Pomalu začínají prázdniny, což je doba, kdy se na Maxiorlovi v posledních letech věnuji tipům na nástroje, se kterými si můžete rozšiřovat svoje znalosti programování. A nejenom jej. V RSS čtečce jsem objevil tip na web phpschool.io. Jedná se o výukovou aplikaci vytvořenou po vzoru podobného projektu NodeSchool, který slouží k výuce node.js.
Obojí je zadarmo. K PHP mám blíže, takže se budu věnovat spíše PHP School.
Jak nainstalovat PHP School
PHP School funguje v prostředí příkazového řádku. Abyste jej ve svém počítači rozběhali, potřebujete nástroj Composer, kterým spustíte instalaci samotnou. Jak rozběhat Composer v různých operačních systémech, se dozvíte na jeho domovské stránce.
Poté do příkazového řádku zadejte následující příkaz:
composer global require php-school/learn-you-php:~0.1
Pokud máte vše v pořádku, pak by zadání dalšího příkazu, learnyouphp, mělo spustit výukový nástroj. Teoreticky (a na všech mých počítačích i prakticky), to takto jednoduše fungovat nemusí, a to i přesto, že composer jinak běžně používáte.
Problém je v tom, jakým způsobem se PHP School nainstaluje. Do proměnné PATH je ještě potřeba přidat cestu k nainstalované aplikaci. Na Macu mi stačilo doplnit do souboru ~/.bashrc řádek:
export PATH=~/.composer/vendor/bin:$PATH
...a poté soubor uložit a restartovat okno terminálu. Podobně v Linuxu.
Ve Windows velice záleží, jak tam máte zkonfigurováno spouštění PHP skriptů.
Jak pracovat s PHP School?
Po zadání příkazu learnyouphp se vám objeví rozhraní, ve kterém si vyberete nějakou z kapitol, které si chcete procvičit nebo se naučit. Program poté do konzole vypíše instrukce a bude čekat, až si vytvoříte PHP soubor, jehož výstup bude splňovat zadání k danému tématu.
Ověření toho, zda jste splnili zadání správně, provedete jednoduše zadáním příkazu:
learnyouphp run soubor.php
Tím spustíte kontrolu svého připraveného skriptu. Těch cvičení jako takových zde mnoho není a rozhodně bych PHP School nedoporučil úplným začátečníkům, kteří by asi navíc měli problém s rozběháním composeru. Nicméně máte-li alespoň nějaké znalosti PHP a chcete si je procvičit, máte možnost.
Počítejte však spíše jen se základy PHP, nevidím tu například nic týkající se objektového programování.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Podobné články
Komentáře k článku
Nic, udělal jsem překlep. Opraveno.
Co znamená "načute"? ;-)