  • Etcher – pomůcka pro „vypalování“ ISO a IMG souborů na flash disky. Čili nástroj pro tvorbu bootovacích flashek.
  • Backblaze – zálohování všeho, co se v počítači nachází, do cloudového úložiště. Vyzkoušel jsem i obnovování ze zálohy a potvrzuji, že tento prakticky bezobslužný nástroj vám může zachránit kůži. Používám v kombinaci s Time Machine a NAS.
  • Caffeine – jednoduché udělátko zajišťující, že Mac nepřejde do režimu spánku
  • Dropzone 3 – rychlý terčík ukotvený v horní liště, který mám propojený s úložištěm v NAS. Jakmile na něj přetáhnu soubor, nakopíruje jej do složky v NAS, která je nasdílená přes web a do schránky mi vloží odkaz pro otevření sdíleného souboru ve webovém prohlížeči. Pokud chci s někým rychle něco nasdílet, není nic pohodlnějšího.
  • Tuxera Disk Manager – řešení pro přístup k NTFS diskům z macOS, byl to jeden z prvních programů, které jsem si na Macu před lety pořídil

Cloud?

Co se týče cloudových služeb, využívám Dropbox, Google Drive, OneDrive i iCloud. Ovšem většinu z nich nemám propojenou aplikacemi do počítače, nýbrž se mi synchronizují do NASu od Synology, na který přistupuju po síti. Mimochodem, Synology NAS a jejich operační systém DSM jsou velice povedeným zařízením.

A to je vše. Kompletní seznam aplikací, které mám ve svých počítačích, jsem tímto vyčerpal. Nevěnoval jsem se příliš svému kancelářskému stroji s Ubuntu, nicméně na něm běží pouze to, co bylo přímo v distribuci plus Screaming Frog SEO Spider.

Máte-li tip na nějaký zajímavý program, bez kterého si neumíte představit svou práci na počítači, napište.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Profile picture for user Jan Polzer

Čau, já vím, mám to v merku. Ale spíše bych potřeboval nějaké lépe pořešit workflow pro dva vývojáře, jeden backend a druhý frontend Drupalu (nebo spíše jen CSS a JS). Přičemž Drupal běží na vývojovém VPS, nikoli v počítači. S tím mi te'd Docker asi nepomůže.

Profile picture for user Jan Polzer

No pokud to dobře chápu, Docker bych měl stejně jenom na lokále, tím by mi to nic nevyřešilo (přístup kolegy a koukání klienta). A pokud bych měl Docker na virtuálu, pak nevidím rozdíl v tom, že to tam je nyní přímo bez Dockeru.

Notifikace chodí jen přihlášeným. Neměl jsem totiž sílu, čas, chuť udělat něco jinýho, než co umí Comment Notify.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Poslední komentáře