Recenze hostingu Websupport: pro PHP v Česku to nejlepší?

Při pátrání po tom nejlepším hostingu v českých zemích, který by byl vhodný pro Drupal 8 nebo projekty na Symfony, ale přitom to ještě nebylo VPS, jsem narazil na Websupport. Povedená administrace, ochotná podpora, a především SSH s fungujícím Composerem. Jak to funguje v reálu?

Stav českých hostingů mě štve. Jeden vedle druhého jsou to zastaralé a trapné služby. Do drtivé většiny z nich nakopírujete svoje weby jenom pomocí FTP, v řadě případů ani není k dispozici šifrovaná varianta tohoto protokolu. O nějakém SFTP / SSH si můžeme tak leda nechat zdát.

Výmluvy na to, jak je to složité, nebezpečné a že to vlastně ani sám uživatel nechce, neberu. Když to jde jinde, proč ne u vás milí hosteři? Co místo toho říkat, neumíme to udělat, naše zastaralá infrastruktura na toto není připravena, nemáme vůli a vlastně nechceme zákazníka s čímkoli složitějším, než je čistá instalace WordPressu?

Proč tak toužím po hostingu s SSH? Weby už dávnou nejsou záležitostí několika primitivních skriptů v PHP (pomíjím, že to samozřejmě není jediná platforma). Rozrostly se. Máme tu balíčkovací systémy usnadňující život vývojářům i následný dohled a servis webu. Nástroj Composer potřebujete u aplikací postavených na Symfony, Nette, pro Drupal a vlastně v některých případech i u WordPressu.

Argument, že aplikaci rozběhneme na lokále, přes Composer vše zaktualizujeme tamtéž a pak nakopírujeme po FTP, beru jako prohlášení člověka, co o tom nemá páru. Toto fakt nechcete dělat.

Chcete-li SSH, musíte mít v Česku přinejmenším virtuální server. Ovšem ani každé VPS vám přístup na SSH nedovolí, jak jsem zjistil. A pokud ano, mnohdy tam nejede Composer a sada příkazů je omezena na prakticky nepoužitelné minimum.

Já samozřejmě nedám dopustit na oblíbené Linode, v Česku pak už delší dobu doporučuji Váš Hosting.

Jenže zákazník se nechce starat o server nebo si platit za managed server u projektu, který by zvládal obsloužit jen trochu dotaženější hosting. Hledal jsem službu s SSH a podporou Composeru. SSH nabízí v Česku například Czechia. Ale nejsem si jist, zda tam Composer spustíte. Spíše ne.

A tak jsem jednoho dne narazil na doporučení, které do nějaké diskuze o Drupalu napsal Petr Illek. Zmiňoval tam hosting Websupport.

Websupport jsem z doslechu znal, ale měl jsem jej zaškatulkovaný spíše do kategorie takových těch obyčejných hostingů. Navíc jsem jej bral jako ryze slovenskou záležitost.

Chyba. Je to sice slovenská firma. Dostanete fakturu se slovenským dodavatelem. Ale v rámci EU je to jedno. Web mají česky. Administraci také. Ale především nabízejí hosting, který se teď na nějakou dobu stává mým novým favoritem.

Registrace domény a výběr hostingového tarifu

První kroky u Websupportu jsou podobné jako u jiných služeb. Naťukáte název svojí domény, zjistíte, zda je volná a buď ji zaregistrujete, nebo převedete. Websupport svůj The Hosting, jak jej nazývá, nabízí ve třech variantách:

  • The Hosting pro WordPress
  • The Hosting
  • Byznys Hosting

Tyto varianty se dále liší cenou. První zmíněná je optimalizovaný hosting pro WordPress. Moc netuším, co se za tímto marketingovým pojmem ukrývá kromě prostě rychlé databáze a disku. Budiž. Byznys Hosting má oproti prostřední nabídce navýšený výkon, 100 GB prostoru, placený SSL certifikát v ceně a zvládne i newslettery (2000 mailů za hodinu). Tarif s multihostingem vám dovolí umístit 30 domén.

Já šel zlatou střední cestou. Nabízí dnes již nezbytné úložiště na SSD, antivirovou kontrolu od ESETu, logování, zálohování, mailové schránky s webmailem, GEO-IP ochranu. V závislosti na ceně pak 25 až 35 PHP procesů, až 512 MB memory_limit a nahrávání 256MB souborů.

A především to SSH. Fungují zde klasické nástroje pro práci se soubory, Midnight Commander, Composer. Rozběhnete zde web na Symfony i Drupalu. Používáte-li WordPress s jeho udělátkem WP-CLI pro obsluhu na příkazovém řádku, poběží vám zde také.

Cena se pro Websupport The Hosting pohybuje momentálně od 19 Kč do 599 Kč. Základní předvolená varianta s 3 GB prostoru bez multihostingu stojí 59 Kč za měsíc. Tuto jsem si v prosinci vybral i já. Byť další hosting nepotřebuju, chci klientům doporučovat službu, kterou jsem sám vyzkoušel a měl na ní skutečný web.

Moc se mi líbí, že po registraci nové domény jsou automaticky vytvořeny nejenom klasické DNS záznamy pro fungování webu, ale i SPF a DKIM. Máte tak nakročeno k nejlepší možné doručitelnosti svých e-mailů.

Prostředí administrace u Websupportu

Administrační panel je čistý, přehledný, moderní. Snad jen ze začátku mi dělalo problém prokliknout se z úplně první stránky v administraci přímo do hostingu a ne do nastavení domény, kterou mám u Websupportu zaregistrovanou bez hostingu. Je zajímavé, že hosting je pojmenován jménem odlišným od domény.

hosting Websupport

Přehledová stránka zvoleného hostingu v administraci zobrazuje stav domény, fakturaci, využití FTP, mailů a databáze. Ihned je vidět autorizační kód pro transfer domény. Nevím, zda je to dobře, ale rozhodně si Websupport věří, že zákazníci nebudou hned migrovat pryč a nijak jim to nestěžuje. Spíše naopak.

Vespod nástěnky je graf s historií využití diskového prostoru a zatížení procesoru. To vám podá rychlou informaci o tom, zda se na webu neděje něco nekalého.

Na subdoménách jsou nastaveny přístupy do databázových nástrojů, webmailu nebo webového FTP. Líbí se mi rychlé procházení adresářů na hostingu s možností rychle upravit jejich nastavení pro Apache (indexy, chybové stránky, CGI přípony, komprimace…), PHP nastavení (opcache, chyby, hodnoty pro php.ini) a aktivovat ochranu heslem.

Nechybí podrobnější zobrazení statistik výkonu pro jednotlivé weby nebo web v případě singlehostingu. Nakopírování souborů ze starého umístění s FTP vám urychlí migrátor.

Vždy by vás měly zajímat zálohy. Websupport zálohuje denně s 14denní historií. Obnovení spustíte přímo z adminu, není potřeba o to škemrat na mailu u podpory. Obnovit lze celou složku nebo jen soubor. Chválím.

S historií 14 dnů jsou uchovávány také access a error logy. Pro každý den samostatně a stáhnete si je pohodlně z adminu.

K hostingu si vyrobíte tolik účtů na FTP, kolik potřebujete, pokud tento protokol pořád používáte. K dispozici je samozřejmě šifrovaná varianta. Přístup lze omezit pro zvolené IP adresy a povolit jen z vybraných zemí. Předvolené jsou Česká republika, Slovensko a Maďarsko.

Každý hosting dnes nabízí instalátor redakčních systémů na jedno kliknutí. Nejsem cílovka, která to ocení, ale vězte, že jsou zde aktuální Joomla, Drupal, PrestaShop i WordPress. Ten dokonce dvakrát. Klasická verze a upravená edice Websupportu s přidanými urychlovači a šesticí šablon.

K e-mailům toho moc nepovím, nezkoušel jsem. Ale v nabídce jsou všechny klasické protokoly, včetně webového rozhraní. Zaujalo mě, že kromě souborů webu můžete zmigrovat i svou dosavadní mailovou schránku. E-maily jsou zálohované stejně jako soubory.

Migrátor nechybí ani u databází. Ty můžete zřídit na MariaDB 5.5, 10.3 a 10.1, na MySQL 5.7 nebo 8 a PostgreSQL 9 nebo 10. Zaujalo mě sledování úprav v databázi a zobrazení výkonových statistik pro databázi samotnou.

SSL certifikát přes Let’s Encrypt je bez příplatku, a tak by to mělo být všude. Bohužel to opět není u jiných hostingů samozřejmost. Přidat můžete vlastní nebo nakoupit placený certifikát.

Volitelně lze nastavit cron s minutovým nebo delším intervalem volání nějaké URL adresy. Místo ní lze spouštět PHP soubor se zvolenou verzí PHP přímo u definice záznamu v cronu.

Kontrola malwaru probíhá automaticky, pokud se něco objeví, uvidíte to opět v administračním rozhraní.

Co se týče umístění webu nebo webové aplikace – kořenový adresář viditelný zvenčí si samozřejmě vyberete podle svého. To dává Websupportu opět výhodu přes klasickými hostingy, ve kterých modernější weby rozběhnete jenom s velkým úsilím.

Práce s SSH

A teď k tomu nejdůležitějšímu. Websupport jsem se rozhodl vyzkoušet především kvůli potřebě hostingu s SSH pro své klienty. Websupport vám jej zpřístupní v každém z tarifů The Hosting. Ovšem cena tarifu ovlivní komfort použití.

V základu si musíte SSH vždy aktivovat ručně z administrace a poběží vám následně jednu hodinu. K dispozici bude mít 256 MB paměti. Kdo by chtěl 512 MB, neomezenou životnost konzole a neměnná čísla portů pro připojení, může si aktivovat prémiovou verzi SSH.

Pro běžnou údržbu webu s Drupalem si myslím, že postačí i základní verze. Do nastavení si nahrajete svůj SSH klíč, který zůstane uložený i pro příští aktivace konzole. Během hodinky Drupal stoprocentně zaktualizujete a pořešíte vše potřebné.

U aplikací v Symfony by mě asi trochu limitovalo neustále ruční vytváření přístupu kvůli synchronizaci vývoje s produkcí na hostingu. U zastabilizovaného webu to ale není problém.

Administrace vám navíc vypíše i příkaz pro spojení s SSH, takže číslo portu a adresu serveru nemusíte přeťukávat ručně do příkazového řádku. Běží zde všechny potřebné příkazy, včetně Midnight Commanderu a Composeru.

hosting Websupport

U Composeru jsem narazil na jeden menší problém. Příkazy composer update nebo composer require občas zhavarují  kvůli nedostatku paměti nebo časového limitu. Nejsem si úplně jist správností používání těchto příkazů na serveru, každopádně, pokud je provedete na lokálním stroji, na server nakopírujete composer lock a spustíte následně composer install, ten už na Websupportu proběhne v pohodě.

Technická podpora

Technickou podporu slibuje každý hosting. Někdo otevřeně přizná, že ji má jen v pracovní dobu. Někdo láká na nonstop provoz, kdy ale mimo běžnou pracovní dobu sedí na lince jen zvedač telefonů a odesílač mailů, nikoli osoba, která dovede problémy řešit. Takže kvalitu podpory člověk pozná v momentě, kdy se něco opravdu pokazí.

Já jsem (možná trochu schválně) zamotal nastavení domén a kontaktoval jsem technickou podporu Websupportu večer a v noci během předvánočního víkendu. Tedy v době, kdy bych očekával ze všeho nejvíce právě jen ty „zvedače telefonů“. Nedaří se mi teď dohledat historii, ale ozvala se mi tuším nějaká paní a zodpověděla mi vše, co jsem potřeboval vědět. Žádné čekání na dobu po svátcích se nekonalo. Palec nahoru.

Rychlost webu

Ne, netestoval jsem rychlost Websupportu pomocí nějakých benchmarků. Možná později. Zatím mi stačí, že web s Drupalem tam umístěný dosahuje stejných výsledků, jako když jsem jej provozoval na virtuálu u Linode (96/100 v PageSpeed Insights). Tedy poměrně dobrých.

Zatím si nemám ve spojení s Websupportem nač stěžovat. Doporučil jsem jej už prvnímu klientovi a zatím rovněž vše bez problémů. Po dlouhé době je osvěžující doporučit hosting, který druhý den nehlásí problémy s čímkoli.

Poznámka: odkazy na Websupport výše v textu jsou provizní. Nicméně to nemění nic z toho, co jsem o tomto hostingu napsal. Pochválil bych jej bez ohledu na to, zda má nebo nemá provizní systém. Má motivace k jeho vyzkoušení byla potřeba doporučení podobné služby klientům s weby.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Zdravím Vás,
já osobně hostuji u websupportu od roku 2014 a musím napsat, že poslední dva roky jim vše šlape luxusně. V ČR šlape luxusně SAVANA (webhosting i VPSka) a NETIO.

návštěvník

Sám hostuji i velmi náročné projekty u websupportu, kde bych běžně už musel kupovat nějaké VPSko a musím uznat, že vše bez problémů dlouhé roky. Občas se projeví problém s certifikáty, kdy následně přestanou komunikovat maily na apple zařízeních. Ale to se naposledy stalo asi půl roku zpět. Souhlasím s Tebou, já již nehostuji jinde co se týče běžného hostingu.

návštěvník

Ahoj, trochu mě překvapuje, že jsem nikde nenašel žádnou zkušenost s Český Hosting.
Obzvlášť když prý od začátku roky prý podporují omezený SSH Shell, takže spustit tam php composer.phar by mělo jít: https://www.cesky-hosting.cz/pro-zakazniky/napoveda/ssh-shell.html

Osobně tam plánuju zkusit zprovoznit Drupal. I když composer update budu muset dělat na svém PC, kvůli paměti. Snad nenarazím na nějaké zlé překvapení :D

Websupport má co čtu na jejich webu omezené počty aliasů, což je škoda.

Profile picture for user Jan Polzer

O podpoře SSH a Composeru se mi to nedoneslo. Za vyzkoušení by to asi stálo. Z dřívějška mám o nich nějaké špatné reference a povědomí, navíc mě odrazují služby s grafikou úvodní stránky jako z devadesátek. Člověk si pak říká, jak moc ještě fungují :)

Navíc chlubení se, že zvládnou Drupal web s návštěvností i 1000 UIP za den, to mi přijde uhozené. Já bych čekal od hostingu, že utáhne větší návštěvnost než jednoho uživatele za minutu a půl.

Profile picture for user Jan Polzer

To není PR článek. Je to přehled mých zkušeností s daným hostingem a uvádím také, jak jsem se k němu dostal.

návštěvník

V naší společnosti používáme dva webhostingy a to Websupport pro SK pobočku a její web a pro CZ centrálu využíváme Onebit. Oba jedou skvěle a nenáme žádné problémy. I s podporou.

Profile picture for user Jan Polzer

Jo, OneBit jako hosting nemám moc rád, administraci má příšernou a přijde mi zastaralý. Ovšem technickou podporu má vyladěnou na jedničku s hvězdičkou. Tam by se jiní mohli inspirovat.

návštěvník

Jen mě napadlo, pokud potřebujete SSH jen kvůli composer install, tak by možná stačilo PHP Shell: https://phpshell.sourceforge.io/
Pokud sdílený hosting neblokuje funkce (např. Active24 neblokuje žádné), tak by to mělo myslím v pohodě fungovat a nepotřebujete SSH.
A nebo rovnou ten příkaz napsat do php souboru a spouštět přímo.
Celkově mi připadá, že vlastně kvůli pouhému composeru člověk to SSH ani nepotřebuje.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru