Když jsem jezdil na dovolenou nebo nějaký jiný delší výlet spojený s fotografováním dříve, používal jsem jako úložiště obrázků z fotoaparátu multimediální přehrávač Cowon A2. Mám sice více paměťových karet, nefotím zbytečně nesmysly (snažím se) a koneckonců i dva fotoaparáty (zrcadlovka + kompakt), ovšem i tak se člověk při delším pobytu bez počítače dostane do situace, kdy mu dochází místo na kartě pro pořízení dalších fotografií.
Do RAWu fotím jen občas, takže nijak extra velikou várku dat negeneruji. Z toho důvodu mi jako externí úložiště na cesty s fotoaparátem úplně stačil zmíněný Cowon A2 s 30 GB diskem. Připojí se k fotoaparátu nebo čtečce karet přes USB a dovede do sebe fotografie nakopírovat jako běžné soubory. Později je opět přetáhněte do počítače, opět běžným kopírováním.
Jelikož jsem ale pár měsíců spokojeným majitelem nového iPadu (viz článek Srovnání: iPad vs iPad po jednom víkendu či 60 hodinách) rozhodl jsem se k němu dokoupit příslušenství a s využitím Apple iPad Camera Connection Kit jej začít využívat jako trochu sofistikovanější úložiště fotografií na cestách.
Co je Apple iPad Camera Connection Kit?
Ani nejnovější iPad nemůžete bohužel propojit napřímo s nějakým USB zařízením. Naštěstí existuje příslušenství, které tento hendikep řeší. Apple iPad Camera Connection Kit je sada dvou malých krabiček, které mají z jedné strany konektor pro připojení na spodní hranu iPadu a z druhé buď klasickou USB zdířku, nebo slot pro vsunutí paměťové karty typu SD.
Apple iPad Camera Connection Kit vám tedy umožní propojení fotoaparátu přes USB kablík, případně jej můžete využít jako čtečku paměťových karet. Jelikož v zrcadlovce mám Compact Flash, první co mě napadlo, bylo připojení USB čtečky k iPadu. Jestliže si chcete iPad Camera Connection Kit pořídit za tímto účelem, bude to zbytečná investice. iPad vám totiž oznámí, že externí čtečka vyžaduje příliš mnoho energie (zkoušel jsem dvě, ale je možné, že jiné by mohly fungovat).
Přímé propojení s fotoaparátem, dovede-li fungovat v režimu USB disku, je ovšem úplně bez problémů, stejně jako použití čtečky SD karet. Jakmile krabičku s kartou nebo USB kabel připojíte k iPadu, spustí se průvodce, ve kterém uvidíte všechny nalezené fotografie. Funkce je zabudována přímo v iOS, do iPadu tedy nemusíte nic dalšího instalovat.
Výchozí aplikace pro správu fotografií v iPadu vám nabídne buď pouhé překopírování fotografií do iPadu nebo jejich přesunutí a tedy uvolnění místa na paměťové kartě.
Za zmínku stojí i skutečnost, že zatímco kopírováním fotek do iPadu přes iTunes dojde k jejich zmenšení a optimalizaci pro iPad, při přesunu snímků z fotoaparátu nebo karty pomocí Apple iPad Camera Connection Kitu nedochází k žádným změnám, snímky tedy zůstanou v originální velikosti.
Co s fotografiemi v iPadu
Překopírované snímky se v iPadu zařadí mezi ostatní alba ve výchozí aplikaci pro práci s fotografiemi. Máte-li tedy připojení k internetu, můžete je ihned sdílet na Facebooku, jiných sociálních sítích nebo třeba posílat mailem.
Jakmile se dostanete k počítači, můžete samozřejmě provést klasickou synchronizaci pomocí iTunes, ale pokud ji nemáte rádi, žádný problém. Jak na Macu, tak ve Windows se lze k fotografiím v iPadu dostat stejně, jako byste k počítači připojili USB disk. Pohodlnější překopírování si pak už nelze představit.
iPad jako nabíječka telefonu?
Podle všeho proud, který je iPad schopen skrze USB krabičku ze sady Apple iPad Camera Connection Kit poskytnout, nebude nijak velký. Z toho důvodu nefungovaly ani mé dvě čtečky karet, které jsem zkusil k iPadu připojit.
Na druhou stranu spojení s telefonem HTC Desire C na telefonu signalizovalo nabíjení. Pokud si tedy jako já zapomenete nabíječku na mobil a budete mít jen USB kablík a nabíječku pro iPad, můžete jej využít jako velmi nouzovou zásobu energie pro svůj mobil.
Apple iPad Camera Connection Kit pořídíte například online přes Apple Store. Já nechtěl ani nemohl čekat a tak jsem využil svůj oblíbený iStyle CZ v brněnské Olympii.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Přidat komentář