Video.Show: vlastní videogalerie na webu snadno a rychle

Chtěli byste si vytvořit vlastní web s videogalerií, do které by mohli přispívat různí uživatelé, která by měla vestavěný vyhledávací mechanismus a různé žebříčky obliby videí? Nemusíte být zdatný programátor, vystačíte si dokonce s minimem znalostí k tomu, abyste takový web mohli postavit. Stačí, pokud využijete předpřipraveného projektu Video.Show.

Video.Show je jedním z projektů, které Microsoft nabízí pod hlavičkou Windows Live Quick Apps. Jde o ukázkový projekt, který má za cíl ukázat možnosti integrace služeb Windows Live do vašich vlastních webových aplikací. Video.Show demonstruje propojení webu se službou Silverlight Streaming a Expression Encoderem. Jde ale samozřejmě o plně funkční webovou aplikaci.

Silverlight Streaming je služba, která umožňuje bezplatně uložit až 10 GB dat s vaším videem. Funguje jako streamovací server, který video dodává uživatelům na vyžádání. Vaše vlastní stránky tedy nejsou zatěžovány přenosovou kapacitou ani nepotřebujete platit za velkou kapacitu úložiště na webu.

Expression Encoder je program, který převádí video do formátu umožňující jeho šíření pomocí streamu v prostředí Silverlight. Pokud tedy Video.Show budete chtít nasadit na server, je třeba hledat takového poskytovatele, který podporu Expression Encoderu nabízí, případně si pořídit vlastní server.

Zprovoznění videogalerie

Videogalerii Video.Show nemusíte nijak složitě upravovat. Stáhněte si balíček s projektem, v počítači jej rozbalte a otevřete ve Visual Studiu. Myslím, že by měl stačit i nejnovější Visual Web Developer, který je k dispozici zdarma. Před tím, než projekt spustíte, je třeba upravit konfigurační soubor Web.config. Pokud to neuděláte, pak jediné, co z Video.Show dostanete bude webová stránka s upozorněním na zmíněnou úpravu.

V souboru Web.config vyhledejte řádky za poznámkou Get  your account  info from ... Na uvedené adrese služby Silverlight Streaming se zaregistrujte, resp. přihlaste se pomocí svého Windows Live ID. Klepněte na odkaz Manage Account, kde získáte řetězce Account ID a Account Key. Ty zkopírujte do souboru Web.config.

Video.Show: vlastní videogalerie na webu snadno a rychle

Nainstalujte si (tedy pokud Video.Show budete zkoušet na svém počítači) Expression Encoder a v nastavení Web.config zkontrolujte cestu ke složce, kde je Expression Encoder nainstalován. Pozor, v současnosti je k dispozici verze 2, zatímco výchozí konfigurace Video.Show počítá se složkou k Encoderu 1.

Tím je základní nastavení Video.Show dokončeno. Web.config uložte a spusťte ladění aplikace.

Co nabízí videogalerie Video.Show?

Video.Show plně využívá jak možností služby Silverlight Streaming, tak Expression Encoderu. Nejprve si ve spuštěné aplikaci vytvořte vlastní uživatelský účet klepnutím na odkaz Sign Up. Při dalším přihlašování pak používejte odkaz Sign In.

Video.Show: vlastní videogalerie na webu snadno a rychle

Už při zobrazování dialogů pro přihlašování si všimněte povedeného uživatelského prostředí, které je doplněno animovanými efekty. Po přihlášení klepněte na odkaz Upload Video. Zvolte videosoubor, který chcete do galerie umístit, zadejte jeho název, popisek a tagy oddělené čárkou.

Video.Show: vlastní videogalerie na webu snadno a rychle

Po nahrání na server (což v případě ladění na počítači bude trvat jen tak dlouho, jak trvá kopírování souboru), Video.Show zobrazí malý panel s informací o přípravě videa do galerie. Jakmile je proces převodu dokončen, tak video najdete jak na titulní straně, tak v seznamu členů (members), nebo v přehledu nejnovějších videí. Můžete vyzkoušet i funkčnost vyhledávacího políčka.

Díky zpracování videa pomocí Expression Encoderu a streamování přes Silverlight Streaming je k dispozici téměř okamžitý náhled na video - stačí na něj umístit ukazatel myši a obrázek se rozpohybuje. Dodávám, že tato dynamika vyžaduje instalovaný Silverlight ve webovém prohlížeči.

Video.Show: vlastní videogalerie na webu snadno a rychle

Samotná videogalerie Video.Show funguje jen jako zprostředkovatel zobrazení, resp. jako uživatelské prostředí k manipulaci s obsahem, který máte uložen na svém účtu u Silverlight Streaming. Tam najdete i značky pro vložení svého videa na libovolnou jinou webovou stránku.

Windows Live Quick Apps

Video.Show je ukázkou nejjednodušší hotové aplikace, kterou si od Microsoftu můžete stáhnout a začít zdarma používat. Moc dobře vím, že v Česku je převaha zdarma dostupných PHP projektů, už jen kvůli lepšímu výběru poskytovatele webhostingu. Přesto si myslím, že byste se na hotové Windows Live Quick Apps měli kouknout. Budete překvapeni, jak snadno lze zprovoznit hotové weby s minimálními nebo téměř žádnými znalostmi programování v ASP.NET.

Samozřejmě, když se odvolávám na minimální nebo žádné znalosti ASP.NET, neznamená to, že jsou tyto projekty určeny pro lidi, kteří v životě nespustili FTP klienta a nevědí nic o tom, jak jsou tvořeny weby. V takovém případě se spíš podívejte na český projekt Zoner inPage nebo Banda.cz.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru