Porovnání React vs Vue.js

V tomto článku se podíváme na porovnání Reactu a Vue.js. Porovnáme učící křivky, code style, nástroje které máte k dispozici a komunity u Vue i Reactu. Tento článek vznikl jako takový obecný souhrn rozdílů mezi Vue a Reactem, mohli bychom také porovnat výkon nebo single file components. K tomu se můžeme dostat v dalším díle tohoto článku.

Seznámení

Vue.js je JavaScriptový framework určený primárně pro vytváření uživatelských rozhraní. React je JavaScriptová knihovna, která slouží k vytváření webových komponent. V MVC modelu je React i Vue zaměřeno na vrstvu V, tedy view.

Učící křivka

Vue.js má velkou výhodu v tom, že může být postupně začleňováno do existujícího projektu a má velmi strmou učící křivku. Učení se práce s Vue může být ještě jednodušší pro vývojáře, kteří někdy využívali React nebo Angular. A to z důvodu, že Vue využívá některé koncepty z Reactu a Angularu. Vue má velmi dobře zpracovanou anglickou dokumentaci. Pokud Vám více vyhovuje učení z českých stránek, pak existují různé stránky s českými návody.

Oficiální dokumentace Reactu obsahuje mnoho návodů jak začít. Dokumentace Reactu není tak dobře organizovaná jako dokumentace Vue.js a pochopení Reactu zabere více času než pochopení Vue.js. Nevýhoda při učení Reactu spočívá v tom, že při vývoji je potřeba využívat více balíčků třetích stran, to dělá učení o něco složitější.

Code Style

Vue.js využívá mix funkcionálního programování a OOP. Odděluje HTML, JS a CSS ale zároveň nabízí využití JSX pro vývojáře, kteří jsou na tento styl psaní již zvyklí, nenutí tak vývojáře měnit svůj code style kvůli frameworku. Ve zkratce je JSX zápis HTML tagů do JavaScriptového kódu.

React poskytuje mnoho konceptů založených na funkcionálním programování. Jeden z nejznámějších je již zmiňovaný JSX.

Nástroje

Vue nabízí oficiální nástroj Vue CLI. Vue CLI usnadňuje práci při vytváření nových projektů nebo nastavování závislostí knihoven. Umí automaticky připojit knihovny do našeho projektu. Vue CLI také konfiguruje webpack. Máte zde možnost doinstalovat CLI pluginy (jedná se o NPM balíčky).

Pokud používáte React, můžete využívat nástroj create-react-app, jedná se ale o nástroj třetí strany.

Komunita

Na StackOverflow je přes 30.000 otázek s tagem #vue.js. Vue.js má na GitHubu přes 128.000 hvězdiček. Vue.js byl vytvořen Evanem You, bývalým zaměstnancem Googlu ale za vývojem Vue.js nestojí žádná velká korporace.

Oproti tomu React se na StackOverflow vyskytuje přes 120.000x s tagem #reactjs a na GitHubu má React přes 123.000 hvězdiček (ano, zde vede Vue.js). React vytvořil zaměstnanec Facebooku, Jordan Walke a aktuálně je Facebookem dále vyvíjen a podporován.

Závěrem

Já osobně v nových aplikacích využívám Vue.js, Vue je na vzestupu a stojí za to se ho naučit. React je historicky starší a používanější, takže existuje více pracovních míst kde shání vývojáře se znalostí Reactu. Vue je o rok mladší než React a vzhledem k tomu jak roste jeho popularita bych se při výběru “co se mám naučit jako první” vydal cestou Vue.js. Jaký máte názor na srovnání vy?

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: David Krupička

Jsem programátor. Rád vyvíjím informační systémy, které šetří čas a zlepšují podnikatelům přehled.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru