První dojmy z upgrade Mac OS X 10.6 Snow Leopard na 10.7 Lion

Nová verze operačního systému pro počítače od firmy Apple je na světě a ve středu byla uvolněna pro běžné uživatele. Novinek nabízí asi 250, na první pohled si jich možná ani nevšimnete. Používáte-li zatím Mac OS X Snow Leopard, nemusíte se upgradu na OS X Lion bát.

Upgrade na Mac OS X 10.7 Lion vám přinese  podporu nových gest na dotykové myši nebo touchpadu, systémovou podporu pro aplikace běžící v celoobrazovkovém režimu (fullscreen), nový nástroj Mission Control pro rychlé zobrazení náhledů na všechny spuštěné aplikace, do systému integrovaný Mac App Store (pro OS X 10.6 byl k dispozici formou aktualizace) nebo nový nástroj Launchpad pro rychlé zobrazení ikonek aplikací ve stylu iPadu.

Přibylo také vylepšené zálohování uchovávající různé verze souborů na disku (respektive kvůli šetření místem jen rozdíly mezi verzemi), objevuje se systémová podpora pro automatické ukládání v aplikacích, vylepšený poštovní program Mail a povedená funkce pro rychlé kopírování souborů po bezdrátové síti nazvaná AirDrop. Kompletní seznam novinek v Mac OS X Lion najdete na stránce Applu 250+ new features.

Jak na upgrade z OS X 10.6 Snow Leopard

Nechcete-li instalovat Mac OS X 10.7 Lion na čistý disk nebo jiný diskový oddíl, budete rádi za možnost bezproblémového upgradu stávajícího systému. Abyste mohli upgrade provést, je třeba mít Mac OS X 10.6 Snow Leopard v aktuální verzi, tedy včetně všech aktualizací. Ty z poslední doby systém připravili právě pro upgrade na OS X Lion.

Mac OS X 10.7 Lion

Instalátor Mac OS X Lion při upgradu

Mac OS X Lion si stáhnete z Apple Mac App Store za 23,99 euro, což zahrnuje možnost instalace až na pět počítačů spojených se stejným účtem iTunes. Při stahování počítejte s objemem dat okolo 4 GB, nakopírování do počítače bude tedy chvíli trvat. Po stažení se ihned spustí instalátor, ve kterém odsouhlasíte licenční ujednání a instalaci spustíte.

Mac OS X 10.7 Lion

Instalátor Mac OS X Lion při upgradu

Spuštěním instalace je vaše role coby obsluhy upgradu dokončena, zbytek si už OS X Lion obstará sám. Na letošním Macbooku Pro s 8 GB RAM trvalo asi dvě a půl minuty rozbalení souborů instalátoru, následně proběhl restart, následovala asi čtyřicetiminutová instalace nových souborů a spuštění upgradovaného systému s Mac OS X Lion. Do instalace není potřeba nijak zasahovat.

Mac OS X 10.7 Lion

Instalátor Mac OS X Lion při upgradu

Při prvním pokusu o upgrade se mi dvakrát vyskytl drobný zádrhel - Macbook Pro nabootoval do záchranného režimu, kde nabízel nástroj pro práci s diskem, spuštění Safari a obnovu dat z Time Machine. Přes výběr startovacího disku jsem se dostal zpět do systému a na potřetí již počítač po restartu naběhl do instalačního režimu. Co bylo na vině, netuším.

První dojmy z Mac OS X Lion? Za 24 euro tak akorát

Přiznám se, že na první pohled mi nepřijde, že bych pracoval v jiné verzi OS X a že by bylo něco změněno. Data i aplikace zůstaly zachovány, stejně tak ikonky a pozadí plochy. Zaplať pánbůh za to, o to přeci při upgradu jde. Na většinu z 250 změn postupně narazíte, především v případě, že používáte aplikace zabudované přímo do systému, jako je Mail, Address Book, iCalendar a podobně.

To zásadní změnou pro českého uživatele je také přítomnost kompletní české lokalizace. Zatím ji nedovedu posoudit, zůstal jsem věrný anglickému prostředí s českou klávesnicí.

Narazil jsem také na několik ale, zde je stručný seznam:

OS X Lion mění gesta na touchpadu. Jedním z důsledků je nyní obrácené rolování, například webových stránek nebo dokumentů. Touchpad se nyní chová jako iPhone nebo iPad, tedy pohybem dolů posunujete stránku nahoru, pohybem nahoru posunujete stránku dolů. Tedy přesně opačně, než doposud. Přiznám se, že jsem ihned šel do System Preferences > Trackpad > Scroll & Zoom a volbu Scroll direction: natural jsem vypnul.

Mac OS X 10.7 Lion

Úprava nastavení gest na touchpadu v OS X Lion

Dále je třeba počítat s tím, že prvních několik minut po upgradu nebude fungovat Spotlight - systém si zřejmě musí vše znovu přeindexovat.

Co se týče Launchpadu, je to pěkná hračka, zatím nevím, zda ji využiju. Pokud si zapamatuju speciální gesto pro její spuštění, je to možné. Jinak mi přijde rychlejší spustit aplikace rovnou ze seznamu na obrazovce. Trochu mi vadí, že v kombinaci s instalovaným Parallels Desktop se zde objeví klidně i pár set ikonek spustitelných souborů z virtualizovaných Windows - Launchpad je pak na několik stránek.

Mac OS X 10.7 Lion

Spousta nepotřebných ikonek z virtuálních Windows 7 v Launchpadu

Mission Control se zdá býti užitečný, vadí mi však, že nepodporuje dva monitory, respektive, že se zobrazí na každém monitoru samostatně. Pro přepínání aplikací tedy moc neposlouží.

Skrolovací lišty ve všech programech dostaly nový vzhled a zmizely od nich klikací tlačítka. Zatím mi to vůbec nevadí. Celoobrazovkový režim prohlížeče Safari je povedený. Pokud si chcete jen prohlížet web, vřele doporučuji. Bohužel, zase zde není dořešena podpora dvou monitorů. Pokud na Macbooku Pro spustím Safari na externím monitoru a přepnu jej do fullscreenu, externí monitor se vyplní obrázkovou texturou a Safari se otevře na displeji notebooku.

Co se poštovního klienta Mail týče, při prvním spuštění si musí upravit databázi stávající pošty, počítejte podle její velikosti i s několika minutami zdržení po prvním spuštění. Pošťáka na Apple moc nepoužívám, v předchozí verzi jsem měl pocit, že seskupování do konverzací funguje jinak, než ve webovém rozhraní Gmailu, proto jsem zůstal u něj. Nyní se zdá, že seskupování funguje stejně, stále jsem ale nenašel způsob, jak archivovat starou poštu v Mailu do stejného umístění, jako v Gmailu, nikoli do nové složky se štítkem Archive.

Při spuštění programu psaného v Javě mi systém zahlásil, že java najednou v systému není dostupná. Naštěstí ji dovedl automaticky opět doinstalovat, jen bylo třeba nechat jej stáhnout 65 MB dat.

Tolik tedy několik prvních dojmů z práce v Mac OS X 10.7 Lion. Pokud jste se do něj také již pustili, uvítám vaše tipy a názory, zda se upgrade za danou cenu vyplatil. Já říkám, že ano, ovšem v kontextu toho, že za jednu cenu mohou aktualizovat i další počítače. Nemyslím si, že by většina z novinek byla tak výjimečná, aby OS X Lion stál za víc.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

hezky napsane jako dybych to napsal ja.

jinak ocekaval jsem ze fullcreen bude mit KAZDA aplikace ne jen par vybranych.u google chrome mi funguje nejak spatne a nedari se mi jej vypnout.

konecne funguje roztahovani oken ze vsech stran (v roce 2011 bomba)

obcas se mi z rezimu spanku spatne probudi pripojeni k wifi a je potreba ho vypnout a zapnout.

Profile picture for user Jan Polzer

Wi-Fi mě stejným způsobem občas zlobilo už na Snow Leopardovi.

U toho roztahování ze všech rohů mi jen vadí, že se kurzor nezmění i v případě, že je okno pod ním neaktivní. Já si doteď myslel, že mi to nefunguje :)

návštěvník

Pokiaľ pre archiváciu použivate doplnok http://stl.techinno.nl/archive/ tak ten priamo podporuje aj Gmail účty. V jeho changelogu stojí, že bola pridaná podpora pre cudzojazičné verzie Gmailu, ale pre Slovenčinu tam podpor nie je a asi ani češtinu. Keď som Gmail prelop do angličtiny a priečinky v IMAP boli po anglicky, začalo poštu pekne archivovať do Gmail priečinku All Mail.

Profile picture for user Jan Polzer

Díky za tip, vyzkouším.

...

Tak vyzkoušeno. Bohužel v OS X Lion Mail hlásí, že tento plugin zatím není kompatibilní a vypne ho.

návštěvník

Upgrade se opravdu vyplatí a pokud máte Magic Trackpad nebo MacBook tak to systém dostává na úplně jinou úroveň :) Zase méně budu používat Magic Mouse.

Hodně se mi líbí čeština, Mission Control a Launchpad, rychle sem si na to navykl :) Dokonce používám i reversní scrollování a už bych to nevracel na to staré :)

Takže svých 24€ nelituji a můžu jen doporučit 

návštěvník

Z Liona jsem nadšen. Většina novinek mi usnadňuje práci. Za necelích 600Kč se podle mě vyplatí.

Profile picture for user Jan Polzer

Po upgradu na Lion se mi Macbook Pro přestal uspávat zavřením víka. Předpokládám, že to chce jen někde nastavit, ale ať koukám, jak koukám, nevidím. Nemáte někdo tip, prosím?

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru