PHP School: naučte se PHP s open source výukovým nástrojem

Na internetu i v počítačových školách je široká nabídka kurzů pro začátečníky a mírně pokročilé, kteří by se rádi naučili programovat s PHP. Za pozornost myslím stojí počin v podobě projektu s názvem PHP School. Naučí vás tvořit PHP skripty a zároveň zkontroluje vaše "domácí úlohy".

Pomalu začínají prázdniny, což je doba, kdy se na Maxiorlovi v posledních letech věnuji tipům na nástroje, se kterými si můžete rozšiřovat svoje znalosti programování. A nejenom jej. V RSS čtečce jsem objevil tip na web phpschool.io. Jedná se o výukovou aplikaci vytvořenou po vzoru podobného projektu NodeSchool, který slouží k výuce node.js.

Obojí je zadarmo. K PHP mám blíže, takže se budu věnovat spíše PHP School.

Jak nainstalovat PHP School

PHP School funguje v prostředí příkazového řádku. Abyste jej ve svém počítači rozběhali, potřebujete nástroj Composer, kterým spustíte instalaci samotnou. Jak rozběhat Composer v různých operačních systémech, se dozvíte na jeho domovské stránce.

Poté do příkazového řádku zadejte následující příkaz:

composer global require php-school/learn-you-php:~0.1

Pokud máte vše v pořádku, pak by zadání dalšího příkazu, learnyouphp, mělo spustit výukový nástroj. Teoreticky (a na všech mých počítačích i prakticky), to takto jednoduše fungovat nemusí, a to i přesto, že composer jinak běžně používáte.

Problém je v tom, jakým způsobem se PHP School nainstaluje. Do proměnné PATH je ještě potřeba přidat cestu k nainstalované aplikaci. Na Macu mi stačilo doplnit do souboru ~/.bashrc řádek:

export PATH=~/.composer/vendor/bin:$PATH

...a poté soubor uložit a restartovat okno terminálu. Podobně v Linuxu.

Ve Windows velice záleží, jak tam máte zkonfigurováno spouštění PHP skriptů.

Jak pracovat s PHP School?

Po zadání příkazu learnyouphp se vám objeví rozhraní, ve kterém si vyberete nějakou z kapitol, které si chcete procvičit nebo se naučit. Program poté do konzole vypíše instrukce a bude čekat, až si vytvoříte PHP soubor, jehož výstup bude splňovat zadání k danému tématu.

PHP School

Ověření toho, zda jste splnili zadání správně, provedete jednoduše zadáním příkazu:

learnyouphp run soubor.php

Tím spustíte kontrolu svého připraveného skriptu. Těch cvičení jako takových zde mnoho není a rozhodně bych PHP School nedoporučil úplným začátečníkům, kteří by asi navíc měli problém s rozběháním composeru. Nicméně máte-li alespoň nějaké znalosti PHP a chcete si je procvičit, máte možnost.

Počítejte však spíše jen se základy PHP, nevidím tu například nic týkající se objektového programování.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Co znamená "načute"? ;-)

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru