Hanlin eReader V5: papír či e-papír, toť otázka

V poslední době se jako příslovečné houby po dešti množí zařízení typu "E-Book Reader" založené na technologii E-Ink. Ani naše redakce tudíž nemohla odolat tomu, aby si jedno neotestovala. Jak se na něm čte a obstojí ve srovnání s papírem? Jmenovitě nám do oka padl na Linuxu běžící Hanlin V5.

Ještě před samotnou recenzí nejprve pár slov k tomu, jaké hardwarové vlastnosti dostal Hanlin V5 od svých digitálních sudiček do vínku:

  • Vše běží na systému Linux.
  • Použitým CPU je Samsung s ARM9 jádrem taktovaný na 400 MHz.
  • Paměti SDRAM zde najdeme 32 MB a kromě 2 MB interních NOR flash také 384 MB interní flashe.
  • Displej s technologií E-Ink nabízí rozlišení 600 x 800, to vše při 5" úhlopříčce a osmi odstínech šedé.
  • SD slot podporuje specifikaci SDHC a má garantováno čtení pro vše do 16 GB (větší jsme nezkoušeli).
  • Spojení se světem zajišťuje port USB 2.0.
  • Zařízení má rozměry 151,2 x 105,4 x 10 mm a váží 160 g.
  • Akumulátor typu LiPol zvládne 1 000 mAh.
  • Čtečkou podporované formáty jsou: PDF, DOC, RTF, HTML, TXT, MP3, WOL, CHM, RAR/ZIP, FB2, DjVu, ePub, BMP, JPG, TIF, PNG, GIF, PDB, PPT.

Design čtečky Hanlin V5

Tak to bychom měli specifikace a nyní malý okružní výlet po povrchu. Čelní straně samozřejmě dominuje displej E-Ink. Ačkoliv se jedná oproti modelu V3 pouze o 5" a nikoliv 6", je to stále více než dostačující, o to více tehdy, když jste zvyklí číst na 3,5-4" PDA nebo nedejbože mobilu.

Mimochodem, povšimněte si rovněž, jak si vede nepodsvícený LCD v porovnání s E-Inkem...

Hanlin V5

Hanlin V5

Vlevo od displeje se nachází tlačítka pro listování stránkami či menu. Stejně funguje i "0" a "9" dole (jak vidno z displeje, šlo použít obě klávesy pro listování díky tomu, že displej zobrazuje jen 8 položek, takže se 8 a 9 při výběru neuplatní). Klávesa zahnuté šipky slouží pro vrácení zpět - jak akce, tak i z menu. A konečně půlměsíc úplně vpravo otevírá a zavírá Menu s volbami k textu i vstupem do nastavení.

Hanlin V5

Hanlin V5

Detailní pohled na ovládací tlačítka nám odhaluje ikonky skryté pod čísly 6, 7 a 8. Šestka je pro práci se záložkami (pokud by někomu nestačilo automatické otevření na poslední známé pozici). Sedmička vrací na index (platí pouze pro formáty, které jej podporují - CHM třeba) a osmička mění různé velikosti fontu resp. natočení displeje. Zvětšení jde ve třech krocích pro text + vše ostatní (2 velikosti + 1 max i s natočením naležato) a v pěti pro soubory PDF (ty lze navíc i rotovat). Sluchátkový port má 3,5 mm a lze do něj připojit jakákoliv příslušně koncipovaná sluchátka či repro. To malé očko vlevo slouží k provléknutí poutka.

Hanlin V5

Hanlin V5

Na straně pravé je k nalezení stisknutelný jog-rocker použitelný kromě listování i na procházení menu. Vynikající věc a mimochodem již třetí způsob, jakým lze listovat.

Hanlin V5

Hanlin V5

Strana horní obsahuje tlačítko sloužící k zapnutí či vypnutí, které zde však slouží spíše jako zamykač na klávesnici, jelikož jednou otočenou stránku E-Ink zobrazuje věčně, tzn. vypínat netřeba. Hned vedle tlačítka On/Off najdeme port miniUSB, kterým se čtečka taktéž i napájí. A jako poslední tu máme SD slot.

Hanlin V5

Hanlin V5

Na levé straně nenajdeme nic, tedy pokud nepočítáme úchytky na pouzdro.

Hanlin V5

Hanlin V5

Zadní strana disponuje jednak placatými dvířky za nimiž se nachází sušenkovitý LiPol akumulátor a v druhé řadě tu najdeme také PDAčkovsky koncipovaný mini-reset.

Hanlin V5

Hanlin V5

Doplňky pro Hanlin V5

S Hanlinem V5 se dodává toto pouzdro z pravé a nefalšované napodobeniny kůže. To je pro jistější ukotvení vybaveno i magnetem. Pouzdro 5" verze i s Hanlinem V5 uvnitř je přesně té velikosti, jakou bychom označili za "akorát". Ještě centimetr a už by se nevešlo do zadní kapsy u riflí.

Hanlin V5

Hanlin V5

Hanlin V5 v pouzdru, pod ním DVD obal a úplně vespod ASUS Eee.

Hanlin V5

Hanlin V5

Totéž podruhé, ovšem nyní z profilu: Odshora Hanlin, malý DVD obal, velký DVD obal a úplně vespod ASUS Eee.

Jestli někde Hanlin V5 skutečně exceluje, pak je to množství dodávaného příslušenství. Kromě již zmíněného koženkového pouzdra tu máme i USB/mini-USB kabel, dále adaptér s USB vývodem (takže lze čtečku napájet i z prosté zásuvky), křížový šroubovák, dva náhradní šroubky, také bylo pamatováno na poutko a sluchátka - pecky.

A pozor, na závěr trumfové eso výhradně pro českého zákazníka: Zatímco zahraniční majitelé V5ky při nákupu nedostanou nic, našinec za svých cca šest tisícovek získá kromě zařízení také 2 GB SD kartu obsahující na 250 českých (a slovenských) e-knih.

Přiložené e-knihy

U přiložených e-knih se ještě chvíli zdržíme. Najdeme zde vše od Antoine de Saint-Exupéryho až po Emila Zolu. Knihy jsou převážně ve formátech TXT, PDF a DOC. Sbírka autorů je skutečně impozantní a příznivec vyzrálé literatury rozhodně zajásá:

Máme tu Karla Havlíčka Borovského, Jana Nerudu, Kytici od Erbena a Babičku od Němcové na straně jedné, ovšem světová klasika je neméně skvělého rázu: George Orwell a jeho dokonalé dílo 1984, Arthur Conan Doyle a jeho detektivky, Alexander Dumas s Mušketýry a Hrabětem Monte Christem, o desítkách Verneovek ani nemluvě.

Pokud se někomu zdá za čtečku 6 tisíc moc, může se na to dívat také tak, že si jakoby kupuje jeden e-titul za 24,- Kč a k tomu navíc zdarma dostal čtečku s 2 GB kartou ;).

Čteme knihy na Hanlin V5

Subjektivní dojmy z displeje jsou po delším používání rozhodně velmi rozporuplné - na slunci a pod lampou výborný kontrast, nicméně v pokoji a ve stínu to už taková sláva není. Přirovnali bychom to k šedému výstupu z termotiskárny na termo-papír. Opravdu na to raději pozor - displej není černý, ale tmavě šedý. Tak či onak, na slunci se čte opravdu výborně. Je pouze nutno si trochu zvyknout na fakt, že E-Inkové čtečky probliknou při otáčení stránky do negativu, což se děje proto, aby na dalším listu nebyly artefakty z minula.

Pokud jde o další funkce, tak ty již jen telegraficky. Je možné prohlížet obrázky mnoha formátů (osm odstínů není právě příliš, ale na mapy to bohatě stačí). Hanlin V5 také umí přehrávat soubory MP3 (i v těch se nějaké e-knihy nachází, kupodivu ale jde použít i pro hudbu), zvládá též i podadresáře a přecházet na první/poslední/zadanou stránku.

Pochopitelně jde i měnit fonty (jen v systémovém menu, v textu nikoliv, tam výhradně velikost). Základních fontů je zde 8. V PDF rovněž dostupná funkce "PDF speaking" vyžaduje sluchátka a anglický text, jinak je absolutně nepoužitelná.

Výhrady máme i k firmwaru, občas se V5ka zcela zmrazí a pomůže jí jen reset, jindy zase smaže již přečtený text (předchozí strany jsou někdy zkrátka prázdné) a stabilně zatím zobrazuje v řadě formátů chybně mezeru u některých znaků s diakritikou (třeba "í" v PDB souborech - HTML a PDF fungují ovšem dokonale). Soubory RAR program sice zná, ale vypadá to, že pouze do určité verze. Nejnovější výstup z WinRARu mu neseděl, takže raději zkolaboval. Soubory ZIP jsou bez problémů.

Jestliže se budeme bavit o čtení v českém jazyce, pak se nám po několikadenním laborování nejvíce osvědčila kombinace HTML + Tahoma střední velikosti. A proč použít nekomprimované HTML? Jelikož za situace, kdy budete mít HTML v RARu či ZIPu, čtečka jej otevře pokaždé s jinou číselnou příponou (kupříkadu z archivovaného souboru "text.txt" udělá napopáté "text(04).txt" atd.), takže záložky nebudou fungovat. Z pohledu rozhraní je to pokaždé jiný soubor bez záložek.

Po připojení kabelu k PC se čtečka zeptá, zda aktivovat spojení. Pokud uživatel potvrdí, tak se obě jednotky přihlásí jako každé jiné běžné flashky, což nakonec i jsou. Hanlin V5 jde tím pádem používat i jako čtečku SD karet. Udávaná výdrž akumulátoru na jedno nabití je osm tisíc překlopení stran.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Petr Hájek

Bývalý redaktor Maxiorla. Pravidelně čtenáře zásoboval novinkami ze světa IT.

Komentáře k článku

návštěvník

A jak je to se zdrojovými kódy? Jsou dostupné?

Pokud ano, dá se s tímhle drobečkem dělat leccos zajímavého, co ani výrobce nenapadlo...

návštěvník

Pěkně prosím, lze v textových dokumentech vyhledávat? Myslím tím konkrétní textový řetězec (v regulární výrazy nedoufám :-) - a pokud ano, jak to lze ovládat (klávesnici to nemá, tedy jak lze zadávat text). Rozhodně děkuji za zajímavou recenzi!

návštěvník

Zdravím, nikoliv. Lze pouze listovat po jedné / deseti stránkách a záložkovat. Také lze přímo zadat stránku. Druhá část odpovědi se tím logicky vyřešila sama ;). Tato funkce mně osobně oproti PDA také trochu chyběla, ale nijak kriticky... Popř. jsem si text našel na PC / PDA v původním dokumentu.

návštěvník

Děkuji za bleskovou odpověď, smekám.

Vzhledem k tomu, že je systém postaven na linuxu - je možné, že by se v přístroji mohla tato funkce objevit po doprogramování/aktualizaci firmwaru? Skript, který by prolezl zadaný soubor a hledal výskyt kýženého řetězce? Byť by zadání hledaného textu při absenci klávesnice bylo "kostrbaté"?

Máte případně tip na zařízení, které poskytuje takto širokou podporu formátů, výdrž, do jisté míry otevřenou platformu (pokud vnitřku člověk rozumí), v rozumné cenové relaci a vyhledávání umožňuje? Krom beletrie bych používal čtečku i na manuály, skripta a možná i zpěvníky - a tam už se hledání užije. Předem děkuji za odpověď či tip.

návštěvník

Možné to je, leč iluze si spíše nedělám.

Obávám se, že fundovaně čtečku nemohu doporučit, protože se jim aktivně nevěnuji, byla to spíše taková impulzivní recenze... :) Teď po CESu jsou jich každopádně desítky. Čekal bych rozhodně, že se vyhledávání objeví u zařízení vybavených dotekovým displejem nebo QWERTY klávesničkou. Zkuste ale začít pátrat tady: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_e-book_readers

Pokud jde převážně o hledání songů, tak já jsem zavedl systém spočívající v rozdělení všech důležitých dokumentů na jednotlivé adresáře (A, B, C, ...), takže v každém z nich je pár desítek položek, kde najít tu správnou je otázka max. 5-10 vteřin listování (8 kusů na stránku se vypisuje). Všechno v jednom adresáři se stovakmi č tisíci položek na každý pád NEdoporučuji nikde, jelikož potom načítání trvá příšerně dlouho.

U Hanlinu byste to ale mohl vyřešit i velmi fikaně tak, že byste vše převedl do PDFka s číslovaným obsahem, jelikož v tom pak umí V5ka skočit přímo na danou stránku a zpět do obsahu. Tj. jednotlivé songy by byly jakoby kapitoly té knihy. Více se dozvíte v manuálu V5ky: http://www.jinke.com.cn/Compagesql/English/service/manual.asp

návštěvník

U iRiver Story, který má QWERTY klávesnici hledání je. A u tohodle přístroje taky - zadávání písmen je podobné jako na mobilu.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru