Mám rád nástroje pro příkazový řádek. Jsou pohotové, po ruce, rychlé a nepotřebují složitou konfiguraci a zabezpečování, jako jejich webové obdoby. Tedy většinou. Z podobného soudku je i nástroj Apachetop.
Po spuštění vám začne zobrazovat informace o právě odbavovaných adresách, tedy stránkách nebo souborech, které webový server Apache právě posílá do prohlížečů vašich návštěvníků. Nebo do jiných nástrojů, které pracují s webem.
Rozhraní jednoduchého prográmku je podobné, jako u klasického příkazu top pracujícího s obsahem operační paměti. V tomto případě ale v záhlaví uvidíte:
- Statistiku spuštění nástroje
- Počty přijatých požadavků na webserver, počet přenesených MB a rychlost v požadavcích za sekundu
- Počty stránek s http kódem 2xx (např. 200, načteno), 3xx (např. 301 přesměrováno), 4xx (např. 404 nenalezeno), 5xx (různé chyby)
Pod hlavičkou se potom vykreslují jednotlivé zpracovávané URL adresy, kterým ve sloupcích předchází počty volání, počet volání za sekundu, velikost v KB a rychlost zpracování v KB/s. Ve výchozím stavu Apachetop pracuje s časovým okénkem posledních 30 sekund.
Instalace Apachetop
Na Debianu a v Ubuntu stačí zavolat jednoduchý příkaz apt-get install apachetop a instalaci máte za sebou. Na jiných distribucích by neměl být problém s instalací ze zdrojových kódů. Najdete je na GitHubu.
Spuštění Apachetop
Prostým zadáním apachetop do příkazového řádku sice program nastartujete, je ale otázka, zda vám bude fungovat korektně. Jasně, prvním předpokladem je nějaká návštěvnost na webu, aby se vám začaly ukazovat jednotlivé URL adresy.
Pokud se tak neděje, musíte pravděpodobně zadat cestu k access logu, nad kterým má Apachetop pracovat. Někdy ten správný výchozí soubor totiž nenajde, záleží na konfiguraci serveru. Já s tím měl v případě Debianu s Virtualminem problém.
Stačí tedy zavolat příkaz pro spuštění v následující podobě:
apachetop -f /cesta/k-souboru/access.log
Další užitečné přepínače pro spuštění jsou -H číslo, který provádí statistiku na x posledních aktuálních záznamech, a -T sekundy, který pracuje s údaji za posledních x sekund.
V dokumentaci na GitHubu najdete přepínače pro uchovávání query stringů v adresách, segmentování, zpoždění pro aktualizaci a další vychytávky.
Filtrování a další práce s daty
Stiskem klávesy F vyvoláte „dialog“ pro filtrování výpisu. Následně si další klávesou vyberte přidání filtru (klávesa A) nebo jeho zrušení (klávesa C). Při přidávání potom prostě zadejte část URL adresy, kterou chcete sledovat.
Klávesou H vyvoláte nápovědu aplikace s výpisem všech klávesových zkratek. Většinou se ukrývají pod jedním písmenkem: Q pro ukončení, S pro řazení atd.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Přidat komentář