Slasti a strasti spojené se stěhováním kanceláře

Po deseti letech jsem byl nucen změnit místo svého pracovního útočiště a přestěhovat kancelář. Když jsem viděl stovky nabídek na realitních portálech, myslel jsem si, že to bude na lusknutí prstu. Realita ale byla o poznání jiná.

Cesta k mé předchozí kanceláři byla dosti klikatá. Ze širšího centra města vedla na okraj Brna do Bystrce, kam jsem to měl z domova pár kroků. V budově jsem pak zůstal, jen asi před třemi lety změnil prostory a kancelář vyměnil za větší. Také jsem si do ní pořídil lepší vybavení.

Když jsem letos na jaře psal správci budovy, zda nebude problém s namontováním nových žaluzií, překvapila mě odpověď: „budova se bude do roka rekonstruovat a nájmy se ukončí, ale jestli se vám to vyplatí, klidně si žaluzie namontujte.“ Aha. Budu se muset stěhovat? To je strašná škoda, konečně jsem si to zde zabydlel, z domova to mám kousek, parkování naprosto bez problémů, dosah MHD taky a teď, abych šel zase o dům dál.

Nebylo to jistě ideální, ale bylo mi tu dobře. Bývalá budova pošty a telekomunikací zvenku vypadala trochu jako squat, majitelů se také pár vystřídalo, nájemníci postupně mizeli a na patře jsem zůstal od letošního února sám. Sousedé ajťáci se onu radostnou novinu zřejmě dozvěděli o něco dříve a stihli obsadit zajímavé prostory asi tři zastávky tramvají dále.

Nová kancelář v současné podobě
Nová kancelář v současné podobě

No nic. Nečekal jsem, až se vystěhovat budu muset, ale využil jsem toho, že můžu. Začal jsem shánět nové kancelářské prostory.

Původní kancelář v Bystrci
Původní kancelář v Bystrci

Připomínám svůj starší článek Sedm let na cestě za vysněnou kanceláří a téměř u cíle. Popisoval téměř finální podobu mé předchozí kanceláře.

Moje požadavky na novou kancelář. Musel jsem slevit

Od nového kanclíku jsem si sliboval, že bude stejně útulný, jako dosavadní. Jelikož jsem si nechal za cca sedmdesát tisíc vyrobit nábytek na míru, nechtěl jsem o něj přijít a byl jsem tedy limitován velikostí kanceláře. V opačném případě bych bral i nějakou menší. Doba přímému kontaktu s klienty a školením jinak než online, moc nepřeje.

Takže požadavky jsem měl následující: prostor kolem 22 – 25 m2, připojení k internetu, dobré parkování, dostupnost MHD kvůli klientům, ne úplně opuštěnou budovu, ale ani ne hlučný průchoďák, možnost přístupu 24/7.

Kdyby byla na trati trolejbusové linky 30, která mi jede od domu, tím lépe. Chci mít pohodlnou cestu do práce a nemíním tam pořád jezdit autem. Rozhodně nic na druhé straně Brna ani přímo v centru, kam se autem nedá dostat vůbec. Po městě mám raději MHD, ale parkování se hodí. I kvůli klientům.

Cena ideálně kolem 6 500 Kč měsíčně včetně DPH a internetu, tak jako doposud.

Velice brzy jsem se přesvědčil, že tak jednoduché to nebude a budu muset ubrat prakticky na každém ze svých požadavků. Ale nepředbíhejme.

Čím dále od domu, tím horší zkušenost

Hledání jsem začal na Sreality.cz, potom na Reality iDnes.cz a v jednom případě jsem zkusil i Bezrealitky.cz. Nejblíže současné poloze kanceláře v Brně Bystrci byla jiná, v Komíně. Pro mimobrněnské, je to hned vedlejší městská část, MHD úplný kousek, autem 5 minut. Cenovka příjemná, prostředí příjemné, nad optikou, menší tichý domek u přestupního uzlu, ale dost zastrčený, aby tam byl klid. Přístup v pohodě, majitel z Rakouska, žádný nemovitostní fond.

Jenže během prohlídky mi došlo, že ačkoli plocha podlahy je v pohodě, tak se tam rozhodně s kancelářskou stěnou a stolem neposkládám. Bylo to v podkroví se zkoseným stropem. A i pokud bych se poskládal, nezbylo by místo na projekční plátno. Cena v inzerátu nezmínila, že je uvedena bez DPH. Dal jsem si pár dní na rozmyšlenou a musel odmítnout. Každopádně to bylo nejhezčí místo uvnitř i zvenčí, které jsem při prohlídkách viděl. Navíc bylo velice blízko bydliště.

Vše následující bylo už jen a jen horší. Nebudu vás unavovat detaily. Vypíchnu jen pár perliček. Jel jsem na mapě po zmíněné trase trolejbusu a postupně odepisoval na nabídky, které nebyly cenově a velikostí prostor úplně mimo. Cca polovina realiťáků se mi zpátky nikdy neozvala.

Co mi hodně vadilo, tak byl výpočet ceny. Podle ní se v nabídce realitek absolutně nedá orientovat. Někdo tam započte jenom nájem, někdo i další služby. Někdo to má s DPH, jiný bez, přičemž ne všechno v měsíčním poplatku je v 21% sazbě. Někdo uvádí částku za měsíc, někdo za metr na rok. Teď si toto všechno různě zkombinujte a máte výsledný guláš. Kdyby někdo vyrobil realitní server, kde makléři budou nuceni zadávat údaje tak, aby šly porovnat, utrhal bych mu tehdy ruce. Určitě nebudu sám.

Oblíbeným trikem areálů, kde je více budov, je vyfotit tu rekonstruovanou a na místě vás odvést do mnohem horších prostor a pokusit se vás ukecat. Naštve už jenom to, že vám ukážou jinou místnost, která má stejný rozměr, ale je to dlouhá nudle se skladovými regály, půlkou okna a sloupem uprostřed.

Na jiném místě jsem prošel recepcí do reprezentativních prostor. Abychom následně prošli přes areál, jinou budovu a další areál do místa, které se skutečně pronajímalo. Na pohled prázdný barák.

Ptám se: „když přijedou klienti, budou je na recepci/vrátnici umět nasměrovat? I já bych tu skoro zabloudil.“ Odpověď: „To si budete muset pořešit sám. Na té vrátnici to nejsou žádné raketové inženýrky, však jste viděl sám.“

Taky mě tam zaujaly „strávené“ koberce a oběšené žaluzie. Takové ty, co visely jen na půlku a zbytek trčel kvůli přervané tkaničce dolů. No víte, tady ten areál patřil *** a jak to tu nechali, tak to pronajímáme.

Ona vůbec ta úprava prostor hodně pokulhávala. Na jiném místě byl místo dveří do chodby jen kus plechu s vyštípanou dírou, do které byla přidělaná FABka. Že si až na výjimky nedělali hlavu s vymalováním, to neřeším. Vymaloval jsem si stejně podle sebe. Ale flekaté koberce, rozbitá okna, špína kam se podíváš, to nechápu.

Já žil v domnění, že letošní homeofficový rok pronájmům kanceláří nepřeje a makléři či pronajímatelé se naopak budou snažit zájemce co nejvíce přesvědčit. Předváděné prostory tomu neodpovídaly a vlažný přístup makléřů taky ne.

O tom, že se mi zpět ozvala cca polovina, jsem se zmínil. Jen dvakrát jsem se s někým potkal v domluvený čas. Čekání a stepování u dveří 30 – 45 minut bylo poměrně běžné.

Proto vůbec nechápu, jak mohou mít někteří makléři tu drzost, požadovat i dvouměsíční nájem jako svou provizi. Za to, co předvedli?

Podmínky některých pronajímatelů byly taky zajímavé. Jeden mi na dotaz, zda tam mohu i během víkendu, odpověděl ve smyslu, že ano, ale ať si nemyslím, že tam budu provozovat technoparty. Vypadám na technaře?

Jinde jsem se dozvěděl, že víkendy vůbec a ve všední den musím končit v 19:00, jinak se z areálu nedostanu do druhého dne do rána. Na řadě míst bylo znát, že vodit si klienty na školení se neslučuje s představou majitelů. Byť ta moje školení jsou většinou v max. čtyřech lidech, což se prakticky rovná většímu jednání.

Byl jsem také v kanceláři, která vypadala zajímavě i včetně možnosti parkování na vyhrazeném místě. Problém byl ovšem, kde v areálu zaparkovat při této schůzce. Na můj dotaz, jak by to pak bylo, majitel povídá: „no tak já někoho vyhodím a už tu pak místo bude.“ Skvěle. Zní to profi. Stejně jako ujištění, že soudní spor o jediný vjezd do areálu už neprohrají, přestože ten druhý projeli na celé čáře a majitel pozemku jim jej zablokoval.

Konečně zásah. Kancelář, která byla na konci seznamu.

Nakonec jsem ale přece někde zakotvil. Po všech těch škaredých podlahách, vybydlených prostorech, rozbitých dveřích, otrávených ksichtech, okny do nikam a podobných libůstkách.

Místo, kde mám novou kancelář přitom nesplňuje nic z toho, co jsem si vysnil. Není to nikde na trati Bystrc, Komín, Žabovřesky, Královo Pole. Ale je z KrPole kousek, s jedním přestupem, kde nejezdí moc lidí. Celodenní parkování tu kvůli modrým zónám vyjde draho, takže auta si moc neužiju. To mi tak nevadí, spíše doufám, že klienti pár kaček za parkování zkousnou. Řešíme přece weby za desítky tisíc, ne frkačky za kačku.

Výměra je o metr čtvereční menší než předchozí kancelář, okna a dveře má na kratší straně, předchozí je měla na delší. Je nižší, ale stěna se mi sem vešla. Přístup 24/7 tu je, ale v noci jen v určitých intervalech, když ostraha není na kontrole. Což nevadí. Naopak. Ostraha je příjemná novinka.

Nová kancelář těsně po nastěhování
Nová kancelář těsně po nastěhování

Takže je to něco za něco. Plusy převládají. Budova je nově rekonstruovaná. Mám venkovní žaluzie, vnitřní nemusím řešit. Kancelář mi vymaloval bratr podle mých představ. Nezapomenu doma klíče, mám je vždy na recepci. Úklid, za který jsem na všech předchozích místech platil, ale nikdy jej neviděl, zda opravdu funguje. Paní je tu každý den a uklízí nejenom společné prostory, ale i kancelář. Všude čisto.

Domluva byla přes prostředníka, ale jeho odměna byla jen na třetině nájmu. Tedy velice nízká, když vezmu jeho profesionální vystupování. Dohodli jsme se prakticky hned po návštěvě.

Příprava a výmalba v nové kanceláři
Příprava a výmalba v nové kanceláři

Taky se mi líbí, že jsem měl na výběr mezi měsíční platbou + kaucí a tím, že budu platit čtvrtletně dopředu a obejdeme se bez kauce. To jsem využil a peníze mi tak nevisí ve vzduchoprázdnu.

Tip: řešíte výmalbu kanceláře nebo bytu? Vyzkoušejte si ji virtuálně. ColorSnap Visualizer: vymalujte si byt či kancelář. Pouze na fotce.

Stěhování. Je lepší vyhořet?

Největší strach jsem měl ze stěhování. Prakticky hned, jak jsem začal novou kancelář hledat, začal jsem se zbavovat i zbytečných věcí, které se mi v kanceláři nashromáždily. Jestli je stěhování k něčemu dobré, tak k protřídění věcí. Člověk zjistí, kolik toho nepotřebuje.

Daroval jsem skříňku. Regál jsem neudal a musel ho rozmontovat a dopravit do sklepa, ale vešel se. Probral jsem obsah stěny a stolu, zbavil se jedné židle. Co šlo, zabalili jsme do stěhovacích krabic, stěnu jsme rozebrali na jednotlivé díly a zabalili do fólie.

Reakce stěhováků byly podobné, jako u makléřů. Nejdříve se mi nikdo neozýval zpět, pak zareagovali někteří se zpožděním. Já jsem nakonec vybral firmu, která byla podle ceníku nejdražší, ale ve výsledku měla konečnou cenu, žádný systém hromady příplatků. Cena na faktuře odpovídala i prvotnímu odhadu. 6750 Kč.

Měl jsem z celé akce velký stres. Zvládnou to odnosit? Půjčí mi dosavadní pronajímatel klíče od dvora, aby stěhováci nacouvali až ke dveřím? Kde zaparkují u nové kanceláře? Co když mi to složí dole u výtahu a zdrhnou? Kdo by tahal těžké kastle do pátého patra. Kolik se toho ztratí? Historek kamarádů a příbuzných o snědých stěhovácích posilněných alkoholem jsem vyslechl nespočet.

Ve stresu jsem pak při parkování škrábl nové auto o kandelábr. Poprvé v životě. Z nepochopitelného důvodu jsem převážel troje květiny sám a samozřejmě květináče rozsypal po celém voze. Dnes kroutím hlavou. Stres nebyl na místě. Dojela partička tří borců. Rozhodně se nepodobali stěhovákům z Kulového blesku. Slušní, čistí, nikterak velké korby s výjimkou jejich vedoucího. Vše zvládli na jedničku.

Ztratila se jediná věc. Malé plastové schůdky z Jysku. Při nakládání byly na chodbě, na nové adrese už v náklaďáku chyběly. Jediné, co mě napadlo, že zaúřadoval soused, který se v původní kanceláři během stěhování motal u domu.

Ještě není uklizeno...
Ještě není uklizeno...

Internet je taky kapitola sama pro sebe

S novou kanceláří jsem nakonec spokojen. Hromadnou dopravou jsem tam za dvacet minut, což není nejhorší. Prostředí je fajn, ve vnitrobloku je krásná zeleň, v přízemí kantýna, není odtud daleko ke kamarádům do Králova Pole.

Poslední problém, který jsem řešil, byl internet. Ano, tu v budově je. Připojení nazývané turbo internet s průměrnou rychlostí 0.6 / 5 Mb. Když se zadaří, je stahování sice mimo špičku taky kolem pěti megabitů, ale strašlivě kolísá. Videohovor přes Google Meet se na tom seká, natož celodenní online školení.

Bohužel tu není pevná linka, abych si přenesl VDSL, které jsem měl doposud. Je tu ale UPC, nyní Vodafone. Myslel jsem si, jak budu za vodou, protože internet po kabelovce bude jen svištět. Ovšem stát se zákazníkem Vodafone, na to aby člověk měl vysokou školu vtírání se.

Měsíc proseb a urgencí na pobočkách, telefonem a e-mailem trvalo, než se mi někdo ozval s tím, že mi přijdou internet zapojit. Měsíc jsem čekal na to, aby mi začaly chodit výhružné maily, že jestli já nebudu na místě přesně na čas mezi 14. a 16. hodinou, že zacvakám výjezd technika. To je skvělý styl komunikace.

Byl jsem v domluvený den v kanceláři včas. Technik přijel za deset čtyři, ruce v kapsách, bez modemu nebo kabeláže s tím, že to dneska už zapojit nestihne a domluví u kolegy do 14 dní, aby vše nachystal. Tedy pokud na to opravdu spěchám, protože jinak to prý trvá až měsíc.

To byla poslední kapka, UPC/Vodafone jsem odvolal, pořídil si neomezená data od T-Mobile spolu s LTE modemem a surfuju bezdrátově. Rychlost dostatečná. Nebo tedy rozhodně lepší než místní přípojka, nijak mě to nebrzdí. A jako bonus mám teď možnost připojení k internetu třeba z lesa.

Změny na webu a na živnostenském úřadě

Se stěhováním je dnes spojená i změna údajů na internetu. Sociální sítě bez problému. Firemní zápis na Google trochu vzdoroval, než jsem se zbavil starých fotek z předchozí kanceláře. Ať už mých vlastních nebo od kamaráda. Taky mě překvapilo, kolik všemožných trapných katalogů přebírá data z ARESu a zobrazuje adresu mé kanceláře.

Zajímavý byl příběh o změně údajů o provozovně na živnostenském úřadu. Covidová doba žádá lepší přípravu, než tam jen naklusat v úřední hodiny. Podle instrukcí na webu magistrátu jsem vyplnil formulář, objednal se na určitý čas, přečetl si, že tam mám být asi 10 minut předem a ne dříve.

Dorazil jsem s rouškou na místo. Chodba narvaná k prasknutí, mladý pomocník, co to tam naháněl do správných dveří mi řekl, že registrace je zbytečná a dostal jsem k vyplnění dvojí tiskopis. Jeden pro ukončení staré adresy a druhý pro oznámení nové. Hodně jsem se zapotil při přemýšlení, které číslo ulice je orientační a které popisné. Nakonec jsem to dal paní do okénka na podatelně a šel jsem. To vědět, tak nějaké plánování času a registrace, úplně vypustím.

Doufám, že v dohledné době bez opakování

Ač se to tedy nezdá, se stěhováním kanceláře je spojena řada starostí, které mě na začátku nenapadly. Přesto jsem rád, že jsem nečekal do poslední chvíle a přestěhoval se dříve, než mě původní nájemce vyhodí kvůli rekonstrukci. Když jsem před týdnem koukal do aktuálních inzerátů, byly tam už jenom výrazně dražší nabídky, případně hrůzy, které mě po stávajících zkušenostech odradily, abych vůbec někam psal nebo volal.

A zde již v pilné práci při online školení
A zde již v pilné práci při online školení

Poslední věc, která mě čeká, je napsat původnímu pronajímateli, jak to vypadá s vrácením dvouměsíční kauce. Přeci jen, je to už měsíc, co jsem se přestěhoval a vyúčtování už mohlo proběhnout…

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Zdravím Vás, bezva čtení. :)))

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru