Windows 9 Treshold v roce 2015 - máme se na co těšit?

Microsoft nás nenechal v klidu rozkoukat ve změnách v revolučních Windows 8, nedávno vypustil verzi 8.1, přičemž už kuchtí a poměrně brzy představí Windows s číslovkou 9. První informace naznačují, že Desktop bude hrát zase o něco větší roli, byť jen za cenu hlubšího propojení s dotykovým ModernUI a jeho metro-aplikacemi.

Když jsme si poprvé nainstalovali Windows 8 a vyskočilo na nás dotykové dlaždicové rozhraní, přičemž jsme se museli na Plochu složitě proklikávat, očividné bylo, jak si Microsoft přeje, abychom Windows používali. W8 byly nazývány hybridem, ale z dnešního pohledu nabízely naopak dvě součásti, které spolu takřka vůbec nesoupeřily, nespolupracovaly a nijak si nepřekážely (dobrá, ModernUI rozhodně ploše překážel už díky svojí existenci).

Windows 8.1 moc změn nepřinesly, snad jen přidání tlačítka Start na Plochu, což ale Microsoft provedl zcela v intencích známého přísloví „vlk se nažral a koza zůstala celá“, kdy jedinou funkcí vzkříšeného Startu bylo přepnutí z Plochy do ModernUI. Bootování na Plochu ale potěšilo, stejně jako větší míra přizpůsobitelnosti ModernUI prostředí.

Možná už příští rok na jaře však přijde další evoluce tohoto dvojakého operačního systému, která na první pohled nevypadá vůbec zle, ale dost možná se z ní vyklube nepříjemně vlezlý hybrid, který vyvrátí přesvědčení o kvalitních lichých verzích systému Windows. Prozatím se připravovaná verze označuje jako Windows Treshold nebo Windows 9.

Start zase jinak

Redmondský gigant si nedá se Startem pokoj a zdá se, že pro něj našel nové využití. Po jeho vypuštění a navrácení v potupné pozici přepínače do ModernUI se mu rozhodli vývojáři dát opět hlubší smysl. Měl by fungovat jako nabídka, ve které uvidíte hlavně…aktivní dlaždice. To je funkcionalita, kterou některé programy třetích stran už ostatně nabízejí, nebo dávají Startu jeho původní funkci. Start jako propojení Desktopu s ModernUI je sice dobrý nápad, ale pouze v případě, že uživatel o ModernUI aplikace stojí.

 ModernMix

ModernMix od Stardocku předběhl Microsoft

Microsoft navíc nabízí další vychytávku – spouštění metro-aplikací v okně na Ploše (opět, to samé už dnes zvládne i aplikace od Stardocku). Je na vás, jestli v tom vidíte další vnucování se dotykového rozhraní se svými aplikacemi, nebo o rozšíření aplikační základny pro použití v Desktopovém režimu. U zkušených uživatelů bude odbourána základní překážka „buďto používám Plochu, nebo dotykové Metro“ a o míře využívání metro-aplikací tak už bude rozhodovat pouze jejich kvalita a užitečnost.

Zajímavě vypadají zvěsti, že Microsoft dá možná Windows 9 zdarma uživatelům Windows 7/8. Otázka je však jasná: těšíte se na takové Windowsy a dáte tomuto hybridu šanci, nebo vám naopak vadí sbližování Plochy s metro-aplikacemi?

Zdroj: zdnet.com

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru